Култура

Михаил Скабаланович: Тумачење Типика

Многонапаћена Епархија далматинска поново је смогла снаге да наши читаоци буду обрадовани још једним капиталним делом.

Овај пут реч је о надалеко чувеној књизи професора Михаила Скабалановича под насловом "Тумачење Типика". То је дело које је дословно незаобилазно за свакога ко се жели упознати са историјом и развојем хришћанског богослужења. Управо због тога ова књига и јесте штиво из кога своја знања о литургици стичу многобројне генерације ученика и студената већ више од стотину година. Трудом Слободана Продића, дипломираног теолога и магистра историјских наука, овај рад преведен је и поново објављен на српском језику управо у нади да ће бити од користи нашем благочестивом народу. А да се размишљало и о томе да ова књига и ценом буде доступна српским ученицима и студентима, у то ће се уверити свако ко је потражи на полицама књижара.

Поводом 400-годишњице смрти Ел Грека

Поводом 400-годишњице смрти Ел Грека, најзначајнијег сликара религиозних мотива шпанског маниризма

Можда би за Ел Грека идеално важила Ничеова флоскула да „неки бивају тек постхумно рођени“. Претеча и пророк модерне, сликар, вајар и архитект Доменикос Теотокопулос, назван још и Ел Греко (1541 - 1614), рођен на Криту, а умро у шпанском граду Толеду, као један од најзначајнијих протагониста шпанског маниризма.

Његово име се данас изговара у једном даху са сликарима као што су Тицијан, Леонардо, Микеланђело. Но још у 19. веку у Шпанији није важио за „famoses pintores“, напротив, приписивана му је „manera extravagante y capriciosa“, а управник музеја „Прадо“ је његово сликарство дезавуисао као „апсурдне карикатуре“.

Соко: Награђени радови на тему „Христос васкрсе“

Редакција часописа за духовну и културну просвјету „Соко“, Српског соколског друштва „Соко“ из Добруна код Вишеграда, објавила је резултате конкурса за кратку причу на тему „Христос васкрсе“ за 2014. годину, на који је пристигло 26 радова из Србије и Републике Српске.

Хришћанско наслеђе Косова и Метохије

За више информација, или ако желите да постанете спонзор ове ретке и вредне књиге, молимо вас да на контактирате телефоном или преко емејл адресе која се налази доле  испод текста. Они који буду донирали више од 100 долара биће наведени на крају ове књиге која ће бити посвећена својим дародавцима! Хвала Вам на подршци!

Западноамеричка епархија

Western American Diocese of the Serbian Orthodox Church in North and South America 1621 West Garvey Avenue, Alhambra, CA 91803, office 626-289-9061, fax 626-284-1484 secretary.westsrbdio@gmail.com, westsrbdio.org

„Светигорине“ књиге на киосцима уз „Дан“

КОЛО „У СУСРЕТ ВАСКРСУ“ у продаји од Васкрса до Видовдана нове „Светигорине“ књиге, уз дневни лист „Дан“, на свим трафикама широм Црне Горе

Православна вјера је „принос“ даривање. Она подразумијева искуство, стални однос, комуникацију, додир другог. Тако је и дугогодишњи задатак ИИУ „Светигоре“ да, свједочењем благе вијести, јеванђеља, допре до људи, да путем часописа и књига покрене духовна питања и теме које интересују савременог човјека. Наша је дужност и да учинимо све што је могуће да испунимо посљедњу заповијест Господа нашега Исуса Христа: „Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светог Духа, учећи их да држе све што сам вам заповједио; и, ево, ја сам са вама у све дане до свршетка вијека. “ (Мт. 28:19-20). У данашње вријеме много се говори о мисионарењу, али се често испушта из вида да се ријеч Божија проповиједа само помоћу благодати и љубави, да ту ријеч не примају сви, већ само они који је срцем осећају и знају да је истинита и спасоносна. За такве је „Светигора“, припремила нове књиге, које су се, уз помоћ и подршку „Дана“, већ почеле појављивати на киосцима широм Црне Горе. То су књиге:

Солунци поново говоре!

Београдска премијера документарне драме „Солунци говоре”, рађена по тексту Антонија Ђурића, а у драматуршкој обради и режији Цисане Мурусидзе, изведена је у суботу 26. априла у 20.30 часова на сцени „Раша Плаовић” Народног позоришта, које је њен домаћин. Патријарх српски Иринеј је благословио представу.

Представа Солунци говоре је премијерно изведена 30. децембра 1981. на сцени Народног позоришта у Београду (сцена „Круг“ 101), али се играла и на сцени „Раша Плаовић“, као и на великој сцени Народног позоришта у Земуну. Одиграна је преко 360 пута у току две деценије колико је трајао њен позоришни живот. Карактеристично је да, и поред изузетног пријема код публике и редовно распродатих карата, средства информисања у то време нису написала ниједну реч, осим новина Православље, и то у два наврата.