Богословље

Тајна празника: Духови

У педесети дан након свог највећег Празника, Васкрсења Христовог, наша Црква слави и спомиње Догађај силаска Светог Духа на апостоле. Управо због тога што овај Празник пада у педесети дан по Васкрсу богослужење наше Цркве га именује као Педесетницу.  Међутим, назив Педесетница је значајан и због тога што повлачи паралелу са Старим Завјетом. Наиме, из Мојсијевих списа нам је познато да су стари Израиљци у педесети дан након Изласка (Песаха) примили Закон од Бога на Синају. Хришћанска Црква након Христовог изласка и преласка из смрти у живот прима од Бога Духа, који не исписује нови закон на каменим таблицама него на тјелесним таблицама срца (2Кор. 3: 3).

Синаксар у недељу Свете Педесетнице

Христос предаје Божанственог Духа
апостолима у виду огњених језика.
Велики Дух Божји на овај дан изли се рибарима.

На овај дан, осме недеље по Васкрсу, празнујемо Свету Педесетницу коју преузесмо из јеврејских свештених књига. Јер они празнују своју Педесетницу, поштујући број седам, а и зато што су након 50 дана боравка у пустињи примили закон. Тако и ми, празнујући педесети дан по Васкрсу, примамо Духа Светога који установљава закон, упућује на сваку истину и наводи на богоугодно.

Треба знати да су Јевреји имали три празника – Пасху, Педестницу и Скинопигију, тојест Постављање сеница. Пасху су савршавали у спомен на прелазак преко Црвеног мора (јер Пасха у преводу и значи прелазак). Овај празник указује на наш прелазак из таме греховне и повратак у рај. Педесетницу Јевреји празноваху као спомен на њихова страдања у пустињи: на то да су претрпевши многа страдања – ушли у земљу обећану, кад су се насладили плодовима, хлебом и вином.

Преподобни Јустин Ћелијски: Беседа на Педесетницу

У име Оца и Сина и Светога Духа! Да није данашњега Дана, браћо и сестре, хришћанства не би било, Светих Апостола не би било, Светих Мученика не би било, Светих Исповедника, Праведника, Пустињака не би било. Да није данашњег Дана ни вас не би било! Да није данашњег Славног и Великог Дана – Цркве Христове у свету не би било. Овај свет би био и остао поприште смрти, тамница греха, пакао. Човек – човек би престао бити човек и извитоперио би се у ко зна какво чудовиште.

Владика Иринеј: Црква – непрестана Педесетница

Поводом празника Силаска Светога Духа на Апостоле подсећамо на предавање Његовог Прeoсвештенства Епископа новосадског и бачког г. Иринеја на тему „Црква – непрестана Педесетницаˮ одржано 16. јуна 2002. године у Позоришту младих у Новом Саду.

Силазак Светога Духа на Aпостоле

Празник Силаска Светога Духа на Aпостоле представља рођендан Цркве, а празнује се 50. дан после хришћанске Пасхе (Васкрса), па се зове и Педесетница. O дивном разнику за Радио Беседу је говорио презвитер Бојан Ђурђевић, парох при храму Сабора Срба светитеља у Будисави.

У сусрет празнику: Свети цар Константин и царица Јелена

Свети цар Константин и царица Јелена најзаслужнији су што је после страшних прогона у Римском Царству светост Христове науке засијала на просторима којима и ми припадамо. Тек је од времена цара Констатина Црква Божја могла у миру да сведочи име Господње. Спомен на Светог равноапостолног цара Константина и мајку његову, царицу Јелену, наша света Црква прославља 3. јуна по новом, односно 21. маја по старом календару.