Култура

Представљање монографије „Светска баштина - Србија”

У Лондону ће бити представљена монографија „Светска баштина - Србија" и објављени преводи савремене српске књижевности на енглески.

Монографију ће представити министар културе Небојша Брадић, док ће о преводима савремених српских писаца говорити преводилац, професор Зоран Пауновић и специјални саветник министра културе Зоран Хамовић.

Промоција је део пројекта Амбасадоров избор, који се реализује у оквиру пројекта Година књиге и језика, као део системског међународног представљања српских писаца и издавача.

Помен Павлу Бељанском

У Госпођинцима је 14. јула текуће године одржан помен Павлу Бељанском (рођен у Великом Градишту 1892. а умро 1965. године у Новом Саду) и члановима његове породице.

Павле Бељански је био правник, истакнути дипломата и колекционар врхунских уметничких дела. При крају свог живота био је опуномоћени министар у бившој Југославији. По његовој жељи, сахрањен је у порти госпођиначке цркве.

Матица српска у Црној Гори

Основано Друштво Матице српске у Црној Гори. За председницу изабрана професорка англистике Радојка Вукчевић. Са скупа поручено да ће Друштво допринети бољим односима две земље, као и афирмацији српске културе у Црној Гори.

У Подгорици је данас одржана конститутивна седница скупштине новоформираног Друштва Матице српске (МС) у Црној Гори, а за првог председника изабрана је професор др Радојка Вукчевић. Оснивање друштва Матице српске у Црној Гори "није никакво изненађење, рекао је митрополит Анфилохије Радовић. То представља наставак њеног вековног и живог присуства на овим просторима".

Ријечи "позајмљенe" од протекле године

Ваш и наш портал је имао прилику да интервјуише Данила Бора, мостарског православног свештеника и предсједника Српског пјевачког и културно - умјетничког друштва "Гусле". Непосредан повод је груба грешка којом су неки новинари изјаву оца Данила од претходне године, везану за Шантићеве песничке сусрете у су организацији СПКУД "Гусле" Мостар ставили у контекст овогодишњих Шантићевих вечери. Искористили смо прилику да му поставимо и низ других питања везаних за живот Српске заједнице у Мостару, о духовности и значају присуства православне Цркве на нашим просторима...

Патријарх српски Павле: Општи типик преко целе године

У издању Издавачког фонда СПЦ Архиепископије београдско-карловачке, изашао је из штампе Општи типик као још један том новог издања Сабраних дела Патријарха Павла.

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј: Реч уз ово издање

Књига нашег претходника, блаженог спомена, Патријарха Павла - Општи типик преко целе године, настајала је током његовог вишедеценијског преданог учествовања у богослужбеном животу наше Цркве. Од самих почетака његовог урастања у освештани поредак молитвеног живота Цркве Божије, патријарха Павла је красила љубав према богослужбеном поретку и ревност у његовом усвајању и примењивању у свакодневном животу. Плод те љубави и такве ревности су и странице које су пред вама. Оне изворно нису писане са циљем да једног дана буду објављене као књига. Њихова основна намена била је да олакшају младом богослову, а потом монаху и свештенику, сналажење у сложеним структурама нашег богослужења. Павлова потоња просветна и архипастирска служба пробудиле су у њему, како и сам каже у свом Уводном слову ове књиге, решеност да ове забелешке једног дана преточи у помоћни уџбеник за духовне школе и практичан приручник за певнице наших манастирских и парохијских храмова.

Тронови поново у Крушедолу

После пет деценија рестаурације у манастир враћени вредни експонати из 18. века

Архијерејски трон трон и два трона за мошти светих деспота Бранковића враћени су ових дана у манастир Крушедол, после детаљне растаурације у Галерији Матице српске у Новом Саду.

Тронове из средине 18. века, које су осликали Димитрије Бачевић и Василије Остојић, рестаурирали су стручњаци Галерије Матице српске током 2006. и 2007. године, у склопу припрема експоната за изложбу "Дрворезбарска уметност - билдхаорско художество", која је реализована почетком 2008. године.