Манастир Рмањ – оаза мира и молитве

Владика Сергије: Рмањ је историјски бисер, непроцјењиво благо о којем се, нажалост, не зна много. Ваљда је то и због његовог географског положаја, јер је, попут истинског бисера, скривен од случајних погледа. Да није скривен вјероватно га данас не би ни било. Овако је опстао да би све нас у себи сабирао, да овдје, у овим кршевитим крајевима, очувамо вјеру православну и име српско.

Током љетњих мјесеци Мартин Брод оживе туристи али и некадашњи становници овог живописног села, које је ратни вихор развијао широм свијета. Ипак, током цијеле године једино је манастир Рмањ отворен за све људе добре воље, за православне хришћане који се на овом мјесту окупљају најмање шест стотина година. У манастиру затичемо епископа бихаћко-петровачког и рмањског Сергија, који је у овој светињи провео младост као монах, а и сада у њему, као епископ, живи и ради.

Силазак Светога Духа на Апостоле – Педесетница – Тројице

Духови, Тројицa, Силазак Светог Духа на Апостоле, празник који представља рођендан хришћанске Цркве; а празнује се 50. дан после хришћанске Пасхе (Васкрса), па се зове и Педесетница (грч. Πεντηκοστή).

После Христовог вазнесења ученици су остали у Јерусалиму и у једној соби на Сиону често су се окупљали и заједно се молили Богу очекујући с нестрпљењем обећанога Утешитеља, Духа Светога, који од Оца исходи. Место Јуде Искариотског међу дванаесторицом, коцком је било попуњено Матијом. На Педесетницу сви су били заједно, кад хука испуни сву кућу и показаше се огњени језици који се спустише на сваког од апостола. Изашавши на кров од куће, проговорили су и проповедали окупљеном народу језицима које до тада нису знали, тако да су их сви окупљени, и Јевреји и иноверни, разумели. Три хиљаде људи на овај дан поверовало је проповеди апостола и крстило се. Овај дан се сматра даном рођења Цркве Христове.

Епископ шумадијски Јован: “Ја посадих, али Бог учини да узрасте” (1 Кор 3, 6) – Служење Цркви владике Саве Вуковића

Двадесет година (2001-2021) од упокојења блажене успомене Епископа шумадијског Саве Вуковића обележено je и објављивањем Споменице кроз коју се сагледава шта је његовим животом и радом добијено, односно шта ће још дуго трајати.

О томе сведоче речи самог Владике, до сада непознати текстови објављивани под псеудонимом, проповеди разбацене у црквеној периодици и писма сабраће архијереја који су му се увек обраћали као меродавном саговорнику. У другом делу о Владици Сави и деловању у готово свим областима у којима Црква постоји пишу његови сарадници и компетентни познаваоци питања којима се бавио. Документи и фотографије у књизи употпуњују слику о многим местима која је Епископ Сава украшавао својим телентима. Из Споменице која је недавно изашла из штампе, објављујемо уводну реч Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског г. Јована.

Крагујевац: Молитвено сећање на владику Саву Вуковића

-Кроз цело служење владика Саве у Српској Цркви, а највише за двадесет четири године у Шумадије, ми још јасније видимо и осећамо плодове његове жртве, истакао епископ Јован..

У четвртак, 17. јуна 2021. године, када се навршава двадесет година од упокојења другог Епископа шумадијског Саве Вуковића, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Крагујевцу.

Спасовдан – слава града Рашке

У попразништву Вазнесења Господњег, 17. јуна 2021. године, у Рашки је прослављен Мали Спасовдан, градска слава, светом архијерејском Литургијом којом је началствовао Епископ жички г. Јустин.

Саслуживали су протосинђел Сава (Илић), јереј Мирко Јеремић из Супња, архијерејски намесник студенички протонамесник Данило Петровић, старешина храма Светог архангела Гаврила у Рашки јереј Никола Ћурчић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Ненад Дукић. Појање је предводио протопсалт Иван Трајковић.

Разговор Патријарха српског са високим званичником Владе Руске Федерације

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије примио је 18. јуна 2021. године у Патријаршијском двору у Београду заменика Министра спољних послова Руске Федерације, Његову Екселенцију Александра Грушка.

Патријарх г. Порфирије и заменик министра г. Грушко у отвореном и пријатељском разговору су изразили задовољство због чврстих пријатељских односа између Републике Србије и Руске Федерације, који се одражавају на свим нивоима. Патријарх Порфирије је истакао неколико значајних заједничких пројеката, овенчаних руским учешћем у унутрашњем уређењу Спомен-храма Светог Саве на Врачару, и захвалио Руској Федерацији на подршци и разумевању по питању проблемâ са којима се суочава Српска Православна Црква у јужној српској покрајини Косову и Метохији.