Слава Богословије Светог Саве у Београду

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, уочи дана када се Црква сећа Спаљивања моштију Светог Саве, у заветном Саборном храму посвећеном првом Архиепископу српском, служено је празнично бденије у молитвеном присуству пресвећене господе епископа топличког Јеротеја, хвостанског Јустина и марчанског Саве. 

Богослужењу су присуствовали многобројни бивши и садашњи ученици Богословије Светог Саве сабрани поводом славе тог знаменитог црквено-просветног завода.

Патријарх Порфирије: Свети Сава је учинио да је Христос у темељима наше Цркве, а то значи и нашег народа

Преосвећени владико Атанасије, хвала Вам на топлим речима добродошлице. Браћо архијереји, браћо свештеници, преподобни монаси и монахиње, браћо и сестре, хвала и вама свима што сте с љубављу дошли у ову светињу вечерас да се заједно Богу молимо и да још увек славимо радост Васкрсења Христовог певајући васкршњу песму и узвикујући радосни поздрав: Христос васкрсе!  Заиста васкрсе Господ!

Нема већег благослова и веће радости од прилике коју Господ даје да се браћа састану на једном месту -поготово кад је то место, како је рекао владика Атанасије, свето! Поготово је благословено када је то место светиња каква је манастир Милешева. Тада смо заиста испуњени радошћу Васкрсења Христовог, а то значи радошћу победе Његове над смрћу, грехом и нечастивим. То значи спознају истине да у нашим животима више нема последњу реч пролазност него вечност. Такође, то значи да у нашим животима последњу реч нема смрт него живот, да последњу реч у нашем животу нема тама и мрак него светлост. То што је Господ за нас извојевао није стање ропства него реалност слободе, једном речју: Васкрсењем својим из мртвих Господ нам је не само открио него и дао могућност да и ми постанемо судеоници свега онога што јесте божанска реалност, што јесте Царство небеско. Последњу реч не само у вечности него и у историји има Бог, а не нечастиви. Отуда радост Васкрсења јесте атмосфера у којој се налазимо још увек свих ових протеклих седмица од Пасхе Господње, од Васкрсења Христовог, али то је и атмосфера која нам је у Цркви дата као трајно и непрестано стање, као могућност свакоме од нас.

Владика Атанасије: Ваша Светости, са Вама знамо да смо сигурно на светосавском Христовом јеванђељском путу

-Ваша Светости, ми у Епархији милешевској већ смо препознали да Ви идете путем Светог Саве, да тај пут још више крчите и осигуравате. Ви сте Патријарх који не само да води своје стадо и руководи, него га и предводите. Са Вама знамо да смо сигурно на светосавском Христовом јеванђељском путу, истакао је Епископ милешевски г. Атанасије у поздравном слову Патријарху српском г. Порфирију.

Ваша Светости, добродошли у Епархију милешевску. Дошли сте у Епархију која је већ дала тројцу патријараха који су постали и светитељи, који се моле пред престолом Божјим за род људски. Наш простор посебно се поноси свјатјејшим патријархом Макаријем, који је био ревнитељ канонског устројства Српске Православне Цркве, ревнитељ и обновитељ, затим, светим патријархом Гаврилом Рајићем који је сличан њему и он је потекао из села Штипково код Нове Вароши, по подвигу сличан патријарху Макарију који је духовни син управо овог манастира и по многима био је и игуман неко време у овом манастиру. Патријарх Гаврило је мученичком смрћу посведочио је своје дело у Јевнађељу. Епархија милешевска се можда још и више поноси ликом и делом патријарха Варнаве који је син ове епархије и непосредно изданак пљеваљске црквене заједнице.

Патријарх Порфирије стигао у манастир Милешеву

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије стигао је 9. маја 2022. године у поподневним часовима у манастир Милешеву где га је дочекао Преосвећени Епископ милешевски г. Атанасије са многобројним верним народом Пријепоља и суседних градова (фотогалерија).

Свечаној доксологији присуствовали су преосвећена господа епископи жички Јустин, крушевачки Давид, тимочки Иларион, ваљевски Исихије, будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки Димитрије и ремезијански Стефан, потпредседник Владе и министар одбране г. Небојша Стефановић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама др Владимир Рогановић, представници локалних власти, Војске Србије, Исламске заједнице, културних и јавних установа (фотогалерија и видео прилози на http://milesevskaeparhija.rs/).

Протојереј-ставрофор Андреја Арсић (1934-2022)

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, 7. маја 2022. године у храму Светог пророка Илије у Миријеву служена је заупокојена Литургија са опелом новопрестављеном служитељу Божјем протојереју-ставрофору Андреји Арсићу.

Литургијом је началстовао Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан уз саслуживање више свештеника и ђакона, који је на крају службе Божје надахнуто беседио о узвишености и одговорности свештеничке службе пред олтаром Божјим, подвлачећи да је прота Андреја у најтежим временима за српски народ прихватио позив Божји да Њему служи и да свој живот у целости Христу Богу преда: -Тај пут је до своје кончине следио и њиме ка Царству Небеском водио поверено му стадо у бројним парохијама широм Србије, а које је данас дошло да испрати свога проту у наручје Животодавца.

Патријарх Порфирије: Слобода је у љубави према Богу

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је 8. маја 2022. године, у Недељу мироносица, на празник Светог апостола и јеванђелисте Марка, светом архијерејском Литургијом у београдском храму посвећеном том Божјем угодинику.

Његовој Светости Патријару су саслуживали Његово Преосвештенство Епископ марчански и викар Патријарха српског г. Сава, главни секретар Светог Архијерејског Синода архимандрит Нектарије, архимандрит Данило из Митрополије загребачко-љубљанске, старешина Подворја Руске Православне Цркве протојереј Виталиј Тарасјев, протојереји-ставрофори Радивој Панић, Сретен Младеновић, Милош Миловановић, Јован Благојевић, Тоде Јефтинић и Михајло Арнаут, јереји Александар Лучић и Марко Којић, протођакони Драган и Радомир Врућинић, ђакони Драган Ашковић, Никола Костић, Славко Аничић и Владимир Руменић.