Култура

Протојереј др Радомир Милошевић: Србија у вртлогу првог Светског рата

Рецензенти: проф. Др Мирјана Зорић и пуковник Славољоуб Штерић, Смедерево 2014, стр. 328.

На стогодишњицу од Првог светског рата књига протојереја др Радомира Милошевића придружује се многобројним издањима и активностима које су одржаване у спомен славних битака херојског српског народа у Великом рату, који је заувек променио геополитичку карту Европе и света и одредио судбине народа.

Мала Краљевина Србија је имала велику улогу у овом рату, а, како пише аутор, један век од Првог светског рата је прилика да се потомци јунака са Цера, Колубаре и Кајмакчалана подсете на подвиге својих предака и на славне странице српске историје. У обимном издању на преко три стотине страница протојереј др Радомир Милошевић даје прилог нашој историји користећи многобројне изворе и архивску грађу.

Писма парохијанима налик посланицама од срца срцу

Свештеник Милош Весин је своју књигу Драги моји парохијани посветио људима парохије храма Светог архангела Михаила у Јужном Чикагу – Ленсингу, с молитвом Свемилостивом Богу да међу нама који у Цркви тражимо и налазимо спасење, умножи љубав, и да упокоји душе свих свештенослужитеља и парохијана, који се пре нас у вери, нади и љубави потрудише.

Наш отмени аутор доживљава своју парохију као живу заједницу уснулих у Господу, живих и још нерођених, обједињену тајанственим присуством Господа Исуса Христа и теургичком делатношћу Духа Светога. Отац Милош Весин размишљајући о најпогоднијоj комуникацији са парохијанима, и поред непосредних сусрета са њима, било у храму или у њиховим домовима, прибегао је писаној форми општења да би тако ступио у контакт са онима који не долазе редовно у храм. Јужночикашка – Ленсиншка парохија већ 55 година издаје свој „црквени билтен“, а он већ 25 година сваког месеца шаље писма својим парохијанима.

Једног спарног јунског дана 1989. године, по повратку са конгреса у Сан Антониу у Тексасу, блаженопочивши епископ шумадијски др Сава Вуковић, духовни oтац Милоша Весина, предложио му је да посети две наше српске црквене заједнице у Америци: у Детроиту и Јужном Чикагу. Испоставило се да је ово било провиђење. Овај блажени муж није знао да одлази на „званичне разговоре“ након којих ће добити службу у једној од ове две парохије. Ту почиње евангелска мисија и драма свештеника, узорног пастира, др Милоша Весина чија служба, види се по халиеутици, није била узурпација (као што је био случај оних о којима се говори у „Дидахи“). А халиеутика је вештина рибарења, тежња да се људске душе придобију за Христа и спасу за вечни живот (Јн 10,15).

Руски Патријарх учесницима концерта на Црвеном тргу посвећеном Дану словенске писмености и културе

Руски Патријарх учесницима концерта на Црвеном тргу  посвећеном Дану словенске писмености и културе
Руски Патријарх учесницима концерта на Црвеном тргу  посвећеном Дану словенске писмености и културе
Руски Патријарх учесницима концерта на Црвеном тргу  посвећеном Дану словенске писмености и културе
Руски Патријарх учесницима концерта на Црвеном тргу  посвећеном Дану словенске писмености и културе

«Посталo је традиција да се овај празник слави овде, на Црвеном тргу, свенародним појањем, притом се наше појање не ограничава само границама овог трга. Пева земља, и изванредно је то што своја осећања изражавамо песмом,» истакао је Његова Светост патријарх Кирил обраћајући се учесницима у свечаностима посвећеним Дану словенске писмености и културе на Црвеном тргу.

Васкршњи концерт у Бањи Ковиљачи

Васкршњи концерт у Бањи Ковиљачи
Васкршњи концерт у Бањи Ковиљачи
Васкршњи концерт у Бањи Ковиљачи
Васкршњи концерт у Бањи Ковиљачи

У препуној цркви у Бањи Ковиљачи у недељу, 17. маја 2015. године, одржан је шести Васкршњи концерт црквеног хора Сабора српских светитеља којим од оснивања диригује протођакон Зоран Кокановић. Свој програм хор је извео у два дела. У првом делу хор је појао духовне композиције из богатог опуса литургијских песама, а у другом делу концерта публици су представљене композиције српског народног стваралаштва прилагођене за мешовити хор са посебним освртом на песме са Косова и Метохије.

Архиепископ охридски Јован: Слобода у затвору

Управо је изашло друго издање књиге Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована „Слобода у затвору“, која је преведена на руски, као и на многе друге језике. Предговор овој књизи, који је  написао Његово Преосвештенство Епископ стобијски г. Давид, преносимо у наставку:

Неговање бесмртности

„Архиепископ охридски Јован је, и поред свих злостављања и затварања, до краја остао веран Светом Предању Православне Цркве“, пише у Томосу о Аутономији, који је најсветија Пећка Патријаршија издала Православној Охридској Архиепископији. Овде поменуто Свето Предање нас учи да Бог постоји слободан као заједница; и још нас учи да слободну заједницу људи са Богом, у Цркви, ни врата пакла, врата смрти неће надвладати.

Нови двоброј „Сокола“

Нови двоброј „Сокола“
Нови двоброј „Сокола“
Нови двоброј „Сокола“
Нови двоброј „Сокола“

Из штампе је изашао нови двоброј часописа за духовну и културну баштину „Соко“ који издаје Српско соколско друштво из Добруна. Нови двоброј „Сокола“ доноси опширан текст о стогодишњици страдања 440 српских војника у Првом свјетском рату на подручју од Шаргана до Вардишта, те о спомен капели и костурници подигнутој у Вардишту 1932. године. По први пут, у овом часопису објављују се фотографије са освећења капеле.