Престони празник Саборног храма у Новом Саду

Епископ Иринеј: Свети Георгије је положио живот свој за Христа, за Његову правду, истину, љубав, за све оно што нам Христос доноси и дарује у Својој Личности. Он је велики сведок љубави Христове, сведок истинске, дубоке, свепрожимајуће вере правих хришћана. Свети Георгије чује и наше молитве, ако му се обратимо са вером у моћ његове молитве, а, пре свега, у моћ и љубав Онога Који је и њему дао благодат и силу.

У четвртак Светле седмице, 6. маја 2021. године, житељи Новог Сада свечано су прославили престони празник Саборног храма Светога великомученика, победоносца и чудотворца Георгија. Прослављање празника отпочело је свечаним празничним бденијем на којем је, у молитвеном присуству Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, началствовао протојереј Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење новосадских свештеника и ђаконâ.

Свети Георгије - заштиник Ђурђевих Ступова и Берана

Храмовна слава Ђурђевих Ступова, катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке, прослављена је 6. маја 2021. године, на Ђурђевдан, светом архијерејском Литургијом коју је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије.

Свечано прослављање Светог великомученика и победоносца Георгија, који је небески покровитељ Берана и његових житеља, почело је на празник рано ујутру, у 6 часова, тако што су свештеници беранског намесништва и братство манастира град окадили и окропили светом водицом и на тај начин одржали традицију ђурђевданског уранка, поштујући важеће епидемиолошке мере и саобраћајне прописе.

Патријарх српски Порфирије: Да градимо јединство!

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служиo je 6. маја 2021. године, на празник Светог великомученика Георгија, свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог оца Николаја у Вршцу, уз саслужење Преосвећеног Епископа банатског г. Никанора.

На крају свете Литургије владика Никанор је поздравио Његову Светост и даровао му икону Светог Теодора Вршачког. Патријарх Порфирије је захвалио епископу Никанору и у беседи поручио: - Треба да градимо јединство и да у вери у Христа будемо једно. Вера у Васкрсење Христово, у победу над смрћу, над неправдом, и у нашу победу над пролазношћу, обликовала је наш народ од најранијих времена. Таквом вером су живели православни Срби. То показује да је наш народ црпео смисао свог постојања и снагу у прослављању Бога, радовао се ономе што јесте у истој тој мери и када наиђу искушења на просторима на којима живи и знао да није сам, да је Бог са њим и Крст Христов са њим.

Свети Василије Острошки – 350 година од престављења

Обиљежавајући 350 година од престављења Светог Василија Тврдошког и Острошког, Митрополија црногорско-приморска, Епископија будимљанско-никшићка и Епископија захумско-херцеговачка, поред богослужбеног спомена овог великог Чудотворца, организују и Међународни научни скуп „Свети Василије Острошки – 350 година од престављења“.

Обиљежавања овог значајног јубулеја биће приређено у Острогу, Никшићу и Требињу, а сам Научни скуп одржаће се 9. и 10. маја 2021. године, са идејом да се хронолошки обухвати раздобље од XVII вијека до данашњих дана, првенствено на простору Херцеговине, Црне Горе и сусједних подручја, и то радовим и дискусијама из области политичке, културне и привредне историје, теологије, историје умјетности, етнографије, фолклористике, археологије, историје књижевности, утемељени на домаћим и страним писаним свједочанствима, који би јасније расвијетлили период у коме је живио Свети Василије Острошки, као и развој његовог култа у каснијем периоду. Ово је уједно прилика да се јасније представи епоха и стање у Српској Православној Цркви у том раздобљу.

Епископ бачки Иринеј: Интервју дат за Васкршњи број Блица

Интервју дат за Васкршњи број Блица, разговор водио г. Предраг Михаиловић, главни и одговорни уредник

Пре годину дана, Васкрс смо дочекали у невољама, како је тада рекао преминули патријарх Иринеј. У каквом размишљању дочекујемо Васкрс ове године?

Заиста, разликује се веома припрема и очекивање највећег празника, Васкрсења Христовог, у неким уобичајеним годинама и у оваквим годинама као што су претходна и текућа. У односу на утврђени годишњи богослужбени круг нема, наравно, никаквих промена. Време је васкршњег поста, када важе одређена правила која је Црква утврдила пре много векова: посна храна; чешћа и дужа богослужења; усредсређеност на личну и заједничку молитву; дубље сагледавање животних прилика у којима се налазимо и као појединци и као заједница, ужа и шира; сагледавање истинских потреба, личних и колективних. Мучно је и горко живети у условима епидемије, болести и патње блиских сродника и пријатеља, одласка многих из овог земног живота, тескобе, депресије, код неких правог паничног страха и питања да ли ће избећи заразу и болест. Мислим да све те околности треба да прихватимо и као прилику да сагледамо праве вредности које свакодневни живот чине бољим, лепшим, хуманијим, срећнијим...

Васкрсни понедељак и празник Светог Николаја Жичког у манастиру Жичи

На дан када се празнује Свети владика Николај Жички и Охридски, један од највећих ктитора свете Жиче, а по речима Светог оца Јустина Поповића и највећи Србин после Светога Саве, жичко сестринство заједно са свештенством и верним народом, дочекало је са васкршњом радошћу Епископа жичког г. Јустина. 

Светом архијерејском Литургијом началствовао је епископ Јустин уз саслужење архимандритȃ Тихона (Ракићевића), Дамјана (Цветковића), Јакова (Лазовића) и Саве (Илића), протојереја-ставрофорȃ Љубинка Костића, Лазара Васиљевића и Ненада Илића, протојерејȃ Драгана Глигића и Милоша Станисављевића, као и протођакона Александра Грујовића.