Наука

Савремене теме о слободи пред изазовом поста

Савремене теме о слободи пред изазовом поста
Савремене теме о слободи пред изазовом поста
Савремене теме о слободи пред изазовом поста
Савремене теме о слободи пред изазовом поста

На дан када се Православна црква сећа приче о блудном сину, када се припремамо за почетак Великог поста слушајући о сину који се враћа у загрљај оцу, имали смо прилику да у Храму Вазнесења Господњег у Чачку, угостимо предавача из Краљева протонамесника Александра Јевтића. Наш уважени гост одржао је предавање на тему „Савремене теме о слободи пред изазовом поста“. Предавача је најавио јереј др Слободан Јаковљевић.

Међународна духовна академија Свети Јевстатије Превлачки

Са радошћу и благодарношћу Богу обавјештавамо вас да ће се у периоду од 23. фебруара до 1. марта 2020. године одржати друга по реду Међународна духовна академија Светог Јевстатија Превлачког на простору манастира Михољска Превлака.

ЧудотворнА иконА Мајке Божје: Спасење оних који гину

Мноштво поклоника полазило је на дуги пут у село Бор, у Калужској области, jер је сав народ привлачила себи Царица Небеска својом чудотворном иконом, Спасење оних који гину. Писана сведочанства о икони нису сачувана а наша сазнања о икони заснована су на светом предању које нам сведочи следеће:

Половином 18. века у селу Бор живео је благочестиви хришћанин Теодот Алексејев Обухов. Једном, на дан Крштења Господњег, на путу из града Волхова, задесила га је бура са страшним ветром и силним мразем. Његов коњ је онемоћао и није могао даље. Обухов је промрзао и изгубио сваку наду да ће се спасити. Није био свестан да се почео смрзавати. У тим страшним тренуцима завапио је Царици Небеској за помоћ, уз обећање да ће насликати њену икону, Спасење оних који гину.

Митрополит Иларион: У шта верују православни хришћани

У крипти Спомен-храма Светог Саве представљена књига У шта верују хришћани Митрополита волоколамског Илариона (Алфејева)

Савремени катихизис исписан на три стотине страница (са фотографијама) и у 66 целина под насловом У шта верују православни хришћани, аутора Митрополита волоколамског Илариона у издању Подворја Српске Патријаршије у Москви и издавачке куће „Православац“ из Шапца, представљен је 17. фебруара 2020. године у крипти храма Светог Саве на Врачару. Књигу је превео Епископ моравички Антоније.

Симпосион на тему Православна Црква у Украјини

(7 - 8. фебруара 2020. у Минхену)

Католичка академија у Баварској (Минхен) у сарадњи са Евангелистичком академијом у Туцингу, као и кооперацијом са Институтом за екуменска истраживања у Стразбуру, Јохан-Адам-Мелер-институтом за екуменска истраживања у Падерборну, Институтом за конфесионална истражвања у Бенсхајму и катедром за православну теологију при Центру за религијске студије на универзитету у Минстеру, организoвала је дводневну седницу 7. и 8. фебруара 2020. у Минхену са представницима академског фаха православног богословља.

Митрополит волоколамски др Иларион у Београду

Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски др Иларион (Алфејев), почасни доктор Универзитета у Београду, одржаће у уторак, 18. фебруара 2020. године, с почетком у 12 часова, у Великом амфитеатру Православног богословског факултета у Београду предавање на тему „Православно богослужење као школа богословља и богомислија“.

Представљање књиге Митрополита волоколамског Илариона „У шта верују православни хришћани“ - понедељак, 17. фебруар 2020. године у 17 часова, Крипта Храма Светог Саве на Врачару

Током краће посете коју ће Светејшем Патријарху српском г. Иринеју и Светом Синоду учинити Митрополит волоколамски г. Иларион, председник Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, поред осталих догађаја биће представљена његова књига „У шта верују православни хришћани“. Поштоваоци дела митрополита Илариона ће 17. фебруара 2020. године у 17 часова у крипти храма Светог Саве на Врачару бити у прилици да о овом делу чују речи Епископа бачког др Иринеја, јереја др Зорана Деврње са Богословског факултета у Београду, и самог аутора Митрополита Илариона. Књигу је превео Епископ моравички г. Антоније, старешина Подворја Српске Патријаршије у Москви, које је, заједно са шабачком издавачком кућом „Православац“ и издавач српског издања.