Култура

Славићу име Божје у песми, величаћу Га у хвали (Пс.69:30)

Хор и ансамбл Аллилуиа основани су недавно - 2014. године, али ипак, у том кратком временском периоду успели су да се наметну као један од најбољих састава који се бави извођењем православне духовне музике у нас.

Предвођени диригентом Милицом Радивојевић, на последњем наступу у Руском дому приказали су цео опсег свог деловања. Могло би се рећи да је управо овај концерт представљао и својеврстан резиме досадашњег деловања хора. Музички део програма био је надограђен и рецитовањем Химне љубави Светог апостола Павла, као и одломака из књиге Молитве на језеру Светог владике Николаја Велимировића. Динамички усклађено, укусно и уз изврсну дикцију ове текстове је публици представила Драгана Ратковић. Програм концерта водила је Кристина Џоковић.

„Између гора и неба“: холивудски режисер снимио филм о грузинским монасима

Очекује се премијера документарног филма о православним грузинским монасима, који је режирао Џејмс Хигинсон. Филм „Несебична служба“, који приповеда о животу монаха „између гора и неба“, снимљен је у Епархији руиско-урбниској Грузинске Православне Цркве.

180 година ОШ ,,Учитељ Таса" у Нишу

180 година ОШ ,,Учитељ Таса" у Нишу
180 година ОШ ,,Учитељ Таса" у Нишу
180 година ОШ ,,Учитељ Таса" у Нишу
180 година ОШ ,,Учитељ Таса" у Нишу

У среду 9. децембра 2015. године у сновној школи Учитељ Таса у Нишу организовано је донаторско вече поводом уређења школског простора ове просветне установе a у оквиру обележавања 180 годишњице рада ове школе. Том приликом приређен је и пригодан програм у коме су учествовали ученице ове школе. Приредби је присуствовао је и Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије, заменик Епископа нишког, који је обећао помоћ Епархије нишке у реализовању намера ове просветне установе.

Православни свет и Први светски рат

Објављен зборник радова са Међународног начног скупа Православни свет и Први светски рат

Годину дана после веома успешне реализације Међународног научног скупа Православни свет и Први светски рат Православни богословски факултет Универзитета у Београду на челу са деканом проојерејем-ставрофором др Предрагом Пузовићем; и Институт за теолошка истраживања предвођен протојерејем-ставрофором др Радомиром Поповићем публиковали су саопштења изложена на поменутом научном сабрању, уз велики труд уредника др Владислава Пузовића. Припрему и рад скупа благословио је и подржао Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј. Управа за сарадњу са Црквама и верским заједницама Републике Србије материјално је помогла одржавање научног скупа и објављивање зборника.

Радуј се, Истино, од свијета гоњена!

Уз 251. број Светигоре одштампан акатист Богородици Филеримској

Уз предбожићно издање Светигоре“, образника за вјеру културу и васпитање, Митрополије црногорско-приморске читаоци ће на поклон добити акатист Пресветој Богородици Филеримској. По узору на древне православне химнографе који су писали похвалне пјесме-акатисте, похвалну пјесму посвећену Пресветој Богородици Филеримској, саставила је послушница Слађана Кадић, а по благослову Његовог високопреосвештенства архиепископа цетињског, митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија. Треба напомнути да је ово прва похвална пјесма посвећена поменутој икони.

Пурпурни одсјаји царског Сирмијума

У четвртак, 10. децембра у 18 часова, у Галерији фресака Народног музеја у Београду биће отворена изложба Пурпурни одсјаји царског Сирмијума. Порфирне скулптуре владара и свештеника. 

Након конзервације, рестаурације и реконструкције 50 фрагмената порфира, обављених у Народном музеју у Београду, јединствен налаз из Сирмијума биће представљен знатижељним посетиоцима. Археолошка ископавања северног дела комплекса царске палате у римском Сирмијуму (локалитет 85), која спроводи Археолошки институт из Београда у сарадњи са Музејом Срема из Сремске Митровице,  почела су 2002. године. Фрагменти обрађеног порфира, регистровани су већ 2004. и 2005. године, да би 2012. са налазом делова мушке главе, постало јасно да је реч о порфирној скулптури или фигуралној композицији. Целина је заокружена археолошким ископавањима 2015. године, када су јасно дефинисани делови фигуралне композиције. Реч је о уметничким делима специфичног стила израде. То су јединствена остварења, чија анализа покреће низ питања, археолошке, историјске и уметничке природе, подесћејући да се о прошлости територије данашње Србије може још много тога открити.