Нове књиге

Православље и религија будућности

У издању издавачке куће Издавачке куће Епархије зворничко-тузланске „Синај“ из штампе је изашла књига „Православље и религија будућности“ оца Серафима Роуза. Ова књига је право духовно благо, јер нам јасно и недвосмислено указује на све изазове и опасности новог доба (New Age) у којем живимо, а које на све начине покушава да потисне хришћанску духовност, традицију и вредности. Једна од главних духовних одлика „њу ејџа“ је верски синкретизам тј. учење по којем су све религије света једнаке. Управо због тога, хиндизам је главна религија која се од поборника „њу ејџа“ највише пропагира. Хиндуизам је по својој природи синкретистичан и у тој религији има места за све и за Исусa и за Шиву и за Браму и за Мухамеда.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У новом броју Православља, новина Српске Патријаршије, пажњи читалаца препоручујемо разговор са митрополитом Павлом, намесником Кијевско-печерске лавре: Управљамо поглед пун наде у Српску Цркву. После смрти јерменског Патријарха Константинопоља Месроба II Мутафијана, јерменска заједница у Турској се спрема за избор новог духовног вође. Текст под наслово Јермени у Турској – у сусрет избору будућег патријарха написао је Данко Страхинић. Др Радован Пилиповић, директор Архива Српске Православне Цркве, износи на видело податке о прогону монахиња манастира Стјеник 1955. године и храбром чину једне побожне жене из Видове, док проф. др Ксенија Кончаревић подсећа на осамдесет година деловања манастира Свете Меланије у Петровграду (Зрењанину).

Свети Сава у Боки

У години у којој се опсежније прославе 800-годишњице од оснивања Зетске епископије још нису ни догодиле, херцегновска Књижара Со издала је фотомонографију „Свети Сава у Боки“. Упитан о поводима уредник едиције „Бокељологија“ г. Никола Маловић каже: -Добар комад љета пред 800 година самосталности Српске Православне Цркве провео сам уређујући књигу „Свети Сава у Боки“ из пера Васка Костића, аутора 40 књига, носиоца ордена Светог Саве и потомка свештеничке породице у чијој се духовној скрби налазило острво Светог архангела Михаила – а на коме је 1219. године Свети Сава основао Зетску епископију, претечу данашње Митрополије црногорско-приморске. Од свих епархија Српске Православне Цркве у некадашњој Краљевини Југославији највећи број храмова посвећених Светом Сави налази се до данас на подручју Боке Которске. Ова књига открива колико је Свети Сава био везан за Приморје и каква је поморска путовања предузимао из Боке.

Светосавац - парохијски часопис храма Светог Саве

Из штампе је изашао нови број „Светосавца" - парохијског часописа храма Светог Саве на Врачару.

Из садржаја новог броја Светосавца издвајамо: Интервју са Његовим Преосвештенством Епископом ремезијанским г. Стефаном: У Цркви је важан сваки дан и сваки трен, др Игор Стаменковић: Досадашње стање религијског туризма у Србији и перспективе новог развоја, проф. Љиљана Ранђић: У почетку беше реч, деци је дајмо, игуман Трифун: Сличности између тренера и духовног оца, јереј Бранислав Кличковић: Пост, слобода ка спасењу, Снежана Миљковић: Сами бирамо. Светосавац читаоцима дониси и изненађење за најмлађе - подлистак Мали Светосавац.

Петар Жебељан: Сабор јунака

Петар Жебељан, песник и прозни писац, плодни стваралац који живи и ради у Београду и Перлезу, држи се истог вишевековног слогана: књига је најбољи друг и она је радост читања.  У савременом свету дневно се одштампају милиони књига и свака књига је нашла свог читаоца.

Данас није заумно, како и сам приређивач каже, обратити се прошлости свога народа, својим прецима, њиховом делању и људским врлинама, но, и поред тога, угледни књижевник држи се још максиме коју су увек имали писци, путовође кроз живот и време: упознајмо своју прошлост, разумимо време у коме живимо и назначимо на основу тога путеве у будућности.

Нови број часописа „Искон“

Са радошћу обавештавамо верни народ да је у издању фондације Свети Прохор Пчињски изашао нови број (11/12 за 2017/2018 годину) православног илустрованог часописа Православне епархије врањске - Искон. Садржај: Реч уредника: Слово о знаку једнакости, Мимо Ломпар: О промени свести, Јован Јањић: Прослављање Бога и угодника Његових, Ђорђе Сибиновић: Nemo plus iuris... Ђакон Јован Аничић: Теологија и(ли) естетика појања, Протојереј-ставрофор Владан Милутиновић: Епископ врањски Пахомије (Гачић), Митрополит димитријадски Игњатије: Међуправославна сарадња и сведочанство на Балкану, Станисав Петрушевић: Владика Пахомије - обновитељ Епархије, Мати Стефанида: Духовно детињство кроз анегдоте и чуда, Монахиња Јефремија: Молитвени кад и сећање, Отац Теофан: Добротољубље, Зоран Трајковић: Духовни живот у Прешеву, Радован Бели Марковић: Владика Пахомије, Драгиша Бојовић: Носити крст, Зоран Стошић Врањски: Религија и уметност, Сима Арсић: Светосавска недеља у Врању, Др Симо Умићевић: Здравље - Божји дар на срећу људима, Лена Величковић: Моја сећања на рад у цркви Свете Тројице у Врању, Сунчица Денић: Аксиос, Кирије!.