У сусрет несвакидашњој изложби у Музеју СПЦ
6. Октобар 2016 - 10:00Посетиоци Музеја Српске Православне Цркве до половине децембра 2016. године имаће прилику да виде преко сто изложених икона најзначајнијих иконописаца из времена обновљене Пећке Патријаршије (1557‒1690). Иконе су део збирке Музеја Српске Православне Цркве и ризница најзначајнијих српских манастира.
До обнове Пећке патријаршије као самосталне црквене организације на Балкану дошло је један век након пропасти српске деспотовине и коначног присједињења некадашњих српских земаља у оквире Отоманске империје. Мехмед-паша Соколовић и његов рођак патријарх Макарије Соколовић имали су кључну улогу у обнови самосталности Пећке Патријаршије.
Министар културе и информисања код Патријарха српског
5. Октобар 2016 - 13:21Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј примио је 5. октобра 2016. године у Патријаршији српској у Београду г. Владана Вукосављевића, министра културе и информисања у Влади Републике Србије.
Пријему су присуствовали протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије, и мр Зоран Недељковић, управник Библиотеке Патријаршије српске. Разговарано је о заједничким текућим активностима Српске Православне Цркве и Министарства културе, са посебном пажњом на заштити српских светиња на Косову и Метохији.
Пријатељи пројекта ”Стопама наших предака”
5. Октобар 2016 - 13:10Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј примио је 5. октобра 2016. године дободелатеље јединственог концептуалног пројекта ”Стопама наших предака” који са Патријарховим благословом већ пет година води и реализује званично гласило Српске Православне Цркве за децу Светосавско звонце.
Пријему су присуствовали председници општина Стара Пазова и Палилула господа Ђорђе Радиновић и Александар Јовићић, власник компаније ”Инстонлајн” г. Јово Чоловић из Бање код Аранђеловца, академски уметник г. Михаило Глигорић Глиша и гђа Јелена Спасић, члан УНС-а новинар Адриа медија групе.
Освећен храм Светог Јована Крститеља у Колораду
5. Октобар 2016 - 7:36Верни српски народ у граду Денверу, савезна држава Колорадо, на челу са својим свештеником Радованом Петровићем, подизањем прве српске цркве у Колораду, уписали су своја имена на светле и славне странице не само српске историје, већ и историје своје нове домовине Америке.
Једна од врлинских особина српског народа, која датира још од светих и великих Немањића, јесте задужбинарство. Многи историчари се слажу у констатацији да је један од разлога зашто у Србији и српским земљама данас нема велелепних двораца и замкова као у западној Европи тај што су српски средњевековни владари зидали цркве и манастире, од којих су многи сачувани до данашњих дана и убрајају се у бисере светске културне баштине. Дакле, сва њихова стремљења и напори били су вођени јеванђелском заповешћу о стицању вечних и непролазних небеских блага, те су као такви били усмерени на спасење своје душе и просвећење свога народа, којег су задужили остављајући му у наслеђе највеће светиње. Ова славна традиција задужбинарства постала је органски део српског православног етоса кроз векове.
Радости Цркве Божје у Шумадији
4. Октобар 2016 - 10:42Архијерејска Литургија у Лапову. 35 година хора Саборне цркве у Крагујевцу. Смотра црквеног беседништва у Поповићу.
Дана 2.октобра 2016. године, када наша Света Црква прославља Недељу после Воздвижења Часнога Крста, Владика шумадијски г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Свете Петке у Лапову. Саслуживали су архијерејски намесник рачански протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј-ставрофор Миленко Стикић, парох трећи лаповски, протојереј Велибор Јовановић, парох сарановачки, протонамесник Миломир Васиљевић, парох вишевачки, јереј Влада Бранисављевић, парох рачански, и јереј Ивица Камберовић, парох сипићки.