Наука

Предавање свештеника Зорана Илића у Дортмунду

Предавање свештеника Зорана Илића у Дортмунду
Предавање свештеника Зорана Илића у Дортмунду
Предавање свештеника Зорана Илића у Дортмунду
Предавање свештеника Зорана Илића у Дортмунду

У петак, 19. јуна 2020. године, у порти храма Светог апостола Луке у Дортмунду, у оквиру редовних духовних вечери под називом Веронаука за одрасле, парох вуперталски протојереј-ставрофор Зоран Илић одржао је предавање на тему Крштење – рођење за вечност.

Врање: Одбрањен дипломски рад у on line формату

Врање: Одбрањен дипломски рад у on line формату
Врање: Одбрањен дипломски рад у on line формату
Врање: Одбрањен дипломски рад у on line формату
Врање: Одбрањен дипломски рад у on line формату

Дана 18. јуна 2020. године у просторијама Свеправославног центра "Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски" успешно је одбрањен диломски рад кандидата Епархије врањске г. Ненада Бојкова на тему Христологија Јустина (Поповића) у контексту светоотачког богословља.

Пријемни испит на Богословском факултету Универзитета у Београду

Пријемни испит на Православном богословском факултету Универзитета у Београду биће одржан 30. јуна 2020. године, подсетио је у разговору за Радио Слово љубве декан те високошколске установе јереј Зоран Ранковић. Предаја докумената за пријемни испит је од 24. до 26. јуна.

Декан је говорио о статусу Православног богословског факултета Универзитета у Београду и представио будућим студентима богословско-катихетски и богословско-пастирски смер. Разговор са деканом Православног богословског факултета јерејем Зораном Ранковићем можете чути у целини на линку.

Владика Милутин: Беседа у другу недељу по Духовима 2019.

Наша Света Црква је прославила милионе људи који су живели на овоме свету оваквом какав јесте. Можда никада бољи и није био. Наравно кад га је Бог створио, свет је био рај. После тога дошао је човек, Адам, са супругом Евом,и њих двоје учинили су грех. Тада је, браћо и сестре, на велику жалост свих нас, свет пао. И данас је овај свет – пали свет. У њему никоме није лако живети. Поготово није лако хришћанима, који закон Божји испуњавају. Речено је у Светом писму сваки човек који хоће побожно да живи – да буде налик на Христа, биће гоњен. Овај наш пут на земљи је пут крста, пут подвига великог. Ако је сам Господ отишао на крст, безгрешан потпуно, ради нас људи, тако је и нама хришћанима, који се трудимо да будемо добри на овоме свету, речено да ћемо бити гоњени. Злато је злато само када прође кроз огањ. Злато које се не истопи на температури топљења није злато већ је грумен земље.

Беседа преподобног Јустина Ћелијског у недељу другу по Педесетници

Рибари постали ловци људи. Данашње Свето Еванђеље, браћо и сестре, јесте Еванђеље Светих Апостола. Казује нам њихову тајну, шта је то Господ начинио од тих простих рибара галилејских. Чули сте као их Он позива: „Хајдете за мном и учинићу вас ловцима људи”. Ловцима људи, на каквом мору, Господе? Где се то људи налазе? Ми смо обични рибари галилејски, ми ловимо рибе, ево свих мрежа наших, а Ти нас позиваш да будемо ловци људи. Како? На који начин? Где се то, у каквом мору даве људи? У мору смрти. Овај свет, земља сва, то је острво потонуло у море смрти, и ви, ви рибари галилејски пођите за Мном да људе спасавате из тог мора смрти, да им дајете бесмртност и Живот Вечни. Ми, Господе? Да ви, прости рибари галилејски.

Почетак Петровског Поста

Петровдански пост се назива још и Апостолски пост, пост Светих Апостола. Други по реду је вишедневни пост који почиње у понедељак после Недеље свих светих и траје до 28. јуна. Зато што се завршава у дан пре Петровдана, назива се Петровски пост. Овај пост, чији је почетак покретан, јер зависи од Васкрса, а заврштетак је непокретан, установљен је на основу успомене на Апостоле који су после Силаска Светога Духа, а пре одласка на проповед светог Јеванђеља, постили (Дап 13,2-3). Због зависности почетка овог поста о Васкрсу, Апостолски пост најкраће може трајати једну седмицу и један дан, а најдуже шест седмица.

Прва сведочанства ο овом посту имамо код Светог Атанасија Великог (296-373). У Александрији, Антиохији и у Јерусалиму, овај пост се везивао за Духове, а не за празник Светих апостола Петра и Павла, и трајао је једну седмицу. Касније је овај пост постао припремни пост за празник Светих Апостола и његово трајање је постало зависно од Васкрса, односно празника Силаска Светог Духа - Педесетнице. У Апостолским установама налазимо сведочанство о почетку овог поста: После Педесетнице празнујте једну седмицу, а онда постите (том 5, глава 19).