Наука
Доцент др Растко Јовић: Гласно ћутање и наше време
20. Октобар 2017 - 21:10У среду, 18. октобра 2017. године, у свечаној сали СКД Просвјета у Загребу одржано је треће у низу предавање у оквиру јесењег циклуса предавања на тему „Црква и Друштво“, који организује, благословом Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија, Црквена општине загребачка. Предавање је одржао доцент на катедри за Канонско право на Православном богословском факултету Универзитета у Београду др Растко Јовић на тему: „Гласно ћутање и наше време“. После предавања уследила је дискусија у којој су присутни постављали питања на која је проф. Јовић одговарао.
Епархија бачка кроз векове
20. Октобар 2017 - 11:21Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа новосадског и бачког др Иринеја, Православна Епархија бачка - Црквена општина Бачка Паланка и Друштво наставника историје Бачке Паланке организују 21. октобра 2017. године у Вили „Гранде” у Бачкој Паланци научни скуп Епископи Епархије бачке – Епархија бачка кроз векове. На овом научном скупу резултате својих истраживања представиће реномирана имена из области историје, теологије, историје културе и уметности, архивистике и сродних научних дисциплина.
Пастирска брига као део здравствене заштите
20. Октобар 2017 - 10:45Од 14. до15. октобра 2017. године одржана је Четврта међународна конференција о пастирској нези као делу здравствене заштите. Тема конференције је била Распламсавање наде: Проналажење наде у тешкоћама живота.
Конференцију је организовала Мрежа Васељенске Патријаршије за пастриску негу у здравству, којом руководи протојереј др Ставрос Куфинас. Главни председавајући и домаћин скупа био је Његово Високопреосвештенство Митрополит Родоса г. Кирил. Конференцији је присуствовало око 250 учесника са свих страна света. Са благословом и настојањем Преосвећеног Епископа источноамеричког г. Иринеја, два представника Епархије источноамеричке такође су узели учешћа у раду конференције.
Шлајермахер - Приручник
18. Октобар 2017 - 11:30Протестантски теолог Фридрих Шлајермахер (1768–1834), писац у свету хуманистичких наука, познат је и као истакнути стручњак своје епохе за Платонову философију. Он је један од најзначајнијих актера такозваних Пруских реформи, а његови оновремени прилози за педагогију имају до данас своју научну оправданост. Уредник овог приручника је Мартин Ост, рођен 1957.г., професор за систематско богословље на универзитету у Вуперталу.
Структура приручника је grosso modo одраз Шлајермахеровог живота. Појединачни прилози у овој књизи описују поља и контексте његовог деловања и представљају скице за одговаруће научне расправе о њима. Најважније етапе Шлајермахеровог деловања и историја рецепције његовог дела чини црвену нит књиге.
Свечана додела диплома у Шамбезију
16. Октобар 2017 - 10:44У суботу, 14. октобра 2017. године, у Православном центру у Шамбезију надомак Женеве, након одбране рада, генерацији школске 2016/17. године уручене су дипломе за успешно завршене мастер студије. На свечаности су представљени и нови студенти који ће наредних година похађати ову високошколску установу.
Стефан Првовенчани као владар Новог Израиља владар Новог Израиља
12. Октобар 2017 - 13:00На самом почетку нашег излагања подсећамо да је важно имати у виду чињеницу да су од Стефана Немање сви владари Немањићи сматрани владарима по „милости Божјој“ а „управо из Божје милости извођено је државно-правно схватање о самосталности власти.“[1] Вредна пажње је чињеница да је хришћански владар у Средњем веку схватан као миропомазани носилац власти у историји, саслужитељ Христу Богу Сведржитељу у Његовом Домостроју (Икономији) спасења – спаситељском делу укључивања свега постојећег у Цркву Тела Његовог, претварања света у космичку Цркву.