Култура
Ђакон Оливер Суботић: “Биометријски системи идентификације”
10. Април 2008 - 10:49Због великог интересовања шире и стручне јавности, Институт за политичке студије у Београду је на својој Интернет презентацији поставио електронску верзију књиге „Биометријски системи идентификације: критичка студија", аутора ђакона Оливера Суботића, главног и одговорног уредника „Православног мисионара".
Подсећамо да је основа те студије урађена на захтев Светог Архијерејског Синода СПЦ, те да је у питању прва и према нашим сазнањима још увек једина мултидисциплинарна студија из области биометријских система идентификације објављена на српском језику. Штампано издање књиге је распродато.
Комплетна
студија у PDF формату
се може преузети ОВДЕ.
Кратак закључак студије у 15 тачака можете погледати ОВДЕ.
Косовска константа у српској култури
4. Април 2008 - 22:00Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије говорио је вечерас на Филолошком факултету на тему Косовска константа у српској култури. Предавање је одржано у организацији Удружења студената Исидора Секулић.
Циљ предавања на ову тему јесте да млади учествују и донесу нешто ново по питању Косова и Метохије у данашњим искушењима, зато је и узт појам константа јер Косово прожима све видове српске културе од 14. века наовамо.
Епископ Фотије: Стазама Светог Апостола Павла
2. Април 2008 - 12:24Идеју за објављивање књиге Стазама светог апсотола Павла дали су монаси манастира Крке, подсетивши нас у недавном разговору да је, ево, прошло скоро десет година од нашег устоличења за Епиксопа далматинског.
Ова књига је замишљена као скромно сведочанство о томе. Назив књиге је символичан. Познато је већ из Светог Писма Новог Завета, да је свети апостол Павле са својим ученицима Луком, Титом и Ермијем проповедао у Далмацији и ту у ранохришћанским катакомбама, које се данас налазе у крипти олтара манастира Крке, основао Цркву у Далмацији.
Ново, осмо, допуњено издање – Од Косова до Јадовна, Епископ Атанасије (Јевтић)
28. Март 2008 - 13:57Овим новим утрострученим и допуњеним издањем своје књиге „Од Косова до Јадовна" о. Атанасије Јевтић је свој првобитни „путопис" претворио у потресно сведочанство нашег времена о Српском народу и његовој трагичној судбини. И онда када је била замишљена као путопис ова књига није имала за циљ да разоноди нити да буде књижевно дело у уобичајеном смислу речи. Путујући, поклоништва ради, између Косова и Јадовна о. Атанасије се суочио са распећем свога народа, прошлим и садашњим. Дотакавши се непосредно његових „рана од клинова" он је то распеће свог народа доживео као своје; силазећи на његово дно и пењући се до његових врхова, он се изнова враћа његовом корењу и дну, Косову, старом и најновијем српском „грдном судилишту".
Сетве и жетве - Ава Јустин
28. Март 2008 - 12:17Објављујући постепено САБРАНА ДЕЛА Преподобног оца Јустина Новог Ћелијског, ево, Богу хвала, дошли смо и до 20. књиге - зборника који смо саборно назвали СЕТВЕ И ЖЕТВЕ, а који садржи његове Чланке и мање списе. У овај зборник нисмо уносили чланке који су ушли у зборнике које је сам о. Јустин приредио и објавио: Философске урвине, Светосавље као философија живота, Православна Црква и екуменизам, као ни у ћелијски саборник: На Богочовечанском путу, и најновији тек изашли хиландарски: Богоносни Христослов /Хиландарски путокази, 50/.1' Изузетак смо учинили уносећи чланке бр. 1-3,12, 31 и 58а, као и 4 Молитве (које су иначе већ штампане у Акатистима, Сабрана Дела, 5). Поновили смо их овде због њиховог посебног значаја за мисао и реч Оца Јустина (а и он је неке од њих понављао), да би читаоци у овом зборнику имали панораму мисли и богословља Аве Јустина на једном месту. Ово донекле важи и за објављивање Песама, мада су оне ипак нешто посебно (о њима в. даље, бр. 122). Чланке и мање списе, 123 на број, груписали смо, ради прегледности, у 5 целина: после три уводна чланка, названа Прослов, следе групе: 1) теме, 2) личности, 3) догађаји, 4) представке, и 5) прикази. На крају, као Послесловље, долази новопронађена Авина поема у прози о цвећу, и збирка Песама и Молитава. Унутар ових пет целина следили смо, колико је могуће, хронолошки ред, али не увек, јер смо текстове понегде груписали тематски.
Богоносни Христослов
28. Март 2008 - 12:06У издању Хиландарских путоказа изашла је из штампе књига о Ави Јустину - Богоносни Христослов. После кратког животописа светог аве Јустина, следе три дела у којима су објављени текстови аве Јустина: Еванђеље неба и земље, Над тајном младенца Исуса, Двери бесмртности, Васкрсење богочовека Христа, Врховна вредност и непогрешиво мерило, Између две философије, Невидљиво у видљивом, Достојевски као пророк и апостол православног реализма, О неприкосновеном величанству човека, Срна у изгубљеном рају, Унутрашња мисија наше Цркве, Лелек за Христом, гносеологија обожене личности, Са свима светима, Подвижничка, гносеолошка и еклисиолошка поглавља.