Догађаји (концерти, изложбе)

Руски хорови у порти Лазарице

ЛазарицаНа дан Рођења Светог Пророка и Претече Господњег Јована, Крушевљани су имали јединствену прилику да слушају духовну музику у извођењу најбољих руских хорова.

У организацији Московског међународног фонда јединства православних народа, под личним покровитељством Патријарха московског и целе Русије Г. Алексеја, Светог Синода СПЦ и још неколико значајних организација, били су најављени концерти у неколико градова у Србији, на којима учествују три руска хора са укупно стотину извођача: Хор Московске духовне Академије и Богословије, са хоровођом, који је и наставник црквеног појања на Академији, игуманом оцем Никифором ( Киризином ); Камерни хор ''Класика'' Међународног фонда јединства православних народа, чији је диригент Нина Караљова; Камерни хор ''Орфеј'' Московске државне школе Гњесин, диригент Валериј Калињин.

Гласови православне Русије у Србији

Хорови

У суботу у Спомен Храму Светог Саве на Врачару одржан је концерт Гласови православне Русије у Србији, у организацији Међународног фонда јединства православних народа, под личним покровитељством Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Алексије II.

Свечано отворена годишња изложба радова студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

Академија СПЦ

У име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Његово Преосвешетнство Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Патријархов, свечано је отворио у четвртак, 12. јуна 2008. године, у 19 часова у атељеу Академије (стара зграда Богословског факултета - Краља Петра 2) традиционалну годишњу изложбу радова студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Јека гусала од Бачке до Космета

Под геслом „Не дамо те земљо Душанова" у Бачком Добром Пољу код Врбаса одржан 16. фестивал гуслара Србије

ПринцезаМинулог викенда, у Бачком Добром Пољу, код Врбаса, одржан је 16. републички фестивал гуслара. Током две вечери, на сцени дома културе смењивали су се мајстори струна и гудала из свих крајева Србије, који су били најбољи на претходно одржаним регионалним смотрама

Под геслом „Не дамо те земљо Душанова" наступило је 40 виртуоза на овом старом инструменту, одевених у народне ношње крајева одакле су дошли. како је у поздравној беседи истакао председник Удружења гуслара Војводине Драгољуб Миличић, „...гусле су и пре и после цара Душана, пре и после Косовског боја, везивно ткиво постојања српског народа: Гуслар са гуслама разговара, казује ко смо и шта смо били, какви смо данас и какви ћемо бити."

Манифестација "FESTIVAL BIBLICO" у Вићенци

ВићенцаУ граду Вићенци и у још шест градова Северне Италије, од 29. маја до 2. јуна одржавао се симпосион под именом ,,Festival Biblico,, (празновање или прослављање Библије), а у организацији Римокатоличке Цркве, односно Епископије Вићентинске и Културног Центра San Paolo Onlus из Вићенце.

Ово је четврта година како се одржава ова манифестација и главни циљ овог фестивала је да верујуће, а исто тако и неверујуће људе приближи универзалном и космичком значају Библије кроз разне библијске теме о којима се разговарало на трибинама и округлим столовима, кроз поучна предавања, дискусије и дебате, затим кроз уметност (музичку, драмску, филмску, литерарну), као и кроз архитектуру и сликарство. Библија протиче кроз векове рефлектујући се у молитви, поезији, драми, мозаику, сликарству, појању... Сусрет са Богом у Светом Писму се увек и непрестано шири, а никада не сужава креативни капацитет човека што је овај фестивал желео и да покаже.

199. годишњица боја на Чегру

Ћеле кулаМинистарство рада и социјалне политике Владе Републике Србије саопштава да ће се 31. маја 2008. године са почетком у 12.00 часова у оквиру Спомен-комплекса на Чегру код Ниша обележити 199. годишњице знаменитог Боја на Чегру. Крај споменика на Чегру биће положени венци и одате високе државне почасти. Венце ће положити представници Министарства рада и социјалне политике, високa делегацијa Генералштаба Војске Србије, града Ниша, нишке општине Пантелеј и невладиних организација опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

Бој на Чегру, који се одиграо 31. маја 1809. године, представља један од најтрагичнијих оружаних сукоба у читавом раздобљу Првог српског устанка. Српски устаници, предвођени Стеваном Синђелићем, упркос херојског отпора нису успели да остваре победу у овом боју који је означио почетак слома устанка у Београдском пашалуку.