Наука
Симпосион о делу Светога Духа
12. Новембар 2017 - 11:08У организацији Евангеличке цркве за Виртемберг, на узвишењу Либфрауенберг у Елзасу, недалеко од Стразбура, у периоду од 6. до 8. новембра 2017. године одржан је тродневни симпосион посвећен учењу о Духу Светом. Са библијског, догматског и еклисиолошког становишта предавачи су тематизовали пневматолошка питања, која су под утицајем тријадолошких претпоставки екуменских дијалога поново предмет пажње у евангеличкој теологији.
Др Здравко Јовановић: Теологија у виртуелном свету
11. Новембар 2017 - 15:31У среду, 8. новембра 2017. године, у свечаној сали СКД Просвјета у Загребу одржано је четврто у низу предавање у оквиру јесењег циклуса предавања на тему „Црква и друштво“, који организује, са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија, Црквена општина загребачка. Предавање је одржао доцент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду др Здравко Јовановић, а његова тема је била „Теологија у виртуелном свету, мисиолошке и дидактичке перспективе у 21. веку - питања и изазови”.
Задушнице: Наша љубав у Христу одржава их живим
3. Новембар 2017 - 21:48Црква нас позива на молитвено сећање свих оних који су уснули у нади на Васкрсење и живот вечни.
Да бисмо разумели значење молитве за умрле, потребно је да имамо на уму да је хришћанство религија љубави. Христос није оставио својим ученицима неко учење о индивидуалном спасењу већ заповест да љубе један другога. Љубав представља основ и суштину Цркве. Грех је увек одсуство љубави а самим тим и одвајање, изолованост, рат против свих. Молећи се за мртве ми их сусрећемо у Христу. У Христу нема разлике између живих и мртвих, јер су у Њему сви живи. Љубећи Христа, љубимо све оне који су у Њему; љубећи оне који су у Њему, ми љубимо Христа. Наша љубав у Христу одржава их живим.
Распеће и Васкрсење
3. Новембар 2017 - 13:09Разговор са Гораном Раденковићем, професором Богословије Светог Саве у Београду.
Професоре, с обзиром на Ваш вишегодишњи предани рад у Богословији Светог Саве у Београду, кажите нам како Ви видите улогу Богословије као расадника Божје Речи и улогу васпитаника у њима на мисионарском пољу хришћанства у савременом свету?
Данас савремени свет и човек у њему имају велику потребу за смислом. Улога верски образовних установа је велика. Она захтева одређену дисциплину урбанитета вере. Вера мора да буде учена вера, не у смислу интелектуализма или интелектуалне гимнастике људског ума, него у живом трагању за напатвореном вером у Бога живог и истинитог. Бога Авраама, Исаака и Јакова, не Бога философа и научника, како то рече Блез Паскал.
Јереј Раде Деспотовић: Блажени сиромашни духом
31. Октобар 2017 - 10:04На почетку трећег циклуса „Љубљанских духовних вечери“, које организују Црквена општина у Љубљани и Културно-просвјетни центар „Свети Кирило и Методије“, предавање на тему „Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство небеско“ 21. октобра 2017. године одржао је парох љубљански јереј Раде Деспотовић. Опширније на интернет страници Митрополије загребачко-љубљанске.
Преподобна Параскева - подвижница достојна похвале
26. Октобар 2017 - 10:05У светој личности преподобне мајке наше Параскеве актуализују се речи псалмопојца Давида: „Диван је Бог у светима својим, Бог израиљевˮ (Пс 67,36 ). Овај псаламски стих појемо у служби преподобне мајке наше Параскеве, верне угоднице Божје која је својим подвизима у јорданској пустињи просијала светлошћу светитељства, поставши свима нама образац хришћанског живота. Преподобна мајка наша Параскева, коју са вером и љубављу прослављамо, рођена је од благочестивих и побожних родитеља у Епивату, (између Силимврије и Цариграда, близу Каликратије у источној Тракији). Житије препододбне Параскеве нам казује да је имала брата Јевтимија. Жељан да живот свој посвети Богу Јевтимије се, уз пристанак родитеља, замонаши. Као монах подвизавајући се, себе је испунио многим врлинама, те тако би изабран за епископа Мадитског. Као знаменити епископ он се прославио у борби са многим јеретицима који су својим погрешним учењима пољуљали лађу Цркве Христове.