Јевсевије Памфил: Историја Цркве

У години обележавања јубилеја Миланског едикта, Епархија далматинска је обновила издање једног од свакако најважнијих дела када је реч о историји Цркве. Наиме, дело епископа Јевсевија Кесаријског под насловом "Историја Цркве" наравно да представља својеврсни фундамент на који се ослања истраживање историјске науке.

Ово издање надалеко чувеног дела Јевсевија Памфила, како се аутор овог списа неретко назива у патролошкој литератури, приметно је обогаћено бројним коментарима г. Слободана Продића, посведоченог преводиоца и аутора многобројних богословских наслова. И заиста, велики број дела која је он превео или написао као аутор, већ су пронашла пут до наших читалаца, а пре свега до ученика наших Богословија и студената Богословског факултета. Овај неуморни прегалац и човек који се већ годинама бави објављивањем пробраних наслова везаних за историју Цркве, литургичко богословље и црквено право, свакако да је учинио прави корак када се личним трудом прихватио подухвата да се на нашем језику поново појави дело епископа Јевсевија.

Владика Јоаникије: Пост и молитва

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије одржао је у суботу, 30. марта 2013. године, у Херцег Новом предавање на тему „Пост и молитва“. Духовној трибини у херцегновској сали Дворане „Парк“, која је била испуњена до посљедњег мјеста, претходила је пројекција грузијског филма „Покајање“. Ово изузетно умјетничко остварење, према ријечима Владике Јоаникија, представља добар увод за назначену тему, нарочито ако се има виду да је вријеме припреме за Васкрс и када се, уз тјелесни, велика пажња скреће на духовни пост.

„Овај филм нас уводи у тајну греховног насљеђа које имамо у себи, које је присутно у свијету, присутно у друштву, тако да је покајање за гријехе и очишћење од грехова, прије свега, лични чин. Покајање мора бити лично, и ту има највећу вриједност, управо зато што од личног покајања, од тог духовног поста, почиње и колективно покајање, које нам је толико потребно. Од једног очишћеног срца у овоме свијету, од једне очишћене и просвијетљене савјести почиње очишћење цијелог друштва и цијелог свијета. Лични подвиг у Цркви, у заједници Цркве има увијек позитивне посљедице за заједницу, најприје за породичну заједницу. Истински побожно и врлинско биће у једној породици, а то може бити дијете, бака или било ко од нас, може да утиче јако на све око себе. Много је примјера у наше доба да једно дијете препороди цијелу породицу, јер Господ који излива своју милост на овај грешни свијет, врло често нас управо преко дјеце опомиње, упућује и изводи на прави пут,“ указао је Његово Преосвештенство.

Делегација Православног богословског факултета Свети Василије Острошки у посјети Кијеву

Делегација Православног богословског факултета Свети Василије Острошки, коју предводи декан протојереј-ставрофор Борис Брајовић, налази се у званичној посјети Кијевској духовној академији и Украјинској Православној Цркви у Кијеву.

Бесплатни јавни сервис за српски језик на интернету

Програмски пакет РАС, већ две деценије стандард за дигиталну обраду српског текста, однедавно обогаћен новим опцијама и праћен новим програмима, сада се у издању Србософта појављује и у технологији облака на интернет-адреси www.srpskijezik.com. Пријављени посетиоци овог сајта могу користити услуге бесплатног јавног сервиса за српски језик, на коме се налазе:

Ви сте део наше породице!

Корисници Црквене народне кухиње имали су посебан благослов да се са њима и за њих помоли Његово Преосвештенство Епископ ремезијански Андреј који је 29. марта 2013. године посетио Верско добротворно старатељство Архиепископије београдско карловачке и народну кухињу при старатељству.