Наука

Владика Атанасије: Са апостолом Павлом кроз живот

У оргaнизацији Епархије захумско-херцеговачке и Црквене Општине Требиње, на празник Светог Антонија Великог, у Парохијском дому почео је циклус предавања Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Г. Атанасија на тему "Са апостолом Павлом кроз живот" који ће трајати до Великог поста. Поред великог броја вјерника, предавању су присуствовали и Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије и Високопреподобна Игуманија манастира Ормилија, мати Никодимија, са сестринством, те свештенство и монаштво Епархије. Тонски запис предавања можете преузети са интернет презентације Православне Eпархије захумско-херцеговачке.

Преосвећени Владика Иринеј - лауреат овогодишње Светосавске награде

Министарство просвете Републике Србије, на седници Комисије за доделу Светосавске награде одржане 24.01.2011. године, једногласно је донело одлуку да се ове године највише признање које се додељује за допринос унапређивању васпитања, образовања и културе уручи Епископу новосадском и бачком, сомборском и сегединском г. др Иринеју Буловићу, редовном професору и декану Православног богословског факултета Универзитета у Београду, за изузетне заслуге у унапређивању система теолошког образовања и система верске наставе у институционалном школству Републике Србије, као и за лични допринос развоју теолошке мисли и црквене просвете.

Укратко о трансплантацији

Питања биоетике уопште, а медицинске етике посебно, представљају релативно нову, али изузетно важну проблематику у савременом друштву. У укупном друштвеном и научном дијалогу о изазовима ове врсте неизоставно треба саслушати, и практично уважити, и религијске ставове - у нашој земљи, као и другде у Европи, првенствено хришћанске.

Владика Атанасије: Од откривења до Царства Небеског

Његово Преосвештенство умировљени Епископ захумско - херцеговачки Атанасије (Јевтић) био је гост вероучитеља Архиепископије београдско - карловачке којима је одржао предавање под насловом „Од откривења до Царства Небеског".

Витлејемски догађај

Захваљујући околностима једног пописа становништва, наложеног од стране римског цара Августа Октавијана, Богомладенац се родио у Витлејему (близу Јерусалима), а не у Назарету (на сјеверу Палестине) - гдје су живјели Јосиф и Марија, и гдје ће Месија провести највећи дио свог дјетињства. Овим су се испунила древна пророштва о томе како ће Избавитељ свијета доћи управо из овог малог јудејског мјеста.

Свети Владика Николај о Пресветој Богородици

Гле, Света Дјева није писала ништа на хартији што би се могло назвати Јеванђељем. Нити је ко други прибележио њене речи и објавио као њено Јеванђеље. Једино што је сачувано од њених речи и записано у Лукином Јеванђељу, то је њена благодарна песма Богу: „Велича душа моја Господа". Ова песма пева се у Православној Цркви сваки дан на јутарњем богослужењу. По својој лепоти, ова песма Богородичина може се равнати с најлепшим псалмима Давидовим. А по дубини и мудрости, она представља једно мало Јеванђеље. Несумњиво, да је Богомати изговорила још пуно прекрасних речи и порука кроз живот свој. Али, по Божјем Промислу то је остало скривено од нас. Но, браћо моја, Богородично Јеванђеље и није у речима њеним, него у животу њеном. Њен цео живот јесте Јеванђеље, јесте крупна Радосна Вест роду човечијем. Јер, Јеванђеље увек заувек означава Радосну Вест.

Погледајмо први и уводни лист:

Света Небеса јавила су се преко анђела Јоакиму и Ани, да ће им се по молитви њиховој дати ћерка, коју ће сва колена земна и народи назвати благословеном. Шта видимо ту? Прво видимо молитву с надом, друго, услишење и јављење, треће, порођај престареле жене нероткиње. Три радости одједанпут, везане једна с другом. Радост је видети људе, који се моле Богу с вером и надом и просе од Бога нешто што целом свету изгледа немогуће и смешно. Радост је видети, како Бог и такве молитве чује и обећање даје. И радост је видети, како Господ не посрамљује молитве и веру и наду праведника, него им, заиста, на чудесан начин испуњава жељу насупрот природи, Он, Творац природе.