Култура

Кшиштоф Пендерецки (1933 -2020)

Светски познати пољски композитор Кшиштоф Пендерецки преминуо након дуге и тешке болести 

Најпре експериментални авангардист, а потом љубитељ масовне публике, Кшиштоф Пендерецки је фасцинирао и провоцирао музички свет. У 86. години се Кшиштоф Пенедерецки 29. марта 2020. након дуге и тешке болести преставио Богу на истину.

Дитрих Бонхефер погубљен пре 75 година

Бонхефер је упозоравао  на нацисте, позивао Цркву да помогне Јеврејима и помогао у припреми атентата на Хитлера.

Протестантски теолог Дитрих Бонхефер (Dietrich Bonhoeffer)  посветио је свој живот вери и људима. Ових дана се обележава 75 година од погубљења од стране нациста. Судија СС суда осудио је Бонхефера и остале чланове отпора Хитлеровом режиму за политичку издају. Ујутро 9. априла 1945. године, непосредно пред крај рата, обешен је у концентрационом логору Флосенбург.

Документарни филм о старецу Јосифу Исихасти номинован за три награде

Документарни филм о животу и подвизима светогорског стареца Јосифа Исихасте (Молчалника) номинован је за три награде на Лондонском фестивалу краткометражног филма, који се сваке године  одржава у пролеће у главном граду Велике Британије. Стареца Јосифаа Исихасту , који се упокојио1959. године, недавно је канизовала Константинопољска Патријаршија.

Иконологија црквене уметности

(Ikonologie der christlichen Kunst, Band 1: Alte  Kirche, Band1, Von: Hans Georg Thümmel, Ferdianand Schöningh Verlag, Paderborn 2019) 

Пред нама је прва од четири конципиране свескe овог прворазредног дела иконологије хришћанске уметности у прегледу њеног историјског развоја по епохама. Комплексна историја слике/иконе у Цркви је објашњена из различитих интенција живописања и углова различитих носилаца значења, чиме је и била фундирана и спојена аргументација. Тако положена у опште историјске линије развоја, ова књига објашњава преображаје различитих тематских кругова. У уводу су објашњена начела овог дела. Део 1 (Древна црква) разматра настанак хришћанске визуелне уметности на примеру гробова (на саркофазима и у катакомабама) и доцнији прелаз на украшавање храмова. У другом делу ће бити реч о уметности у средњем веку, у трећем делу нововековље, а у 4. описане и објашњене специфичности развоја уметности Источе цркве.

Архиепископ албански о „заразној“ нади, храбрости и позитивном ставу у време ове пандемије

Његово Блаженство архиепископ Тиране и све Албаније Анастасије препоручује нам да ширимо наду у Христа и покажемо позитиван став, заснован на молитви и љубави током ове панемије вируса короне, која утиче и на физичко и на ментално здравље.

Цела Библија преведена на 694 језика

Комплетна Библија тренутно се може читати на 694 језика, објавило је Аустријско библијско друштво на својој веб страници 28.3.2020. Око 5,7 милијарди људи тренутно има приступ текстовима Старога и Новога завета на свом матерњем језику, наводи се у новом годишњем извештају удружења Уједињених библијских друштава (УБС).