Дани Светог Јована Владимира, Бар 3. и 4. јуна 2016. године

У петак 3. и суботу 4. јуна 2016. године у Бару поводом обиљежавања 1000 година од мученичке кончине Светог Јована Владимира одржаће се манифестација „Дани Светог Јована Владимира“.

Веома садржајан програм слушаоцима Радија Светигоре најављује г. Владимир Радовић, један од чланова организационог одбора манифестације „Дани Светог Јована Владимира“.

Владимир Радовић, за Радио Светигору

До освећења Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару остало је још само 68 радних дана. Ради се напорно у неколико смјена. Тренутно су у току и припреме за прославу празника Светог Јована Владимира и обиљежавања хиљадугодишњице његове мученичке кончине. Протомајстор Момчило Станојевић је у разговору за Радио Светигору позвао све људе добре воље, да дођу на славу храма и града Бара, 4. јуна 2016. године, и да својим учешћем помогну завршетак радова овог велелепног храма.

Момчило Станојевић, за Радио Светигору

Поводом обиљежавања хиљадугодишњице мученичке кончине Светог кнеза Јована Владимира, у оквиру манифестације „Дани Светог Јована Владимира“ у Бару, 3. јуна у 21 час премијерно ће бити изведена драмска представа „Хиљаду година-Свети Јован Владимир и Косара“. Разговарали смо са презвитером Ксенијом Милосављевић, у чијој режији је представа рађена.

Ксенија Милосављевић, за Радио Светигору

Само слога Србина спасава

Само слога Србина спасава
Само слога Србина спасава
Само слога Србина спасава
Само слога Србина спасава

У Источном Сарајеву од 23. до 28. маја 2016. године одржана је друга Међународна конференција српске православне омладине под називом „Само слога Србина спасава“.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког и администратора Митрополије дабробосанске г. Григорија, домаћин и организатор овогодишње конференција била је Српска православна црквена општина новосарајевска у Источном Новом Сарајеву. Конференција је окупила младе из Босне и Херецговине и  региона, који су имали прилику да учешћем на светим Литургијама, посјетама културних и духовних споменика, као и присуством на предавањима из области историје, теологије, српског језика и књижевности, упознају духовно, културно и историјско наслеђе ових простора.

Осврт на значај Николе Тесле за Цркву

Услед многобројних упита који се све учесталије постављају Српској Православној Цркви у вези са духовношћу и надахнућем чувеног проналазача и научника Николе Тесле, Српска Православна Црква жели да подсети на неколико чињеница које јасно указују на његов однос према духовности и у том смислу значај за Цркву.

Иако је обимна литература посвећена овом питању, вероватно је основни узрок недоумица и незнања мали број извора доступан на интернету.

Никола Тесла: „Сила трења која највише успорава људски напредак је незнање”

Никола Тесла је син српског православног свештеника Милутина Тесле, ерудите који је био познат и по величини своје библиотеке, по својим инспиративним говорима и изузетним новинским чланцима; и попадије Георгине Ђуке Тесле (девојачко Мандић), за коју Никола Тесла у својој аутобиографији тврди да поседује изузетне проналазачке способности, као и да је изумела мноштво уређаја за домаћинство. Извод из протокола крштених наводи да је Никола Тесла православно крштен неколико месеци по рођењу у цркви Светих апостола Петра и Павла у Смиљану (Аустријско царство) октобра 1856. године. Сви расположиви извори једногласно указују на то да је детињство и рану младост Никола Тесла највише волео да проводи у цркви и библиотеци.

Симпосион за вероучитеље на Богословском факултету

На позив Његове Светости Патријарха српског Иринеја, а на предлог Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке, 4. јуна 2016. године нашу Цркву, институције просвете и вероучитеље ове eпархије посетиће  Високопреосвећени митрополит Васељенске Патријаршије г. Арсеније (Кардамакис).

Тим поводом ће се одржати и симпосион на Православном богословском факултету  Београдског универзитета са почетком у 10 часова. Тема симпосиона je „Сведочење Православне Цркве у Аустрији и у Европи“ са посебним освртом на православну верску наставу. Учесници предавања су:

  • Митрополит Васељенске Патријаршије Арсеније (Кардамакис) из Беча, председник Савета епископске конференције за Аустрију и директор Канцеларије за православну верску наставу у Аустрији.
  • мр Бранислав Ђукарић, стручни инспектор за верску наставу у Аустрији

Поред вероучитеља Архиепископије београдско-карловачке чији је присуство обавезно, позивају се студенти Православног богословског факултета Универзитета у Београду и заинтересовани да својим присуством узму учешћа у раду симпосиона.

Српска теологија данас

Српска теологија данас
Српска теологија данас
Српска теологија данас
Српска теологија данас

Дана 27. маја 2016. године на Православном богословском факултету Универзитета у Београду протојереј-ставрофор проф. др Радомир В. Поповић, управитељ Института за теолошка истраживања, свечано је отворио осми годишњи научни скуп Српска теологија данас 2016.

Уз захвалност свим учесницима, професор Поповић је изразио наду да ће се и у наредним годинама одазивати позиву Богословског факултета да учествују на научном скупу Српска теологија данас. Ове године је пријављено 55 реферата а учесници, подељени у две групе, своје реферате представили су научној јавности. После веома живе и плодоносне дискусије завршен је научни скуп Српска теологија данас 2016.