Култура

Српска Православна Црква у Дубровнику до почетка XX века

Са благословом Епископа захумско-херцеговачког Г.Григорија, а уз материјалну помоћ Министарства вера Србије и несебичним трудом историчара Ирене Арсић ујесен 2007.г. појавила се у издању „Видослова", Српске православне општине у Дубровнику и издавачке куће „Арс Либри" из Београда монографија Српска православна црква у Дубровнику до почетка XX века. Занимљиво је да се ове године навршило 290 година од када је гроф Сава Владиславић, Гачанин, дворски саветник руског цара Петра Првог Великог затражио дозволу за градњу православне цркве у Дубровнику „да на свом имању ван зидина, подигне гробницу и цркву", „на адресу дубровачке владе, донео је личну цареву поруку". Нажалост Сенат те године не дозвољава зидање православне цркве, захваљујући се цару изражава спремност „да оствари све његове жеље а да ипак не дозволи подизање православне цркве".

Како приличи служити ђакону са архијерејем

Ових дана из штампе је изашла нова књига аутора протосинђела Сергија Карановића, сабрата манастира Рмња у Мартин Броду, а поводом 1600 година од блаженог упокојења Светог Јована Златоустог, под насловом „Како приличи служити ђакону са архијерејем". Ова књига доноси одговоре на многа практична питања из православне литургике о служби и улози ђакона на Архијерејској Литургији и представља жељу аутора да помогне новорукоположеним ђаконима и онима који се спремају за рукоположење како да служе Литургију са Архијерејем.

Српске иконе у Лондону

Изложба Лондон Познати српски иконописци Бобан Вељковић и Владимир Ћетковић успешно су се представили лондонској публици на изложби „From Byzantium till today". Изложба је отворена 10. децембра 2007. године у Румунском културном центру у Лондону. Наши иконописци заједно са Румунским (Dana Codorean Berciu i Teodora Chinschi), Бугарским (Добрина Бадалова) и Кипраским (Costas i Ruta Gerasimou) иконописцима публици су представили више од 50 икона и мозаика на дрвету и стаклу.

Изложба ЛондонПублика је са одушевљењем пропратила уводно предавање историчарке уметности и галеристке Marie Andipe, која је својим предавањем увеличала тренутак отварања изложбе и упутила британску публику у детаље настанка иконографије на балкану. Љубитељи уметности посебно су запазили детаљне и прецизне радове наших иконописаца, минијатуре Владимира Ћетковића и рад са дрветом и пергаментом Бобана Вељковића.

Дар руског цара Његошу

Празнични минеј, који је Његош добио 1835. године од руског императора Николаја I, скоро 100 гoдина чуван на тавану цркве у Сељенама код Пријепоља

Његош Пријепоље - Малена црква Успенија Пресвете Богородице у Сељенама код Пријепоља из 13. века сведок је бурних догађаја из прошлости ових крајева. Али мало је познато да је на тавану овог храма пронађена једна изузетна књига, „Празнични минеј", штампана 1816. године у Москви, коју је руски император Николај I поклонио 1835. год. црногорском владару и песнику Петру Петровићу Његошу.

Представљен пројекат Дани од страха

Дани од страхаУ петак, 14. децембра 2007. године, у Двору Српске Патријаршије представљен је пројекат Дани од страха који је урађен по благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, а у издању Српске Православне Цркве. Пројекат представља осам документарних филмова, сабраних под заједничким називом Дани од страха, а посвећених хуманитарној катастрофи и страдању српског и неалбанског становништва на Косову и Метохији у периоду од 1998. године до данас.

Пред бројним представницима медија, међу којима је била и екипа руске државне телевизије, говорили су Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије; протонамесник Лука Новаковић, директор Патријаршијске управне канцеларије; Владимир Божовић, координатор пројекта; Нинослав Ранђеловић, аутор филмова и представници продукцијске куће Arts & Crafts, Миљан Шћекић и Драгослав Бокан.

Свети оци о депресији

Свети оци

Kњига под насловом Свети оци о депресији, која се недавно појавила у издању Епархије далматинске, јесте антологија светоотачке мисли о депресији. Читаоцу се пружа могућност да се на 170 страна упозна са светоотачким тј. црквеним приступом овој болести са којом се савремени човек свакодневно сусреће - ако не у својој породици, сигурно у својој околини.