Култура
Представљен Поменик новог косовског страдања митрополита Амфилохија
22. Мај 2014 - 8:47У препуној Великој дворани Коларчеве задужбине у Београду 19. маја, у организацији ИИУ „Светигора“, широј читалачкој публици, представљени су руско и енглеско издање вишетомног „Поменика новог косовског страдања“ Његовог преосвештенства митрополита црногорско-приморског др Амфилохија (Радовића).
Ово представљање је, уз учешће угледних говорника, пропраћено и видео снимцима и спотовима о Првом свјетском рату и албанској голготи српских војника, у издању РТС-а, као и појањем драмске умјетнице Иване Жигон и хора „Косовски божури“, што је цијелом догађају дало и посебну умјетничку боју и креативну особеност.
Одлагање изложбе дуборезних радова Епископа Јустина "Дрво живота"
20. Мај 2014 - 15:41Обавештавамо уважене званице и јавност да због Дана жалости одлажемо отварање изложбе дуборезних радова Епископа Јустина под називом "Дрво живота" у Етнографском музеју за суботу 24. мај текуће године у 18.30 часова.
Шест векова Сабора у Констанцу 1414 – 1418.
20. Мај 2014 - 10:12Поводом овог значајног јубилеја – шест столећа сабора у Констанцу, који је целокупној европској историји дао религиозне, политичке и културне импулсе, отворена је велика јубиларна изложба названa „Große Landesausstellung 2014 in Konstanz“ у музеју у Карлсруеу у такозваном „Концилу“ (Konzilsgebäude), како се ово здање колоквијално назива.
Александар Петров: Последње Косово
16. Мај 2014 - 12:19
Крипта храма светог Марка, 15. маја 2014. Ни непрестана киша није омела многобројну публику да присуствује духовно-поетској вечери посвећеној књизи Александра Петрова под необичним називом Последње Косово, иначе писаној у времену када су српски народ сналазиле свакојаке невоље. Александар Петров, један од руских потомака пристиглих у Србију током октобарског преврата у Русији, одавно проноси славу српске писмености и културе, како у Европи, тако и у Америци. Чувар је идентитета руске и српске духовности где год да се нађе.
Оштроумни аналитичар и визионар
15. Мај 2014 - 10:43О 150-годишњици рођења Макса Вебера (1864-1920), родоначелника социологије религије
Напоредо са Марксом, Фројдом, Ничеом и Ајнштајном, Макс Вебер (1864-1920), социолог и филозоф културе спада у ред оних немачких мислилаца који су трајно одредили мишљење 20. века. Као ниједан други аутор, Макс Вебер је оставио дубоки траг у немачким друштвеним наукама. Он се сматра оцем социологије и родоначелником социологије религије у Немачкој. Генeрације студената се учило и данас учи дефиницијама појмова које је он трајно семантички одредио - као што су „моћ“ и „власт“ „аскеза“, „дух капитализма“.
Макс Вебер је након свог инаугуралног предавања (приступне беседе) 13. маја 1895. ступио у контакт са издавачем Паулом Зибеком, оснивачем данашњег Mohr Siebeck Verlag поставши један од његових најзначајнијих саветника. Вебер је код овог издавача објавио своје капитално (недовршено) дело „Привреда и друштво“. Велики теолошки лексикон „Религија и друштво у историји и савремености“, најзначајнија богословска енциклопедија на немачком језику, угледала је светлост дана благодарећи Веберовој изричитој препоруци. Отуда није чудо што се о овом јубилеју у новом специјалном издању објављују два највише дискутована Веберова дела „Протестантска етика и дух капитализма“ из 1905. г. као и „Привреда и друштво у историјско-критичком издању дела Макса Вебера“ Max Weber-Gesamtausgabe (MWG).