У Цариграду почео седмодневни сусрет поглавара помесних Православних Цркава

ЦариградУ Цариграду је у петак, под председништвом Његове Свесветости Патријарха константинопољског Г. Вартоломеја I, отпочео седмодневни сусрет поглавара помесних Православних Цркава, који има за циљ заједничко сведочење Православне Цркве пред савременим изазовима пред којима се налази човечанство, као и обележавање године посвећене Апостолу Павлу.

Владика Василије у Тројице-Сергијевој Лаври примио високо признање РПЦ

Епископ Василије Његова Светост Патријарх московски и цијеле Русије Алексије II служио је данас, на празник светог Сергија Радоњешког, Свету Архијерејску Литургију у Тројице-Сергијевој лаври, уз саслужење више митрополита, архиепископа и епископа међу којима су, у име Српске Православне Цркве, били Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије и Његово Преосвешетнство Епископ моравички Г. Антоније, старјешина Српског подворја у Москви.

Научни скуп одржан у манастиру Каленић

Научни скуп одржан у манастиру Каленићу 5. и 6. октобра 2008. године у организацији Одељења историјских наука Српске академије наука и уметности и Епархије шумадијске на челу са домаћином овог скупа Његовим Преосвештенством Епископом шумадијским Г. Јован и уваженом господом академицима, Јованком Калић, дописним чланом САНУ, академиком Гојком Суботићем и Љубомиром Максимовићем, протојерејом - ставрофором др Зораном Крстићем и доцентом др Иваном Стевовићем, непроцењиви је дар Божији свима који су дошли да чују понешто из пребогате ризнице манастира Каленића и његове историје.

«Носите бремена једни других» (Гал. 6, 2)...

«Носите бремена једни других» (Гал. 6, 2)... По благослову Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла, Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован и Његово Преосвештенство Епископ западно-амерички Г. Максим служили су, на празник Свете Првомученице Текле 7. октобра 2008. године, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Саве на Врачару. Архијерејима су саслуживали свештеници, свршени богослови Богословије Светог Саве у Београду, који су се на овај дан окупили да обележе 20 година матуре.

ОТАЧНИК, свеске 1, 2 и 3 (2008): Одбрана икона у осмом и деветом веку

ОтачникРасправа о иконама вођена у Византији у осмом и деветом веку је, без сумње, представљала прекретницу у животу хришћанске царевине. С друге стране, она је и за Цркву била од огромног значаја, јер је током ње дат одговор на питање потребе постојања ликовних представа Христа, Богородице и светитеља у Цркви. Расправа која је трајала дуже од једног века захватила је многе сегменте живота Цркве и државе. Губитак територија, смене династија, снажни непријатељи на границама, економске тешкоће, опадање градова, промене прилика на Западу и крунисање Карла Великог, само су неке од тешкоћа са којима се Царство суочило непосредно пре и током расправе око икона. Улога царева током кризе, неуједначено деловање против поштовалаца икона, значајна подршка у самој Цркви, коју су цареви имали у борби против икона, неке су од карактеристика овог периода. По окончању расправе уочљиве су значајне промене како у организацији Цркве, богослужењу, архитектури тако и у организацији Царства.

Празник Свете Текле у Сарајеву

Света Текла Поводом православног празника Свете првомученице Текле равноапостолне, Његово Високопреосвештенство Ммитрополит дабробосански Г. Николај служио је Свету Архијерејску Литургију у Старој православној цркви Светог Архангела Михаила у Сарајеву, где се и чува део светих моштију Свете Текле - њена десна рука. Према традицији у Старој православној цркви у Сарајеву на овај дан је освећена вода благосиљањем руком светитељке. Обављена је литија око храма током које су ношене мошти Свете Текле.