Догађаји (концерти, изложбе)

Фиренца!

Грандиозна изложба о метрополи ренесансне уметности од 22. новембра 2013. до 9. марта 2014. у „Бундескунстхале“ у Бону

Философи, списатељи, архитекте, инжењери, сликари, вајари столећима су стварали у Фиренци, у граду Дантеа и Бокача, Донатела и Микеланђела, Америга Веспучија, Макијавелија и постојбини лозе Медичијевих. Изложба „Фиренца!“ – „Florenz!“ је прва опсежна изложба у Немачкој посвећена тосканској метрополи и „задивљујућем фирентинском духу“, као што то вели Јакоб Буркхарт. „Florenz!“ представља портрет града у временском луку од преко 700 година: од привредног успона у средњем веку и колевке ренесансе до космополитског центра у 19. веку. Слике, скулптуре, текстил и писани документи представљени на овој изложби, суштински употпуњују слику о Фиренци као лабораторији уметности и науке.

Концерт традиционалних Цркава и верских заједница

Концерт традиционалних Цркава и верских заједница
Концерт традиционалних Цркава и верских заједница
Концерт традиционалних Цркава и верских заједница
Концерт традиционалних Цркава и верских заједница

Све традиционалне Цркве и верске заједнице, чији верници живе у Новом Саду, окупиле су се да кроз уметност, песму и игру, прослављају Бога, Творца и Сведржитеља, да славећи Бога манифестују међусобну љубав и поштовање и да искажу човекољубље.

Верски објекти у Београду

Пројекти и остварења у документима Историјског архива Београда. Изложбу данас отворио Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј

Обимна архивска грађа непроцењиве вредности, техничка и фото документација о архитектури верских објеката у Београду презентована је данас у Историјском архиву града Београда. Документација се, иначе, чува у фондовима и збиркама овог Архива и незаобилазна је у сагледавању значаја сакралне архитектуре у обликовању визуелне слике Београда. Изложена архивска грађа је основно полазиште на путу развијања свести о значају заштите градитељства као културно-историјског наслеђа Београда.

Верски објекти у Београду су представљени по конфесијама у оквиру јединствене урбане целине Београда и Земуна. Због конктинуитета у обради дате теме, пројектна документација Историјског архива Београда допуњавана је фототечком грађом из Музеја града Београда, Завода за заштиту споменика културе града Београда и приватних колекција Милоша Јуришића, породице Вицић и породице архитекте Богдана Несторовића.

Леп је свет у очима деце

Леп је свет у очима деце
Леп је свет у очима деце
Леп је свет у очима деце
Леп је свет у очима деце

Конкурс за најбоље ликовне и литерарне радове који је, благословом Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског г. Милутина, расписало уредништво листа „Бесребреник“, при Храму Светих Лекара и Чудотвораца Козме и Дамјана у кругу Опште болнице Ваљево, још једна је у низу драгоцених потврда да су деца, као у популарној песмици Миње Суботе, истински украс света. Иако у безбрижном животном добу, у ком су игра и школски задаци њихове преокупације, малишани су показали сјајно интересовање и за озбиљне и свеколико значајне животне теме. „Здравље је дар од Бога“, „Пре и после јела треба руке прати“, „Природа - Божји дар човеку“... обрађене су четкицама и бојама, у прози и стиховима, маштовито и надахнуто, да нас одрасле задиве лепотом света која живи у очима и душама најмлађих, којима ћемо планету у наслеђе предати.