Одговор Председника Хрватске Иве Јосиповића Епископу далматинском Г. Фотију

Ваше Преосвештенство,

Захваљујем Вам на честиткама које сте ми упутили у поводу избора за Предсједника Републике Хрватске, те на добрим жељама за успјешно обављање ове одговорне дужности. Упознат сам са ситуацијом везаном за оглашавање предсједника Хрватске православне заједнице и његове најаве оснивања Хрватске православне цркве. У намјери оснивања и регистрирања Хрватске православне цркве као вјерске заједнице споменути господин позива се на континуитет с Хрватском католичком црквом утемељеном у липњу 1942. године, на иницијативу Анте Павелића, у вријеме Независне државе Хрватске. Због позивања на усташки режим и негативне конотације које Хрватска православна црква носи из тога раздобља, провокативне и неодмјерене изјаве предсједника Хрватске православне заједнице могу бити схваћене као позив на нетолеранцију и несношљивост према другим православним вјерским заједницама у Хрватској, па и у ширем друштвеном окружењу.

Саопштење поводом преношења надлежности КФОР-а на Косовску полицију

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска изражава озбиљну забринутост због намере КФОР-а да обезбеђење Спомен обележја на Газиместану преда у надлежност Косовској полицији. Почетком месеца (2. марта) при сусрету Епископа Атанасија и Архијерејског заменика Епископа Теодосија са командантом КФОР-а, немачким генералом Бентлером у Манастиру Грачаници, јасно је речено да за ову Епархију и Српски народ на Косову и Метохији није прихватљиво да светиње и објекти које чува КФОР буду предати на заштиту Косовској полицији. Поготову је забрињавајуће што се оваква намера поново актуализује на годишњицу Мартовског погрома над Србима и Српском Црквом пре шест година. Наглашавамо да КПС не улива поверење ни Цркви ни Српској заједници у овој јужној покрајини Србије. Преношење заштите Спомен обележја на Газиместану није добро јер може отворити питање даље заштите и осталих српских Црквено-народних Светиња и Културних споменика.

Званични пријеми у Српској Патријаршији

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј примио је данас у Српској Патријаршији, у Београду, делегације Удружења киднапованих са Косова и Метохије; и Скупштине заједница општина Косова и Метохије; а затим и г. Зорана Крсмановића, начелника општине Фоча.

Пријемима су присуствовали Њихова Преосвешетнства: Епископ бачки Г. Иринеј и викарни Епископ хвостански Г. Атанасије.

Исповест свештенства Патријаршије и Богословског факултета

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је данас Свету Архијерејску Литургију Пређеосвећених Дарова у капели Светог Симеона Мироточивог у Српскoj Патријаршији, уз саслужење викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија и свештенства Архиепископије београдско-карловачке. После литургијског сабрања уследила је исповест свештенства на послушању у Српској патријаршији и Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Исповедник је био протојереј-ставрофор Андрија Арсић, духовник манастира Ваведења у пензији.

Шеста годишњица Мартовског погрома обележена поменом у Косову Пољу

Његово Преосвештенство Епископ Атанасије данас је у препуном храму Светог Николе у Косову Пољу служио помен жртвама Мартовског погрома на Косову и Метохији. Овај храм је био запаљен у Мартовском погрому 2004. године и потом је обновљен. Владика Атанасије се обратио присутним верницима речима наде и охрабрења: "Земљом ходимо, а неба се држимо - то је наш Косовски завет. Добро се не може остваривати на недобар начин. Ми смо народ вере и народ живота, не народ култа мртвих, не народ мржње, него народ широкогруд, народ који уме кадар да буде стићи, некада и кадар утећи, али најважније је на страшноме месту постојати.

Молитвено сећање на пострадале у погрому на Косову и Метохији марта 2004. године

Успомена на погром који је почео 17. марта 2004. године, када су у тродневним нападима албанских екстремиста српске енклаве етнички очишћене, хиљаде српских породица протеране, убијено 19 људи, порушено и спаљено 35 српских православних цркава и манастира и преко 800 српских домова, данас је молитвено обележена у свим храмовима наше Свете Цркве у Отаџбини и расејању.

Молитвено сећање на пострадале започело је Светом Литургијом Пређеосвећених Дарова којом је у београдској Саборној цркви началствовао Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија и свештенства Архиепикопије београдско-карловачке.

После Литургије Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је парастос пострадалим и дирљивом беседом подсетио на дане страдања српског живља и Цркве на Косову и Метохији.

Светој Литургији и парастосу у Саборној цркви присуствовали су проф. др Богољуб Шијаковић, министар вера у Влади Републике Србије; г. Млађан Ђорђевић, саветник Председника Републике, г. Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за Косово и Метохију, и г. Дејан Раденковић, народни посланик и подпредседник Одбора за Косово и Метохију.

У архиви интернет презентације Српске Православне Цркве можете опширније погледати о:

- Страдању српског народа и Српске Православне Цркве у Мартовском погрому на Косову и Метохији

- Обнови порушених светиња наше Цркве на Косову и Метохији по Меморандуму из 2005. године