Нове књиге

Нови број Православља – новина Српске Патријаршије

Православље бр. 1216, 15. новембар 2017. године

Насловну страницу овог броја Православља краси фотографија тројице епископа Епархије шумадијске. Овај значајни јубилеј Цркве – 70 година Епархије шумадијске – обележен је у Богом чуваном граду Крагујевцу, седишту Епископа шумадијског, у понедељак, 23. октобра. На овај дан, а пре четрдесет и једне године, упокојио се први Епископ шумадијски Валеријан (1908–1976; Владика шумадијски 1947–1976). Истог дана, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Крагујевцу. Други део овог значајног јубилеја чинио је научни скуп на тему „Значај одлука Светог Архијерејског Сабора 1947. године за историју Српске Православне Цркве“. Више о научном скупу читаћете у овом броју.

Протојереј Слободан Бобан Јокић: Црквени живот у Црној Гори у 18. и 19. вијеку

У издању Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, Свевиђа и Светигоре објављена је књиге „Црквени живот у Црној Гори у 18. и 19. вијеку“ протојереја Слободана Бобана Јокића. Ова историографска и теолошка студија на преко 200 страна расвјетљава вишевјековни континуитет богослужбеног живота Православне цркве у Црној Гори, али пружа и значајан увид у различите светотајинско-литургијске и историјско-богословске изазове пред којима се налазио, посебно се везујући за период 18. и 19. вијека.

У првом дијелу књиге аутор сагледава опште карактеристике светотајинског и литургисјког живота Православне цркве у Црној Гори руководећи се релевантним историјским, политичким, социјалним и економским чиниоцима, али превасходно се наслања на богословско искуство. Аутор стручну и ширу читалачку јавност упознаје с мноштвом историјских докумената, записа, митрополијских посланица, уредби, наредби, законика, народних обичаја, и других сличних извора који су до сада били готово непознати. Посебно је, притом, важно што књигу прате бројни факсимили из те разноврсне архивске грађе.

Нови број Гласника - службеног листа Српске Цркве

Нови број Гласника, службеног листа Српске Православне Цркве, у броју 10 за октобар 2017. године доноси - поред службеног дела о активностима Светог Архијерејског Синода - опширан извештај о посети Патријарха александријског Теодора II нашој Светој Цркви.

У новом броју Гласника налазе се текстови посвећени хиротонији и устоличењу Епископа далматинског Никодима и великом јубилеју - седам векова манастира Троноше. Из садржаја издвајамо беседу Епископа сремског Василија на тему „Без колевке нема живота“ као и текст Епископа будимљанско-никшићког Јоаникија „Знаменити Срби под штитом Светог Александра Невског“ и приказ књиге др Владисава Пузовића „Руски путеви српског богословља“.

Гласник, службени лист Српске Православне Цркве, издаје Информативно-издавачка установа  Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Главни и одговорни уредник је протојереј-ставрофор проф. др Драгомир Сандо.

Библија: Од Постања до Откривења - препричана и објашњена

Библија: Од Постања до Откривења - препричана и објашњена
Библија: Од Постања до Откривења - препричана и објашњена
Библија: Од Постања до Откривења - препричана и објашњена
Библија: Од Постања до Откривења - препричана и објашњена

Радомир Ракић, редактор: Библија. Од Постања до Откривења. Препричана и објашњена, Младинска књига, Београд 2017, стр. 512.

Ове јесене је позната београдска издавачка кућа објавила маестрално дело за које се сматра да је изванредан увод у библијски и ванбиблијски свет. Библија је овде изложена на веома приступачан и визуелно упечатљив начин. Наиме, данашњем читаоцу је тешко истражити друштвену, историјску, географску, археолошку, верску позадину Књиге над књига, но књига пред нама то чини кроз мноштво мапа и фотографија у боји, прегледа археолошких налазишта, графикона, и може се рећи да углавном представља изванредан увид у досадашња истраживања у данашњем Израелу и Јордану, што се некад звало Ханан или касније, од средњег века наовамо, Палестина. При самом погледу у књигу упознаћемо задивљујући дијапазон личности, места и догађаја који су обликовали историјску нит Светога писма. Читалац ће се уверити да је оно неисцрпно ремек дело и бесцен благо у историји света, и да не чуди што представља извор надахнућа за  безбројне нараштаје кроз историју, али и данас оно надахњује милионе и милионе људи широм модерног света.

Уз ванредни број часописа „Дабар“

Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“, са сједиштем у манастиру Светог оца Николаја у Добрунској Ријеци код Вишеграда, штампала је ванредни број часописа „Дабар“ поводом устоличења Митрополита дабробосанског Хризостома.

У часопису су, поред текстова, објављене и бројне фотографије са дочека новог Митропилита у Соколцу и његовог устоличења у Саборном храму у Сарајеву, као и молитва упућена свештенству, монаштву и вјерницима Митрополије дабробосанске. 

Мартин Хенгел: Син Божји. Порекло христологије и историја јеврејско-јелинистичке религије

Издавачка кућа Западноамеричке епархије Севастијан Прес у оквиру библиотеке Патрологија у саиздаваштву са Институтом за теолошка истраживања Православног богословског факултета доноси нам превод књиге Мартина Хенгела „Син Божји. Порекло христологије и историја јеврејско-јелинистичке религије“. Уредник Епископ западноамерички г. Максим овим издањем наставља са праксом да како избором дела, тако њиховом техничком опремљеношћу освежава корпус теолошке литературе на српском језику квалитетним и драгоценим штивом.

У предговору књизи, др Предраг Драгутиновић, професор на катедри за Нови завет на Православном богословском факултету упознаје нас са аутором: