Култура

Ђакон Оливер Суботић: “Биометријски системи идентификације”

ЧипЗбог великог интересовања шире и стручне јавности, Институт за политичке студије у Београду је на својој Интернет презентацији поставио електронску верзију књиге „Биометријски системи идентификације: критичка студија", аутора ђакона Оливера Суботића, главног и одговорног уредника „Православног мисионара".

Подсећамо да је основа те студије урађена на захтев Светог Архијерејског Синода СПЦ, те да је у питању прва и према нашим сазнањима још увек једина мултидисциплинарна студија из области биометријских система идентификације објављена на српском језику. Штампано издање књиге је распродато.

Комплетна студија у PDF формату се може преузети ОВДЕ.
Кратак закључак студије у 15 тачака можете погледати ОВДЕ.

Косовска константа у српској култури

Митрополит АмфилохијеВисокопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије говорио је вечерас на Филолошком факултету на тему Косовска константа у српској култури. Предавање је одржано у организацији Удружења студената Исидора Секулић.

Циљ предавања на ову тему јесте да млади учествују и донесу нешто ново по питању Косова и Метохије у данашњим искушењима, зато је и узт појам константа јер Косово прожима све видове српске културе од 14. века наовамо.

Епископ Фотије: Стазама Светог Апостола Павла

Стазама Светог Апостола павлаПредговор

Идеју за објављивање књиге Стазама светог апсотола Павла дали су монаси манастира Крке, подсетивши нас у недавном разговору да је, ево, прошло скоро десет година од нашег устоличења за Епиксопа далматинског.

Ова књига је замишљена као скромно сведочанство о томе. Назив књиге је символичан. Познато је већ из Светог Писма Новог Завета, да је свети апостол Павле са својим ученицима Луком, Титом и Ермијем проповедао у Далмацији и ту у ранохришћанским катакомбама, које се данас налазе у крипти олтара манастира Крке, основао Цркву у Далмацији.

Ново, осмо, допуњено издање – Од Косова до Јадовна, Епископ Атанасије (Јевтић)

Од Косова до ЈадовнаП р е д г о в о р*

Овим новим утрострученим и допуњеним издањем своје књиге „Од Косова до Јадовна" о. Атанасије Јевтић је свој првобитни „путопис" претворио у потресно сведочанство нашег времена о Српском народу и његовој трагичној судбини. И онда када је била замишљена као путопис ова књига није имала за циљ да разоноди нити да буде књижевно дело у уобичајеном смислу речи. Путујући, поклоништва ради, између Косова и Јадовна о. Атанасије се суочио са распећем свога народа, прошлим и садашњим. Дотакавши се непосредно његових „рана од клинова" он је то распеће свог народа доживео као своје; силазећи на његово дно и пењући се до његових врхова, он се изнова враћа његовом корењу и дну, Косову, старом и најновијем српском „грдном судилишту".

Сетве и жетве - Ава Јустин

Ава Јустин Објављујући постепено САБРАНА ДЕЛА Преподобног оца Јустина Новог Ћелијског, ево, Богу хвала, дошли смо и до 20. књиге - зборника који смо саборно назвали СЕТВЕ И ЖЕТВЕ, а који садржи његове Чланке и мање списе. У овај зборник нисмо уносили чланке који су ушли у зборнике које је сам о. Јустин приредио и објавио: Философске урвине, Светосавље као философија живота, Православна Црква и екуменизам, као ни у ћелијски саборник: На Богочовечанском путу, и најновији тек изашли хиландарски: Богоносни Христослов /Хиландарски путокази, 50/.1' Изузетак смо учинили уносећи чланке бр. 1-3,12, 31 и 58а, као и 4 Молитве (које су иначе већ штампане у Акатистима, Сабрана Дела, 5). Сетве и жетвеПоновили смо их овде због њиховог посебног значаја за мисао и реч Оца Јустина (а и он је неке од њих понављао), да би читаоци у овом зборнику имали панораму мисли и богословља Аве Јустина на једном месту. Ово донекле важи и за објављивање Песама, мада су оне ипак нешто посебно (о њима в. даље, бр. 122). Чланке и мање списе, 123 на број, груписали смо, ради прегледности, у 5 целина: после три уводна чланка, названа Прослов, следе групе: 1) теме, 2) личности, 3) догађаји, 4) представке, и 5) прикази. На крају, као Послесловље, долази новопронађена Авина поема у прози о цвећу, и збирка Песама и Молитава. Унутар ових пет целина следили смо, колико је могуће, хронолошки ред, али не увек, јер смо текстове понегде груписали тематски.

Богоносни Христослов

Јустин књигаУ издању Хиландарских путоказа изашла је из штампе књига о Ави Јустину - Богоносни Христослов. После кратког животописа светог аве Јустина, следе три дела у којима су објављени текстови аве Јустина: Еванђеље неба и земље, Над тајном младенца Исуса, Двери бесмртности, Васкрсење богочовека Христа, Врховна вредност и непогрешиво мерило, Између две философије, Невидљиво у видљивом, Достојевски као пророк и апостол православног реализма, О неприкосновеном величанству човека, Срна у изгубљеном рају, Унутрашња мисија наше Цркве, Лелек за Христом, гносеологија обожене личности, Са свима светима, Подвижничка, гносеолошка и еклисиолошка поглавља.