Наука
Свети Јефрем Сиријац и његово духовно наслеђе
5. Мај 2017 - 8:06Од 27. до 29. априла 2017. године у конференцијској сали Факултета за постдипломске и докторске студије Светих Кирила и Методија у Москви одржана је Трећа међународна патристичка конференција Свети Јефрем Сиријац и његово духовно наслеђе. Председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије, Митрополит волоколамски Иларион, иначе декан овог Факултета, топло је поздравио учеснике и госте овог научног скупа.
Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог
3. Мај 2017 - 14:12Протосинђел Захарије (Митић), сабрат манастира Буково, одбранио је 24. априла 2017. године мастер рад из предмета Историја хришћанске Цркве на тему „Богословски спорови између Четвртог и Петог Васељенског Сабора“ на Православном богословском факултету у Фочи.
Житије Светог Николајa Жичког и Охридског
3. Мај 2017 - 9:48Златоусти проповедник Васкрслог Христа
Епископ Николај (у свету Никола Велимировић) рођен је 23. децембра 1880. у селу Лелићу од родитеља Драгомира и Катарине. После основне школе, гимназије у Ваљеву и Богословије у Београду уписао се на Старокатолички богословски факултет у Берну, Швајцарска, где је 1908. одбранио докторску дисертацију Вера у Христово васкрсење као основна догма Апостолске Цркве. Идуће године одбранио је дисертацију о Берклију у Женеви. Двадесетог децембра 1909. замонашен је у манастиру Раковици и рукоположен у чин јерођакона и јеромонаха. По жељи Митрополита Србије Димитрија, јеромонах Николај проводи извесно време у царској Русији, коју ће доживотно носити у души и са Русима у Југославији и Америци бити у сталној и тесној вези. Желећи да упозна западни свет о нечувеним страдањима српскога народа за време Првог светског рата, и о праведној борби коју је Србија водила за своје ослобођење, српска влада је одлучила да упути у Енглеску и Америку јеромонаха др Николаја (Велимировића).
Символ вере као саставни део свете Литургије
1. Мај 2017 - 15:28Хришћански етос утемељен је на нелицемерној љубави и непоколебивој вери. Пре саме молитве Анафоре пред литургијску заједницу износи се исповедање љубави и исповедање вере, као предуслов за учешће у Тајни над тајнама. Љубав на коју смо позвани, своју суштину, свој почетак и крај налази у личности Очовеченог Логоса Божијег који ваистину и јесте једина истинска љубав и извор сваке љубави. Наше учешће у Литургији подразумева одређене припреме, а основна припрема је љубав према Богу и ближњима која је и предуслов за литургијско исповедање вере.
19. том докумената са Сверуског Сабора
1. Мај 2017 - 14:46Новоспаски ставропигијални манастир објавио је 19. том научно-академског издања докумената са Сверуског помесног сабора одржаног у Москви 1917-1918. године - Документа Одељења за манастире и монаштво. Књига, чији је главни уредник кандидат историјских наука, заменик директора Одељења за историју Цркве Московског државног универзитета Ломоносова проф. Запалски, садржи документа која се односе на манастире и монаштво.
Митрополит Климент: Вечна питања. Разговори о Богу, човеку и стварању
1. Мај 2017 - 14:28У Москви је 27. априла 2017. године одржано представљање нове књиге Митрополита калушког и боровског Климента под насловом Вечна питања. Разговори о Богу, човеку и стварању, коју је објавила издавачка кућа Никеа, стоји на сајту Издавачког савета Руске Православне Цркве. Књига говори о стварању, грехопаду, рају и паклу, небеској јерархији, узроцима људског страдања и путевима спасења.