Отворено писмо Митрополита Амфилохија министру Јусуфу Каломперовићу
22. Септембар 2008 - 9:27Поводом данашњег полицијског насиља над православним верницима у Драговољићима код Никшића Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије упутио је отворено писмо министру унутрашњих послова Црне Горе Јусуфу Каламперовићу. У писму стоји:
Поштовани господине министре!
Вашим избором за министра унутрашњих послова у Влади Републике Црне Горе понадали смо да ћете као човјек који не припада православној вјероисповијести, а којој припада већина грађана Црне Горе, имати више такта и разумијевања, респекта и опрезности при решавању проблема везаних за безаконо и противправно атаковање на име, достојанство, идентитет, мисију и имовину Православне Цркве у Црној Гори.
Слава и јубилеј Цркве у Великој Моштаници
21. Септембар 2008 - 23:13У име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, његов викар, Преосвећени Епископ хвостански Г. Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију у недељу, у цркви Рођења Пресвете Богородице у Великој Моштаници. Преосвећеном Епископу саслуживали су протојереј-ставрофор Бранко Митровић, протојереји: Рајко Вукосављевић, Радован Вучинић, старешина храма; Слободан Јовановић, протођакон Стеван Рапајић и ђакон Драган Танасијевић.
Митрополиту Николају додељена Повеља општине Вишеград
21. Септембар 2008 - 22:10Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај је у суботу, 20. септембра, у храму Рођења Пресвете Богородице у Штрпцима, код Рудог, служио Свету архијерејску литургију, уз саслужење шест свештеника и два ђакона Митрополије дабробосанске, поводом стогодишњице овог храма и његове славе Мале Госпојине. Митрополит Николај је освештао славско жито и преломио славски колач.
Традиција римске државе и хришћанске Цркве приликом установљавања односа између Цркве и државе
21. Септембар 2008 - 22:07Питање о односу између Цркве и државе по својој суштини јесте јуридичко /правно/ питање. Међутим, јуридичка начела са којима је живио грчки свијет не побуђују ни код кога неки нарочит интерес, док је смисао за право римског народа одувијек био предмет поштовања научника. Римљани су били «уски» у области умозрења, под пером њихових мислилаца философска питања врло брзо добијају уско практичну димензију, али је зато тај народ био јако талентован за администрацију и организацију: умио је да осваја, али је умио и да управља. Међутим, управо тај дар је недостајао Грцима. У цвијету своје историје они никада од својих република никада нису могли образовати стамену, чврсту политичку цјелину; чак и када је хегемонија у грчком свијету прешла у моћне руке господара Македоније, и тада су центрипеталне силе однијеле побједу над центрифугалним - монархија Александра Великог њега није надживјела. Склон више умозрењу, Грк је природно био склон да сву своју пажњу усредсриједи на развој догматске мисли, а да у забораву остави област практичних односа.
Саопштење за јавност Епархије будимљанско-никшићке поводом нових неистина
20. Септембар 2008 - 22:03Поводом нових неистина које су ових дана изнете у јавност преносимо саопштење за јавност Епархије будимљанско-никшћике у целини:
Пошто су изјаве Дедејићевог портпарола ових дана добиле медијску подршку иако су пуне неистина и мржње, дужни смо да узнемиреним вјерницима Драговољића и Жупе никшићке, као и широј јавности упутимо ову поруку истине, мира и љубави.
Сваком разумном човјеку је јасно да се са изјавама пуним мржње, лажима и пријетњама не могу оснивати манастири као што то покушава и најављује портпарол распопа Дедејића.
Евхаристијско славље у манастиру Ковиљ
19. Септембар 2008 - 9:46Почетак нове црквене године у Епархији бачкој прослављен је торжественом литургијском свечаношћу у Светоархангелском храму манастира Ковиља којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ бачки Господин др Иринеј, уз саслужење свештеномонахâ светогорског манастира Симонопетра и свештенослужитељâ Епархије бачке.