Догађаји (концерти, изложбе)
Представљање јубиларног уздања књиге Солунци говоре Антонија Ђурића
12. Септембар 2008 - 10:55Ново, десето издање књиге Солунци говоре нашег истакнутог књижевника и публицисте Антонија Ђурића биће представљено у понедељак, 15. септембра у Библиотеци града Београда (Кнез Михаилова 56).
О књизи ће говорити др Петар Опачић, рецензент неколико Ђурићевих књига, представник издавачке куће «Просвета» која је објавила ово јубиларно издање и аутор. Одломке ће говорити глумица Бранка Васовић која је тумачила женски лик у истоименој, у то комунистичко време контроверзној представи која је са великим успехом играна на сцени Народног позоришта у Београду.
Мокрањчеви дани од 12. до 16. септембра
10. Септембар 2008 - 10:21
Фестивал Мокрањчеви дани биће одржан од 12. до 16. септембра
у Неготину, родном месту Стевана Стојановића Мокрањца, најављено је данас у Београду,
на конференцији за новинаре у Међународном прес центру Тањуга.
Према речима селектора фестивала Бранке Радовић, један од најстаријих и највећих
фестивала у нашој земљи, који се традиционално одржава сваке јесени у част највећем
и најзначајнијем српском композитору, програмски је опредељен на хорско извођење
и промоцију домаћег музичког стваралаштва.
Отворен традиционални научни састанак слависта
4. Септембар 2008 - 14:28На Филолошком факултету данас је, у организацији Међународног славистичког центра, свечано отворен традиционални научни састанак слависта у оквиру Вукових дана, који се одржавају 38. пут и трајаће до 7. септембра.
Теме овогодишњег састанка су "Место приповетке у српској књижевности" и "Развојни процеси и иновације у српском језику" и "Доситеј Обрадовић и Европа".
Концерт српског мушког хора "Косово" у амфитеатру Херцеговачке Грачанице
18. Август 2008 - 10:48У склопу Преображењских свечаности, у амфитеатру Храма Херцеговачке Грачанице на Црквини, у недељу 17. августа 2008. године, српски мушки хор "Косово" из Охаја (САД), одржао је концерт коме су присуствовали, уз велико задовољство, грађани Требиња и посетиоци Црквине.
Српски мушки хор „Косово" из североситочног Охаја је под вођством диригента др Рика Живића. Хор је основан у фебруару 1994. године и тада је имао једанаест чланова из неколико градова велике регије која се простирала од Кливленда до Аркона. Како би сачували част и сећање на јужни регион Србије, срце и стециште српског православља још од пре Косовске битке, за име хора изабрали су име - Косово.
Црквени хор из Бање Ковиљаче наступао у Бугарској
24. Јул 2008 - 13:49Црквени хор ''Сабор српских светитеља'' из Бање Ковиљаче који постоји четири године и којим диригује протођакон Зоран Кокановић у периоду од 18.-22. јула 2008. године на позив православног народа Бугарске посетио је њихову земљу. Ово путовање и наступ реализовани су захваљујући доброј вољи многих људи из Бање Ковиљаче и Лознице у чије име ће се на јесен одржати концерт на коме ће бити додељене захвалнице и награде. Но највећа заслуга припада Марији Спасојевић нашем хорском певачу која је по пореклу Бугарка а сада је удата и живи у нашем месту. Она је осмислила и у потпуности остварила ово величанствено путовање које ће се дуго памтити.
«Гласови Православне Русије» на Цетињу
14. Јул 2008 - 10:21
На Љетњој позорници под Орловим Кршем на Цетињу 10. јула 2008. године приређен је концерт хорске музике «Гласови православне Русије у Црној Гори».
Хорове и публику благословио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а окупљене је у име Свјатјејшег Московског Патријарха Алексија Другог поздравио његов викарни Епископ Г. Амвросије.
На концерту су своје умеће представила три хора, Хор Московске духовне академије и Сергијево-тројицке лавре под диригентском палицом професора црквеног појања игумана Никифора, затим Камерни хор московске музичке школе «Гњесин» под руководством чувеног диригента Валерија Калињина, као и Камерни хор Међународног фонда јединства православних народа «Класика» којим руководи и диригује заслужна уметница Руске Федерације Нина Караљева. Изведене су најпознатије духовне мелодије једногласног руског црквеног појања од 14 до 16. века, а посебно одушевљење публике изазвало је извођење химне Светом Сави и песме «Још не свиће рујна зора».