Наука

Предавање протосинђела Сергија Рекића

Протосинђел Сергије Рекић одржаo je 31. марта 2018. године, на Лазареву суботу, предавање на тему „Светитељи Божји -лекари душе и тела“ у Саборној цркви Светог Ђорђа у Доњој Горици. Опширније на интернет страници Митрополије црногорско-приморске.

Традиционална и нова религиозност: прошлост и будућност

У сарадњи Форума за религијска питања и Центра за социолошка и антрополошка истраживања Института друштвених наука из Београда, Одбора за просвету и културу Браничевске епархије из Пожаревца и Југословенског удружења за научно истраживање религије (ЈУНИР-а) из Ниша 27. и 28. априла 2018. године организује се Међународна научна конференција под називом „Традиционална и нова религиозност: прошлост и будућност“ на Сребрном језеру (Велико Градиште, Р. Србија). Више информација можете наћи на сајту Института друштвених наука.

Предавање митрополита Амфилохија у Будви

Предавање митрополита Амфилохија у Будви
Предавање митрополита Амфилохија у Будви
Предавање митрополита Амфилохија у Будви
Предавање митрополита Амфилохија у Будви

-Христос је предвјечни Бог који је постао дијете младо, рођен од Пресвјете Дјеве, што је најдубља тајна, истина хришћанске вјере по којој је  хришћанство јединствено, казао је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије 31. марта 2018. године у Будви где је одржао предавање на тему „Из уста мале дјеце и одојчади начинио си Себи хвалу“. Опширније на интернет страници Митрополије црногорско-приморске.

Протојереј-ставрофор Гојко Перовић: Улазак у Јерусалим

Протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије, одржаo je 31. марта 2018. године, на Лазареву суботу, у храму Светог Јована Владимира у Бару предавање на тему „Улазак у Јерусалим“. Опширније на интернет страници Митрополије црногорско-приморске.

Свети и Велики понедељак

Првог дана страдалне (страсне) недеље богослужбено се сећамо Светог праведног целомудреног Јосифа, проклетства бесплодне смокве, као и Еванђелске перикопе о виноградарима. У наставку објашњавамо богослужбене особености прва три дана страдалне седмице. Последња седмица Спаситељевог живота на земљи назива се страсна или страдална седмица. Црквенословенска реч страст, у себи садржи неколико значења: страдање, трпљење, бол…Сваки од дана страдалне недеље назван је великим и светим због великих и спасоносних догађаја из Спаситељевог живота, и сваки је посвећен одређеним молитвеним споменимâ.

Четвородневни Лазар - првина општег васкрсења

Врбица - Лазарева субота (грч: Σάββατο του Λαζάρου), или Субота праведног Лазара, уочи Цвети, посвећена је васкрсењу Лазара из Витиније, кога је Исус Христос васкрсао из мртвих после четвородневног пребивања у гробу. Овај празник је установљен у Јерусалиму крајем IV века. После васкрсења, Лазар је био Епископ на Кипру. Овај празник Срби, а многе породице славе Лазареву суботу као крсну славу. На Лазареву суботу празнује се посебано и врло живописан обичај познат под именом Врбица. Овог дана брало се олистало пруће од врбе. Лазарева субота, односно Врбица, дан је дечје радости.