Наука

Доцент др Растко Јовић: Гласно ћутање и наше време

У среду, 18. октобра 2017. године, у свечаној сали СКД Просвјета у Загребу одржано је треће у низу предавање у оквиру јесењег циклуса предавања на тему „Црква и Друштво“, који организује, благословом Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија, Црквена општине загребачка. Предавање је одржао доцент на катедри за Канонско право на Православном богословском факултету Универзитета у Београду др Растко Јовић на тему: „Гласно ћутање и наше време“. После предавања уследила је дискусија у којој су присутни постављали питања на која је проф. Јовић одговарао.

Епархија бачка кроз векове

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа новосадског и бачког др Иринеја, Православна Епархија бачка - Црквена општина Бачка Паланка и Друштво наставника историје Бачке Паланке организују 21. октобра 2017. године у Вили „Гранде” у Бачкој Паланци научни скуп Епископи Епархије бачке – Епархија бачка кроз векове. На овом научном скупу резултате својих истраживања представиће реномирана имена из области историје, теологије, историје културе и уметности, архивистике и сродних научних дисциплина.

Пастирска брига као део здравствене заштите

Пастирска брига као део здравствене заштите
Пастирска брига као део здравствене заштите
Пастирска брига као део здравствене заштите
Пастирска брига као део здравствене заштите

Од 14. до15. октобра 2017. године одржана је Четврта међународна конференција о пастирској нези као делу здравствене заштите. Тема конференције је била Распламсавање наде: Проналажење наде у тешкоћама живота.

Конференцију је организовала Мрежа Васељенске Патријаршије за пастриску негу у здравству, којом руководи протојереј др Ставрос Куфинас. Главни председавајући и домаћин скупа био је Његово Високопреосвештенство Митрополит Родоса г. Кирил. Конференцији је присуствовало око 250 учесника са свих страна света. Са благословом и настојањем Преосвећеног Епископа источноамеричког г. Иринеја, два представника Епархије источноамеричке такође су узели учешћа у раду конференције.

Шлајермахер - Приручник

Протестантски теолог Фридрих Шлајермахер (1768–1834), писац у  свету хуманистичких наука, познат је и као истакнути стручњак своје епохе за Платонову философију. Он је један од најзначајнијих актера такозваних Пруских реформи, а његови оновремени прилози за педагогију имају до данас своју научну оправданост. Уредник овог приручника је Мартин Ост, рођен 1957.г., професор за систематско богословље на универзитету у Вуперталу.

Структура приручника је grosso modo одраз Шлајермахеровог живота. Појединачни прилози у овој књизи описују поља и контексте његовог деловања и представљају скице за одговаруће научне расправе о њима. Најважније етапе Шлајермахеровог деловања и историја рецепције његовог дела чини црвену нит књиге.

Свечана додела диплома у Шамбезију

Свечана додела диплома у Шамбезију
Свечана додела диплома у Шамбезију
Свечана додела диплома у Шамбезију
Свечана додела диплома у Шамбезију

У суботу, 14. октобра 2017. године, у Православном центру у Шамбезију надомак Женеве, након одбране рада, генерацији школске 2016/17. године уручене су дипломе за успешно завршене мастер студије. На свечаности су представљени и нови студенти који ће наредних година похађати ову високошколску установу.

Стефан Првовенчани као владар Новог Израиља владар Новог Израиља

На самом почетку нашег излагања подсећамо да је важно имати у виду чињеницу да су од Стефана Немање сви владари Немањићи сматрани владарима по „милости Божјој“ а „управо из Божје милости извођено је државно-правно схватање о самосталности власти.“[1] Вредна пажње је чињеница да је хришћански владар у Средњем веку схватан као миропомазани носилац власти у историји, саслужитељ Христу Богу Сведржитељу у Његовом Домостроју (Икономији) спасења – спаситељском делу укључивања свега постојећег у Цркву Тела Његовог, претварања света у космичку Цркву.