Богословље
Свети Василије Велики: Беседа која подстиче на свето крштење
16. Јануар 2019 - 11:43Разабирајући време за житејске ствари и одређујући време свему што се дешава, мудри Соломон је рекао: Свему има време и свакој ствари има време. Има време кад се рађа и време кад се умире (Проп 3, 12). Оглашавајући вам спасоносну проповед, ја бих донекле изменио изреку мудрога и рекао: „Има време кад се умире и време кад се рађа“. Који је узрок овакве измене? Расуђујући о ономе што је подложно рађању и пропадљивости и пратећи поредак вештаствене природе, Соломон је рођење поставио пре смрти. И заиста, смрт не може да окуси онај ко није најпре окусио рођење. Намеравајући да поведем реч о духовном препороду, ја постављам смрт пре живота. Јер, ми се само умирући телесно рађамо духом, као што говори и Господ: Ја умртвљујем и оживотворавам (Пон. 32,39). Умримо, дакле, да бисмо живели.
Пресвета Богомајка - заштитница васцеле творевине
7. Јануар 2019 - 22:45Шта да Ти принесемо Христе, зато што си се на земљи јавио као човек нас ради? Свака од створених твари приноси ти благодарење: Ангели –песму, небеса – звезде, мудраци – дарове, пастири – чудо, земља -пештеру, пустиња – јасле, а ми Богомајку Дјеву! Ти који јеси пре векова, Боже, помилуј нас. (из службе празника Рождества)
Стварање новог народа Божјег
6. Јануар 2019 - 22:38Увод Јеванђеља по Матеју језички подсећа на књигу Постања. Термин „рођење“ (γένεσις) значи „стварање“ и у потпуности одговара садржају прве књиге Светог Писма која описује двоструко стварање, стварање света и стварање израиљског народа. Први део ове књиге формиран је од разних казивања која се односе на догађаје из праисторије човечанства, међусобно повезаних родословима, како би настао јединствени опис човековог пута од стварања до епохе родоначелника Израиљаца, Авраама. Циљ ових казивања је да докажу како човек, прекинувши заједницу са Богом, допушта улазак зла у свет, како би то постепено довело до потпуног прекида заједништва људи. Други део Књиге Постања се односи на план Божји да ослободи свет од зла које га угњетава, али без угрожавања људске слободе.
Прота Милун Костић: Детињци, Материце, Оци у контексту значаја породице (трећи део)
6. Јануар 2019 - 13:43Да сада кажемо нешто и о оцу односно оцима. Пета Божија заповест гласи: „Поштуј оца свога и мајку своју да срећан будеш и дуго поживиш на земљи“. Да ли смо свесни шта то значи? Да ли се питамо колику и какву улогу има наш отац? Ништа на свету не може заменити очеву кућу. У њој се дете, поред свога оца, осећа најсигурније. Отац се жртвује за децу своју више него за икога другог. Очева љубав је искрена, чиста и несебична. Дете је његова крв и оно расте поред оца, напредује, и врло често се труди да опонаша оца у раду и у кући и ван куће.
Литургија Светог Василија Великог
5. Јануар 2019 - 22:37Литургија Светог Василија Великог служи се свега 10 пута у години и то: на Бадњи дан; на Обрезање Господње (а то је и дан празновања Светог Василија Великог); на Крстовдан уочи Богојављења; прве, друге, треће, четврте и пете недеље Свете Четрдесетнице (Часног поста); на Велики четвртак и на Велику суботу. Ако би Божић или Богојављење пали у недељу или понедељак на Бадњи дан и на Крстовдан служи се Литургија Светог Јована Златоустог, а на сам празник Литургија Светог Василија. Поредак ове Литургије готово је исти као и Златоустове Литургије. Разлика је само утолико што су неке молитве - у Канону Евхаристије - које свештеник чита дуже. Уместо Достојно јест јако воистину..., пева се на 8. глас:
Божићни циклус предавања у Новој Марчи
4. Јануар 2019 - 20:46Са благословом Епископа источноамеричког г. Иринеја, у манастиру Нова Марча у току божићног поста, недељом после акатиста Светом Нектарију Егинском Чудотворцу, предавања су одржали: јеромонах Нектарије (Тешановић), парох у Лорејну; архимандрит Леонтије (Алавања), игуман манастира Светог Марка у Шефилду; и интернет конекцијом: протосинђел др Клеопа (Стефановић), професор Карловачке богословије, и синђел Теофил (Димитрић), игуман манастира Осовица (Епархија бањалучка).