Епископ бачки Иринеј: Интервју за лист Аlo!

Која би била Ваша основна порука верницима поводом Васкрса, који и ове године, нажалост, због пандемије коронавируса обележавамо нешто другачије него иначе. Многи неће бити са својом породицом да се традиционално куцају јајима, а неки неће имати прилику ни да присуствују литургијама…

Васкрсење Христово, најрадоснији и највећи празник који прослављамо, прилика је да још једампут сагледамо истину да то није тек неки догађај из давне прошлости већ да је Васкрсли Христос присутан међу нама у свим данима нашега живота. Свесни Спаситељеве присутности у нашим животима, треба да се суочавамо са свим искушењима и недаћама, укључујући и актуелну светску недаћу коју је изазвао вирус ковид-19 (корона). Истина је да Васкрс већ по други пут дочекујемо у тешким околностима, суочени са епидемијом са којом наши лекари воде непрекидну и тешку борбу. Изгубљени животи, као последица пошасти, ненадокнадив су губитак не само за ближње и породице преминулих него и за целокупно друштво.

Радуј се, Василије свети, похвало рода нашег!

Радуј се, исцјелитељу болести сваке, радуј се, пастиру заблудјелих оваца које усрдно враћаш на пут истине и живота. Радуј се, хранитељу изгладњелих душа, радуј се, просветитељу помрачених умова. Радуј се, Василије свети, похвало рода нашега.

Свети Василије Острошки (Јовановић) рођен је у селу Мркоњићи, Попово Поље у Херцеговини, у Републици Српској. Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице и ту се замонашио. Као монах убрзо се прочуо због свог подвижничког живота, а касније је изабран и посвећен за епископа захумског и скендеријског. Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу и одатле утврђивао у Православљу своје вернике, чувајући их од турских свирепости и латинског лукавства. Када су Турци разорили Тврдош, Василије се преселио у манастир Острог где је наставио свој опасни подвижнички живот, уз много топле молитве и бриге за своје вернике.

Престижна награда Саборној цркви Светог Саве у Њујорку

Завод за заштиту споменика Града Њујорка доделио је Саборној цркви Светог Саве награду „Луси Г. Мозес“. Престижна награда је 'Оскар' у заштити споменика“, поручила је гђа Пег Брин, председник Завода за заштиту споменика Града Њујорка

Већ 31 годину Завод за заштиту споменика Града Њујорка додељује награду „Луси Г. Мозес“ за 10 до 12 пројеката у пет градских општина Њујорка, који су показали стручност у рестаурацији, очувању или адаптацији историјских зграда, изгледа улица и пејсажа које одржавају комерцијална, стамбена, институционална, верска и јавна здања. За 2020. годину Српска православна Саборна црква Светог Саве била је једна од дванаест одликованих том престижном наградом.

Епископ Василије осветио фрескопис Успенске цркве у Шидском Истоку

Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије служио је 9. маја 2021. године, у Томину недељу, свету архијерејску Литургију у шидском насељу Исток и том приликом осветио фрескопис у новосаграђеном храму Успенија Пресвете Богородице.

Владика је том приликом орденом Светог Арсенија Сремца одликовао Марију Врцељ (постхумно) из Париза и Јармилу Лазић из Шида, док су архијерејске грамате додељене Општини Шид, Милану Ђурићу, Јованки Нанић и Нади Ристић из Шида.

Патријарх српски Порфирије честитао Рамазански бајрам

Сматрам благословом Божјим што ми је пружена прилика да браћи муслиманима, који живе широм наше Отаџбине, упутим срдачне честитке поводом једног од највећих исламских празника – Рамазанског бајрама, са жељом да га, као и муслимани широм света, прославе у радости, миру, љубави и благостању.

Моја радост je утолико већа што чиним исто оно што је још у тринаестом столећу чинио Свети Сава, када је посетио и склопио пријатељство са калифом Великог Вавилона, односно Багдада, и султаном Великог Египта, односно Каира. Тиме је Свети Сава указао будућим поколењима православних хришћана да са муслиманима треба да граде мир, сарадњу и пријатељство.

Крсна слава Богословије Светог Саве

  Молитвено обележавање крсне славе Богословије Светог Саве у Београду, празника Спаљивања моштију Светог Саве на Врачару, започело је светом архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског.  

Саслуживали су протојереј-ставрофор др Драган Предић, јереј Бошко Савић и протођакони Милан Ковачевић и Младен Ковачевић, уз хор Богословије на челу са маестром г. Бранком Тадићем који је анђелским појањем вазнео благољепије Литургије у предукус Царства Божјег.