Култура
Мале приче из Великог рата
11. Мај 2015 - 11:11У склопу обележавања стогодишњице од Првог светског рата, у Малој галерији Дома Војске Србије 5. маја 2015. године, отворена je изложба „Мале приче из Великог рата“, у организацији Медија центра „Одбрана“, Музеја Осечине (Одељење народног музеја Ваљево), Савеза потомака ратника Србије од 1912. до 1920. и Војног музеја.
Папа одао признање Дантеу Алигијерију
6. Мај 2015 - 11:18Папа Фрања је одао признање великом националним песничком барду Дантеу Алигијерију(1265-1321) поводом његове предстојеће 750-годишњице рођења.
Папа Фрања је истакао генијалног песника као ”пророка наде и проповедика могућности спасења, ослобођења и дубоке промене сваког човека и жене целокупног човечанства”. Ове речи су написане у једној папској епистоли коју је римски понтифекс у понедељак уручио кардиналу Ђанфраку Ривазију, који је у персоналној унији и председник културног савета и уједно председник државне фондације „Casa di Dante“ у Риму.
Тринаеста смотра духовног беседништва средњошколаца
5. Мај 2015 - 9:00Обавештавамо вас да ће се у недељу, 10. маја 2015. године, са почетком у 17 сати, у храму Светог Јована Владимира у Београду, ул. Игњата Јоба 75, одржати тринаеста смотра духовног беседништва средњошколаца. Смотра је ревијалног (нетакмичарског карактера) са слободним приступом за публику, и идејом да се ученицима из више средњих школа из Србије и њиховим гостима, пружи прилика да покажу своје вештине писања и знања у интерпретацији ауторских беседа.
Септуагинта на немачком и две свеске коментара уз сарадњу православних библиста
5. Мај 2015 - 8:40Немачко библијско друштво (Deutsche Bibelgesellschaft) објавило је Септуагинту први пут на немачком језику. Посебност овог превода се састоји у чињеници да су у овом великом и значајном пројекту учествовали и двојица православних богослова у својству саветника експерата за питања теологије и филологије – проф. др Константин Николакопулос са Института за православно богословље при Минхенском универзитету и проф. емеритус др Анастасиос Калис са Универзитета у Минстеру у Вестфалији.
Септуагинта је, да подсетимо, најстарији превод јеврејске Библије на ондашњи старогрчки познатији као ”коине”. Септуагинта је прожета хебраизмима и арамеизмима у синтакси и лексици. Превод је настао као work in progress почев од 250.г. пре Христа у јелинистичко-јудејском миљеу, претежно у Александрији. Већина књига је преведено до 100.г. пре Христа, а преостале су следиле до 100. г. после Христа.
Хорови међу светињама
1. Мај 2015 - 15:15У оквиру друге манифестације "Хорови међу светињама", у Недељу Мироносица 26. априла 2015. године одржан је концерт хорова у Дому културе у Грачаници, на коме су учествовали Прво београдско певачко друштво, Певачко друштво Мокрањац при храму Светог Саве, хор „Свети краљ Милутин“ при цркви Светог Јована Владимира, хор „Деспот Стефан Лазаревић“ при цркви Светог Марка у Београду. Концерту је претходило вечерње богослужење у манастиру Грачаници, које је служио, у присуству Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија, протојереј-ставрофор Петар Лукић, старешина Саборне цркве у Београду.
Хуманитарни концерт СПД „Јединство“ из Котора
28. Април 2015 - 10:44Бројна публика, у којој је био и конзул Републике Србије у Црној Гори г. Зоран Дојчиновић, 26. априла 215. године у которској цркви Светог Николе уживала је у још једном изузетно успјешном концерту хора Српског пјевачког друштва Јединство Котор 1839 којим је дирговао ђакон Михајло Лазаревић.