Наука

Предавање eпископа Григорија у Невесињу

Предавање eпископа Григорија у Невесињу
Предавање eпископа Григорија у Невесињу
Предавање eпископа Григорија у Невесињу
Предавање eпископа Григорија у Невесињу

У Предпразништву празника Рођења Христовог у препуној сали градске галерије у Невесињу, Његово преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки г. Григорије одржао је предавање на тему „Сусрет Бога и човјека“. У надахнутом предавању, владика Григорије је нагласио да у празновању Божића, и сваког другог празника, хришћани треба да одликују радошћу и оптимизмом због спасоносног дјела Христовог, јер је Бог постао човјек и поразивши смрт даровао живот људима. Владика је и појаснио шта значе нека од народних вјеровања везаних за овај празник, као на примјер „Какав будеш за Божић, бићеш читаве године“.

Литургија Светог Василија Великог

Литургија Светог Василија Великог служи се свега 10 пута у години и то: на Бадњи дан; на Обрезање Господње (а то је и дан празновања Светог Василија Великог); на Крстовдан уочи Богојављења; прве, друге, треће, четврте и пете недеље Свете Четрдесетнице (Часног поста); на Велики четвртак и на Велику суботу. Ако би Божић или Богојављење пали у недељу или понедељак на Бадњи дан и на Крстовдан служи се Литургија Светог Јована Златоустог, а на сам празник Литургија Светог Василија. Поредак ове Литургије готово је исти као и Златоустове Литургије. Разлика је само утолико што су неке молитве - у Канону Евхаристије - које свештеник чита дуже. Уместо Достојно јест јако воистину..., пева се на 8. глас:

Циљ је ума - нетварна стварност

Свети Симеон Нови Богослов: Циљ је ума - нетварна стварност
(химна)

Узлеће брзо ум мој,
Пожелевши да се причести
Силе појавне светлости;
Али пак циљ је ума – нетварна светлост,
А он неће пут да сврши у силама
За границом сваке твари.
Тако; и све пак неуморно
Он стреми пређаћњем циљу:
Он и ваздух облеће,
И на небеса се успиње,
И прожима бездане,
Игранице свемира
Ум својом прелази мишљу.
Узалуд! Све, што он налази,
Тварно је; циљ, као у старини, је далеко...
Али, по цену напора великих
Понирући у себе, у себи пак
Затичем свет тражени.
У самом стецишту срца
Видим зубљу, као сунца
Круговидно приличје...
Ствари видне напустив
И за невидне прионув,
Ја примам дар велики:
озерцавати, љубити нетварност.
Одрешити се потпуно
Од свега што настаје
И одмах пак ишчезава,
И умом сјединити се
Са Беспочетним, Безграничним,
И Нетварним, и Невидним.

Превео Илија Марић

Бијељина: Завршен Божићни циклус предавања

Божићни циклус предавања у Бијељини, у организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, завршен је предавањем предавањем протојереја-ставрофора Драгана Милина о хришћанском схватању рађања и васпитања дјеце. Професор Милин је дугогодишњи предавач Старог завјета на Православном богословском факултету у Београду и као духовник је поручио да су дјеца највећа радост и благослов.

Преподобни Јустин Ћелијски: ЕВАНЂЕЉЕ НЕБА И ЗЕМЉЕ

Преподобни Јустин Ћелијски:  ЕВАНЂЕЉЕ НЕБА И ЗЕМЉЕ
(Божићна размишљања
)

На Божић: Бог Логос постаде тело (Јн.1,14). To je прва и последња благовест, највећа благовест коју je Бог могао дати човеку и небо земљи. Ако хоћете, целокупно Бванђеље неба и земље састоји се из три речи: Логос постаде тело. Без њих и мимо њих нема благе вести за човека ни у овом ни у оном свету. У њима је све што је вечито потребно бићу људском, у свима световима.

Предавање проф. др Владимира Таталовића у Загребу

Предавањем др  Владана Таталовића, професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду, завршен је Божићни циклус предавања који је организовала Црквена општина у Загребу. У просторијама СКД Просвјета у Загребу, 30. децембра 2015. године проф. Таталовић је говорио на тему “Христос у сусрет нама”. Уводном речју Високопреосвећени Митрополит г. Порфирије најавио је предавача и осврнуо се на долазак предстојећег празника Божића који нам се приближава и којем се ми приближавамо. Професор Таталовић као садржај насловљене теме изнео је јеванђелску причу о милостивом оцу, коју је најпре прочитао, а потом и протумачио.