Нове књиге
Књига аве Јустина представљена у Солуну
21. Септембар 2012 - 19:32У сарадњи Светогорског центра (ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ) и Светог манастира Хиландара у уторак, 18. септембра 2012. године, уприличено је представљање књиге Преподобног Јустина Ћелијског "Философске урвине" преведене на грчки језик ("Φιλοσοφικοί κρημνοί"). У препуној књижари Светогорског центра у Солуну, сви посетиоци и учесници овог надахнутог догађаја могли су да се увере у снагу и аутентичност богословске мисли и дела аве Јустина и његову универзалну вредност за целу православну васељену.
Протонамесник Симон Ј. Туркић: Птичица Рајска
19. Септембар 2012 - 11:37Није нас о. Симон Туркић у делу Птичица Рајска поучавао апологетском, већ живом и опитном, методологијом истинског хришћанина који брине за свет. Овај кратки спис јесте веома дубок садржином и дијапазоном питања која се намећу. Читалац није само посматрач овог дијалога, већ је и трећи актер ове свевремене приче. Пошто је дијалошко говорно испољавање карактеристично је и за епику и за драму, о. Симон Туркић нас оставља да сами одлучимо да ли ћемо учествовати у једном или другом књижевном облику. Аутор у четрдесет одељака, који комплементарно чине целину – сагледавано са више аспеката – указује на најдубље богословске и антрополошке теме и увлачи читаоца у препричани јеванђељски свет.
Пешице у вечност
6. Септембар 2012 - 12:18У едицији Светојелисаветински преводи ових дана је из штампе изашла књига изабраних беседа и интервјуа блаженопочившег Патријарха српског Павла „Пешице у вечност“. Предговор под насловом „Тихи глас који је заглушио буру“ написао је Његово Преосвештенство Епископ хвостански г. Атанасије. Књига је представљена 3. септембра 2012. године у великој дворани Руског дома у Београду. Издавач је Српско одељење Међународног фонда јединства православних народа.
Г. Мандзаридис, В. Јулцис, Ј. Петру, Н. Дзумакис: Teме хришћанске етике
4. Септембар 2012 - 10:58Превод са грчког Јелена Касапис, Каленић, Крагујевац 2012, 174 стр.
ISBN 978–86–84183–45–5
Издавачка кућа Каленић обогатила је нашу црквену јавност још једним уџбеником хришћанске етике. Реч је о приручнику који су потписали еминентни грчки етичари, који је могуће користити и у настави катихизиса у завршном разреду средње школе. Дело обилује разноразним темама које су актуелне и које тангирају модерног човека а посебно младе.
Уџбеник је написан модерним језиком, а у њему се упућује на циљеве и смернице које могу вешто изложити етичке ставове Православне Цркве, као и указати у којој мери она креативно одговара на модерне појаве и кретања у друштву. Аутори су зналачки ишли у корак са друштвеним наукама које се изучавају у средњој школи (првенствено мислимо на социологију и философију које се уобичајено обрађују у завршном разреду средњих школа) и покушали, преко одређених смерница које можемо наћи у уџбенику, произвести живу и креативну расправу која би учинила веронауку занимљивом, како би се преко егзистенцијалних одговора указало на потребу њеног постојања унутар школског система.
Епархијски благовјесник, бр. 3, 2012
29. Август 2012 - 9:02Трећи број часописа „Епархијски благовјесник“ ових дана изашао је из штампе, а централни дио овог петровданско-илинданског броја посвећен је посјети Његове Светости патријарха српског Г. Иринеја, који је походио Епархију бихаћко-петровачку, 21. и 22. јула 2012. године. Поред поменутог, трећи број часописа обрађује теме из Новозавјетне етике /“О богатству сиромашних и сиромаштву богатих“/, богослужења /“Литургија – увод“/, док се у рубрици актуелне теме завршава раније започети чланак „Хришћанство и животна средина“.