Наука
Свети Атанасије Велики, Aрхиепископ александријски
31. Јануар 2016 - 15:56Рођен у Александрији 296. године, и од самог детињства имао наклоност к духовном звању. Био ђакон код архиепископа Александра, и пратио овога у Никеју на I васељенском сабору. На овом сабору Атанасије се прославио својом ученошћу, благочешћем и ревношћу за Православље. Он је врло много допринео да се Аријева јерес сузбије, а Православље утврди. Он је писао Символ Вере, који је био на Сабору усвојен. По смрти Александровој Атанасије би изабран за архиепископа александријског. У звању арихиепископском остане преко четрдесет година, премда не цело то време на престолу архиепископском. Безмало, кроз цео живот свој био је гоњен од јеретика. Од царева највише су га гонили: Констанције, Јулијан и Валент; од епископа Јевсевије Никомидијски, са још многим другим; а од јеретика Арије и његови следбеници. Био је принуђен крити се од гонитеља чак и у бунару, у гробу, по приватним кућама, пустињама. У два маха морао је бежати у Рим. Тек пред смрт проживео је неко време мирно као пастир добри усред доброг стада свога, које га је истински љубило. Мало је светитеља који су били тако безобзирно клеветани и тако злочиначки гоњени као свети Атанасије. Но његова велика душа све је трпељиво поднела ради љубави Христове и најзад изашла победоносна из целе те страшне и дуготрајне борбе. За савет, утеху и моралну потпору често је одлазио светом Антонију, кога је он поштовао као свога духовног оца. Човек који је формулисао највећу истину, имао је много и да пострада за ту истину, док га Господ није упокојио у царству Свом као свог „раба вјернаго“, 373. године.
Отворена Библиотека Епархије зворничко-тузланске
28. Јануар 2016 - 13:03Ускоро заврштетак радова на згради Епархијског музеја
У уторак, 26. јануара 2016. године, у Епископској резиденцији у Бијељини свечано је отворена Библиотека Епархије зворничко-тузланске. Тим поводом Библиотеку је благословио и освештао Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Хризостом, уз саслужење протођакона Славољуба Милошевића и појање хора свештеника Епархије зворничко-тузланске.
Владика славонски Јован одржао предавање у Зајечару
26. Јануар 2016 - 14:19Предавање Епископа пакрачко – славонског г. Јована на тему „Јарусалим и Јасеновац“ одржано је у суботу 23. јануара 2016. године у Зајечару. У Великој сали Музичке школе „Стеван Мокрањац“ предавању је присуствовао Преосвећени владика тимочки г. Иларион који је поздравио драгог госта и са великом пажњом слушао и постављао питања на ову увек актуелну тему страдања два народа у Другом светском рату.
Светосавска трибина у Степању
26. Јануар 2016 - 12:41У недељу, 24. јануара 2016. године, у Степању (парохија бајевачка), у част надолазећем празнику Светог Саве одржана је Светосавска трибина. Окупљање овакве врсте је прво у овој парохији у последњих неколико година, а ова трибина је прва у низу предстојећих у епархији поводом Савиндана. У присуству архијерејског намесника тамнавског протојереја-ставрофора Митра Миловановића, свештеника из Ваљева и Лајковца, вероучитеља, књижевника и верног народа, а на иницијативу пароха храма Преноса моштију Светог Николаја у Степању, протонамесника Зорана Марковића, уприличена је ова свечаност. Трибину под називом "Свети Сава у народним причама и веровањима", одржала је Неда Несторовић, дипломирани теолог.
Епископ нишки Јован (Пурић): Небоземно грађанство Града Божјег
26. Јануар 2016 - 11:49Предавање одржано на Међународном научном скупу византолога у Нишу јануара 2015. годне
Поштована господо, позвани смо да, пред овим уваженим скупом, изнесемо, у најкраћим цртама, својеврсни увод у хришћанско схватање града и грађанства у Византији, и то у оквиру теме коју смо изабрали – "Небоземно грађанство Града Божијег".
Тема града и грађанства је, као што је то свима добро познато, тема врло актуелна у цивилизацији и времену у коме живимо. Оно што, сматрам, може да представља значајан допринос хришћанског сведочења о овој теми јесте указивање на изворно хришћанске и, уз то, превасходно, богословске аспекте ове теме, који у научним, философским, антрополо-шким, социолошким и, уопште узевши, културолошким приступима често остају ван видокруга разматрања или, чак, потпуно пренебрегнути.
Који чита да разуме: Tеме из Светог Писма Новог Завета
25. Јануар 2016 - 18:07У понедељак, 1. фебруара 2016. године, у Парохијском дому цркве Светог Саве у 19 часова биће одржана промоција нове књиге др Предрага Драгутиновића Који чита да разуме: теме из Светог Писма Новог Завета.
Текстови сабрани у овој књизи, у којима су обрађени неки новозаветни проблеми и у којима су предложена тумачења неких теже разумљивих библијских стихова, представљају плод дугогодишњег труда и истраживања аутора, и намењени су свакоме ко је заинтересован за проучавање Речи Божје. Књига је објављена у издању Хришћанског културног центра Др Радован Биговић и Библијског института Православног богословског факултета Универзитета у Београду.
На промоцији ће говорити: протојереј-ставрофор Вајо Јовић, старешина храма Светог Александра Невског на Дорћолу; Владимир Пекић, вероучитељ и наставни саветник при Одбору за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке; др Предраг Драгутиновић, професор на Катедри Светог Писма Новога Завета на Православном богословском факултету Универзитета у Београду.