Догађаји (концерти, изложбе)

Годишњи концерт ПКУД Гусле у Мостару

Годишњи концерт ПКУД Гусле у Мостару
Годишњи концерт ПКУД Гусле у Мостару
Годишњи концерт ПКУД Гусле у Мостару
Годишњи концерт ПКУД Гусле у Мостару

“Мала сцена” Хрватског народног казалишта у Мостару била је премала да у суботу вече прими све посјетиоце који су дошли да уживају у првом годишњем концерту, који је под називом “Вече фолклора”, организовало Српско пјевачко и културно – умјетничко друштво Гусле.

Представљање дела Динка Давидова у САНУ

Представљање дела Динка Давидова у САНУ

Библиотека Српске академије наука и уметности има част да Вас замоли да присуствујете представљању књига

Сентандреја : српске повеснице / Динко Давидов. - Београд : САНУ ; Нови Сад : Прометеј : Покрајински завод за заштиту споменика културе Војводине, 2011, и Српска стематографија : Беч 1741. / Динко Давидов. – Нови Сад : Прометеј, 2011.

Археографско одељење Народне библиотеке Србије– педесет година од оснивања

Међународни научни скуп Дечани у светлу археографских истраживања и изложба Предање дечанских рукописа - Амфитеатар и галеријски хол Народне библиотеке Србије, 24. новембар 2011. године у 10h

Народнa библиотекa Србије ове године обележава педесет година од оснивања Археографског одељења Народне библиотеке Србије. Ово одељење НБС је захваљујући својим стручним резултатима стекло велики углед у славистичком свету и препознато је као јединствен регионални научни центар за проучавање и опис ћирилских средњовековних рукописа.

Часопис Археографски прилози, који се уређује у овом Одељењу од 1979. године, један је од најрелевантнијих научних и стручних часописа у својој области и међународно је признат. Угледни научни радници, попут академика Александра Младеновића, Ирене Грицкат-Радуловић, Димитрија Богдановића, Владимира Мошина, били су сарадници и руководиоци Археографског одељења у протеклих пет деценија. Њихов рад је забележен у значајној издавачкој едицији НБС која садржи неколико капиталних дела српске археографије. Такође, пет књига из области филигранологије аутора Радомана Станковића представљају изузетну реткост, јер је познато да се овакав опис датирања средњовековних рукописа ради у београдској филигранолошкој школи која се развила управо у Археографском одељењу НБС и јединствена је у славистичком свету.

Фреске нам говоре

Фреске нам говоре

У Музеју примењене уметности одржано је вече под називом Фреске нам говоре. У оквиру ове вечери представљена је Богородичина црква у Доњој Каменици код Старе планине кроз духовно документарни филм. Било је речи о фрескама, њиховом настајању и значају. Уводна реч: Душан Миловановић, певао је Камерни хор Деспот Стефан Лазаревић, о настанку једне фреске говорио Владимир Бата Кидишевић, сликар, о средњевековној ктиторској одећи Оливера Бурсаћ, сликарка. Вече је одржано у галерији Жад.