Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић: Јеванђељски мотиви у епским народним песмама

Најновијом књигом прота Саво Б. Јовић указује да је епска поезија израз народног стваралаштва и традиције који је неодвојив од хришћанске културе и црквености, као и да је Православно хришћанство формативни оквир српске културе и потврда њеног вековног трајања.

После христијанизације у 7. веку, затим и успешне мисије Свете браће Кирила и Методија и њихових ученика петочисленика (у 9. и 10. веку), српски народ је ушао у период раних средњовековних држава. Међутим, све је то била припрема за ону епоху културног узлета светородне династије Немањића, коју су зацртали крајем 12. и почетком 13. века својим радом Стефан Немања (Свети Симеон Мироточиви) и његови синови Стефан Првовенчани (Св. Симон) и равноапостолни просветитељ нашег народа Св. Сава, први архиепископ српски.

Поимање историје као сарадње са Божјом вољом, вишевековна култура задужбинарства и изградње велелепних споменика (цркава и манастира), затим појава Косовског завета кроз судар са исламским завојевачем Балканског полуострва помогао је Србима да време туркократије преброде као самосвестан и поносан народ. Суноврат племства на Косову „грдном судилишту“ није уништио елиту код Срба. Парадигма предводника поробљене нације, како је то ипак уметнички осетио историчар Стојан Новаковић (1842–1915) у своме заборављеном историјском роману, остали су „калуђер и хајдук“. Свештеномонах је и даље чувао снагу средњовековне писмености, а хајдук је носио жељу за променом социјално наметнутог лошег положаја. Али, и једног и другог повезивао је епос.

Животопис изабраног Епископа далматинског Никодима

Изабрани Епископ далматински г. Никодим (Косовић) рођен је 15. априла 1981. године у Задру, од оца Предрага Косовића (+1995.) и мајке Ксеније, рођене Гуша (+1993.).

Одрастао је, заједно са сестром Даницом, поред свог стрица Ненада Косовића, познатог бенковачког професора и преводиоца са руског језика. Основну школу је започео у Задру, наставља 1991. године у Бенковцу, а завршио 1995. године у Драгоцвету код Јагодине. Од 1991. године живио је у селу Шуљковцу поред Јагодине гдје је као дијете услијед ратних дешавања отишао у избјеглиштво, а од 1994. године са оцем и сестром прелази да живи у Јагодину. Српску православну богословију Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима, по благослову Патријарха српског Павла, уписује 1995. године, а петогодишње школовање у Карловачкој богословији завршава 2000. године.

Нови број Православља – новина Српске Патријаршије

Православље бр. 121, 1. октобар 2017. године

На насловној страници овог броја налази се слика Његовог Блаженства Папе и Патријарха александријског и све Африке г. Теодора II, који се од 22. септембра налази у Србији, у званичној (мирној) посети Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју и Српској Православној Цркви, а о његовој посети читаоци се опширније могу информисати у репортажи коју смо припремили...

Такође, у овом броју Вашу пажњу скрећемо на извештај са устоличења Преосвећеног Епископа зворничко-тузланског г. Фотија из пера Зорице Зец, као и на прилог о „Данима Српске“ у Србији који је приредила Славица Лазић, те на разговор са Преосвећеним Викарним Епископом моравичким г. Антонијем.

Слава Богородичиног манастира у Карлају, Индијана

Слава Богородичиног манастира у Карлају, Индијана
Слава Богородичиног манастира у Карлају, Индијана
Слава Богородичиног манастира у Карлају, Индијана
Слава Богородичиног манастира у Карлају, Индијана

Парохијани детроитске Раванице у манастиру Рођења Пресвете Богордице, Карлај, Индијана

Манастир Рођења Пресвете Богордице организован је трудом мајке Евпраксије  (Пауновић) 1994. године. Заједно са јеромонахом Гаврилом и монахињама  Параскевом и Антонином, по благославу епископа Митрофана, заједница је живела  по узорима на српске манастире Жичу, Студенцу и Љубостињу, а уз помоћ донације  Олге Попов, побожне Рускиње и велког пријатеља Срба.

Састанак свештенства Митрополије дабробосанске

Састанак свештенства Митрополије дабробосанске
Састанак свештенства Митрополије дабробосанске
Састанак свештенства Митрополије дабробосанске
Састанак свештенства Митрополије дабробосанске

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом одржао је 25. септембра 2017. године у Палама први братски састанак са монаштвом,с вештенством и ђаконима повјерене му Митрополије дабробосанске.

Митрополит је дочекан испред храма Успења Пресвете Богородице од стране архијерејског намјесника сарајевског протојереја-ставрофора Миомира Зекића, а затим су сви клирици Митрополије пришли да узму благослов од надлежног архијереја. Високопреосвећени г. Хризостом се затим упутио у храм да заблагодари Господу заједно са својим свештенством. Радни дио братског састанка одржан је у просторијама Црквене општине Пале гдје митрополит Хризостом поздравио све присутне клирике бираним ријечима:

Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији

Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији
Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији
Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији
Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији

Изложба Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији. Идентитет, значај и угроженост, аутора дописног члана САНУ Миодрага Марковића и проф. др Драгана Војводића, свечано је отворена у Српској академији наука и уметности.

Мултимедијална изложба Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији. Идентитет, значај и угроженост (27. септембар - 12. новембар 2017.) саздана је из две, вишеструко проблемски повезане основне тематске целине. Прва целина има првенствено задатак да одабраним оригиналним делима и различитим репродукцијама представи особен културни идентитет српског уметничког и духовног наслеђа на Косову и Метохији од 12. до 20. века, произашао из ширих развојних токова наше старе уметности, као одговор на потребе државе и цркве. У том контексту нарочита пажња биће посвећена прегнућу српских ктитора и приложника у стварању и идентитетском профилисању те баштине.