Саопштења

Епископ бачки Иринеј: ДЕМАНТИ

У данашњем броју листа Danas (23.април 2013.) објављен је текст извесне Лидије Валтнер под насловом „Никитовић и Бећковић иза саопштења Цркве“. Наслов представља сажетак читавог текста, али представља, нажалост, и грубу неистину, што је и иначе честа појава када је посреди писање тога листа о Српској Православној Цркви.

Иза саопштења Светог Синода стоји, искључиво и једнодушно, сâм Свети Синод, а ни у ком случају „Никитовић и Бећковић“ или било ко други. Кад је за привидно озбиљни лист Danas занимљиво и то ко је текст писао, ево му информације из прве руке: писао га је, по службеној дужности и по најбољој савести, портпарол Српске Православне Цркве и потписник овог демантија.

 Епископ бачки Иринеј

Саопштење за јавност

Свети Архијерејски Синод је, на својој седници од 22. априла 2013. године, донео одлуку да усвоји оставку Епископа зворничко-тузланског г. Василија на службу активног епархијског архијереја, поднету из здраствених разлога 6. новембра 2012. године, и да га разреши даљег управљања Епархијом зворничко-тузланском. Овим се утолико мења одлука Светог Архијерејског Синода од 6. новембра 2012. године којом је оставка Епископа г. Василија била начелно прихваћена, а он умољен да остане у служби епархијског архијереја до редовног заседања Светог Архијерејског Сабора у мају 2013. године, ради завршетка започетих пројеката. За администратора Епархије зворничко-тузланске постављен је Епископ бањалучки г. Јефрем.

Из Канцеларије Светог Синода
Доставља: Епископ бачки Иринеј

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве

Обраћање држави Србији и српском народу поводом парафирања споразума у Бриселу

У Бриселу је парафиран текст споразума „о принципима нормализације односâ“ између „Београда“ и „Приштине“, што је, свакако, еуфемизам уместо „Србије и Косова", односно између председника Владе Србије и „председника Владе Косова“, иначе лица са потернице коју је расписала Србија. Неотклоњиви је утисак да се ради о потпуном повлачењу институционалног присуства Србије на територији њене јужне покрајине, о успостављању ограничене аутономије српске заједнице на простору северно од моста на Ибру у Косовској Митровици, у оквиру Тачијевог естаблишмента, и, самим тим, о посредном и прећутном, али ипак фактичком признавању постојања система државне власти на Косову и Метохији независног од постојећег државног устројства Србије. Ствар је отежана пристанком државног врха Србије на несметани процес „евроинтеграцијâ“ тачијевског Косова (без помена Метохије, која звучи превише православно и српски, али и без било каквог помињања Србије у том контексту), а нема никакве сумње у то да ће, после плаћања овако високе цене за фамозни „датум о почетку преговора“, и то преговора са непознатим бројем нових услова и са неизвесним исходом, цена за сам евентуални улазак у Европску унију бити и формално признавање „независног Косова“ од стране Србије и њена обавеза да не омета добијање столице „Косова“ у Уједињеним нацијама.

Саопштење за јавност свештеничког братства Митрополије аустралијско-новозеландске

Годишњи семинар свештеничког братства Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве одржан од 10. до 13. априла 2013. године у Сиднеју

Свештенство Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве под очинским духовним руковођењем свога првопастира, Његовог Преосвештенства г. Иринеја, Епископа Митрополије аустралијско-новозеландске, одржало је свој годишњи семинар од 10. до 13. априла 2013. године у Сиднеју.

Црква не претендује да се бави политиком

БЕОГРАД – Портпарол Српске Православне Цркве, епископ бачки Иринеј, изјавио је 8. априла, после завршетка састанка Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и чланова Светог Синода Српске Православне Цркве са државним врхом Србије, да Црква не претендује да доноси одлуке уместо изабраних представника народа и да се бави политиком, али да има и неотуђиво право да изнесе своје ставове о најважнијим националним питањима.

Влада за хитан наставак дијалога

Влада Србије закључила на данашњој седници да хитно треба наставити дијалог са привременим институцијама у Приштини уз посредовање ЕУ. Влада није прихватила принципе понуђене у Бриселу јер нису гарантовали безбедност Србима на Космету и нису били спроводиви. Премијер Ивица Дачић овлашћен да о тој одлуци обавести Европску унију.

Влада Србије једногласно је данас одбила понуђено решење за Косово и предложила хитан наставак дијалога са Приштином уз посредовање ЕУ.