Нове књиге

Свети цар Константин - Православна стрип едиција

На дан Светог цара Константина и царице Јелене, 3. јуна 2010.године, у издању Православне епархије врањске и Балканског културног центра, из штампе је изашла друга свеска Православне стрип едиције под називом ''Свети цар Константин''. Прва свеска ''Рођење Христово'' је изашла уочи Божића и одмах је привукла велику пажњу не само верника него и других читалаца. Илистрацију и за другу свеску Православне стрип едиције урадили су Тодор и Ана Митровић, а сценарио је написао Драган Лазаревић.

Нови број стручног богословског часописа „Отачник"

Изашао је из штампе нови број стручног богословског часописа „Отачник". Тема броја је ранохришћански гностицизам. Поред темата, заступљене су и друге области из хришћанске теологије и философије. Значајно је поменути да се ради о свесци која је вероватно најобимнија у новијој историји српске црквене периодике (761 страница). Значајно је и то, да се у њој, по први пут на српском језику, преводи један отачки спис са сиријског језика; ради се о беседи „Персијанског мудраца", Афраата О вери. Међу осталим отачким ауторима налазимо: св. Иполита Римског, св. Епифанија Кипарског, св. Иринеја Лионског и св. Климента Римског.

Духовски број часописа „Крке“

Садржај: Ава Јустин у диптиху светих Православне Цркве; Саопштење за јавност светог архијерејског Caбopa; Свештеномученик Филумен Јерусалимски; Црква Васкрсења у Јерусалиму; Регистрира ли се Павелићев дух, Хрватска ћe тешко у Еуропу; Саопштење Епархије далматинске поводом најаве оснивања тзв. ХПЦ; Писмо Епископа далматинског с Фотија председнику Р. Хрватске др Иви Јосиповићу; Било би добро дознати што о Јелисеју мисле Карамарко и Шимоновић; Министар културе Бишкупић против оснивања такозване ХП3; СДСС - САОПШТЕЊЕ 3А ЈАВНОСТ; Одговор предсједника Републике Хрватске др Иве Јосиповиnа Епископу далматинском г.г. Фотију; Српска православна Црквена општина Сплит; Вјерници из Сплита о злонамјерном тексту у «Вечерњим Новостима»; „Велики Петак" манастира Крке; Вијести из епархије.

ИЗДВАЈАМО ИЗ САДРЖАЈА: ЦРКВА ВАСКРСЕЊА У ЈЕРУСАЛИМУ

Константин Велики (Flavius Valerius Constantinus) својим Миланским едиктом 313. године зауставио је прогон хришћанства. Године 324. Константин побеђује Ликинија и постаје самодржац Римске империје. Двадесетог маја 324. године почиње са радом Први васељенски сабор у Никеји, који је сазван ради аријанске јереси. На овом сабору учествовао је и јерусалимски епископ Макарије (у то време још није била основана јерусалимска патријаршија). Епископ Макарије је за време Сабора неколико пута разговарао са Константином о стварима које су се тицале светих места у Јерусалиму. Тако је једном приликом поменут идолопоклонички храм Афродите, који је био подигнут на Голготи, ка којој су, као месту страдања Христовог, хришћани већ чинили своја ходочашћа. У то време, света Јелена, мајка цара Константина Великог, допутовала је у Јерусалим са намером да васпостави праву веру у Бога, а да на оним местима, која је Богочовек Христос Својим ногама осветио, подигне цркве.

Јубиларни број Светигоре

Из штампе је изашао јубиларни, 200-ти број „Светигоре", образника за вјеру културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске. У новом броју „Светигора" доноси бесједу Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија посвећену празнику силаска Светог Духа на апостоле изговорену у цркви Свете Тројице у Грбљу на Педесетницу 2009. године.

Архимандрит Јосиф: Опитовање вечнога живота - Беседе о Старцу Јосифу Исихасти

Дубоко дирнут и са великом радошћу прихватио сам предлог свог љубљеног брата, архимандрита Јефрема, игумана великог манастира Ватопед на Светој Гори, да напишем предговор за нову књигу у издању истог манастира, под насловом „Опитовање вечнога живота - Беседе о старцу Јосифу Исихасти". Упркос томе што дубоко осећам да нисам компетентан да говорим о једном савременом светитељу наше Цркве, „становнику пустиње и анђелу у телу", старцу блажене успомене и духовном родоначелнику и моје недостојне маленкости, ипак сам пристао да кажем неколико речи као предговор овој књизи, не зато да бих изразио поштовање према блаженом старцу Јосифу, кога је Бог већ обасуо толиким почастима, него зато да бих од њега примио благослов и благодат учествујући са великим духовним наслађивањем у исцрпном и корисном истраживању игумана архимандрита Јефрема, који из Атонске пустиње шири духовни миомир Светога Духа.

Свети Ава Јустин: Записи о екуменизму, приредио Епископ Атанасије, манастир Тврдош 2010.

С благословом Епископа Атанасија обавештавамо наше читаоце да je из штампе изашла нова књига Светог Аве Јустина - Записи о екуменизму. Ова књига од 35 страна са 12 факсимила записа Светог Аве Јустина представља важну допуну његовој књизи Православна Црква и екуменизам. Нову књигу је приредио Епископ Атанасије, а издавач је манастир Тврдош.

Екуменизам је покрет који из себе роји многобројна питања. И сва та питања, уствари, извиру из једне жеље и увиру у једну жељу. И та жеља хоће једно: Истиниту Цркву Христову. А истинита Црква Христова носи, и треба да носи, одговоре на сва питања и подпитања која Екуменизам поставља. Јер ако Црква Христова не решава, вековечна питања човекова духа, она није ни потребна.

Ава Јустин (један од записа Светог Аве у новообјављеној књизи)

Извор: Епархија рашко-призренска