Наука

Прва недеља Великог поста

Пост овај назива се Великим, и због посебне важности, и са своје дужине. Састоји се од Свете четрдесетнице и Страсне седмице. Четрдесетница је установљена од стране Цркве ради подражавања 40-дневног поста и молитве Господа Исуса Христа, које је Господ држао - после свога крштења, удаљивши се у пустињу - пред своје ступање на проповед Јеванђеља. Иза Свете четрдесетнице, која се завршава у петак Шесте седмице поста, долази пост Страсне седмице посвећен учествовању у страдањима и смрти Господа Христа, по заповести његовој да ће „доћи... дани кад ће се отети Женик од њих, и онда ће постити у оне дане" (Лука 5, 35).

Прва беседа о Великом посту Светог Василија Великог

Затрубите, каже се, у новомесечје трубом, у благознаменити дан празника вашег (Пс.80,4). Ето пророчке заповести. Међутим, гласније од сваке трубе и разговетније од сваке музичке справе, нама на долазећи дан празника указује оно што читамо. Наиме, за благодат постова ми смо дознали од Исаије, који је одбацио јудејски начин поста и показао нам истински пост: Не постите у суђењима и свађи… него разрешите све окове неправде (уп.Ис.58,4; 6). И Господ каже: (А кад постите) не будите суморни…Него намажи главу своју и лице своје умиј (Мт.6,1617).

Епископ Сергије: Вече праштања

Вријеме кад започиње Велики Пост није ништа друго до призив Цркве Христове да преиспитамо сами себе, да видимо гдје смо, какви смо и шта нам ваља мијењати у сопственом животу, у дјелима и ријечима, у жељама и мислима, а понајвише у срцима.

Пост је враћање душе у чистоту

У понедељак, 2/15. марта 2021. године, почиње Васкршњи пост. Према речима оца Александра Шмемана, света Четрдесетница  је време које Црква у својим молитвама назива пролећем поста, временом очишћења и обновљења, временом када се свако од нас сабира, припрема за проверу, за суд, за поновно отварање унутарњих очију, за светлост и истину”. О историјату, значају и правилима Васкршњег поста за Радио Беседу је говорио протопрезвитер Александар Брашанац, парох при храму Преноса моштију Светог Николаја у Каћу.

Патријарх московски и све Русије Кирил: Беседа у Недељу сиропусну

Сажето речено, све предстојеће нам великопосно поприште посвећено је теми надвладавања греха у човеку. И ако се ми током поста не мењамо на боље, онда смо се узалуд трудили, узалуд молили, узалуд постили, зато што и пост и молитва задобијају смисао само онда када дају резултате. Ово не значи, да ми треба да прекинемо пост и молитву, ако не осећамо некакав плод од њих. Не, никако! Ово означава, да ако ми не осећамо резултат, онда треба да увидимо да се у нашем животу одвија нешто неправилно, иако ми савршавамо молитву и ограничавамо себе у храни. И ради тога да би истакли духовну димензију поста као најважнију, нама се и предлаже у последњи дан пред Великим постом да измолимо једни од других опроштај и још једном увидимо, да без праштања нема спасења.

Опроштај – предуслов спасења

Опрости нам дугове наше, као што и ми опраштамо дужницима својим. Овим речима Свето Писмо нам омогућава да видимо како онај који у потпуности не опрашта онима који су му згрешили, и који не пружа Богу очишћено срце од злобе, и не сјаји светлошћу помирења са ближим, изгубиће благослов милосрђа за који се моли. Штавише, праведном пресудом он ће бити предан искушењу и злу како би научио како да очисти своје грехове поништавањем оптужби против другог.