Саопштења

Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске

Уставни суд Косова је јуче 20. маја коначно закључио дугогодишњи судски спор у корист mанастира Високи Дечани и потврдио власништво манастира над 24 хектара земље која је пуних 16 година била под судским спором. 

У својој одлуци објављеној на службеном сајту, Уставни суд Косова није прихватио прошлогодишњу одлуку апелационог већа специјалне коморе Врховног суда Косова да се предмет поново врати основном суду у Дечанима. Уставни суд је такође утврдио да је претходна одлука Врховног суда од 27. децембра 2012. године, којом је потврђено власничко право манастира на земљу у спору, res judicata (правоснажно пресуђена радња).

Деманти Црквене општине Цирих

Поводом текста "Српска црква утајила порез у Швајцарској" који је Слађана Вукашиновић објавила у дневном листу Блиц, 12. маја 2016., истине ради, обавештавамо нашу јавност да је цео текст нетачан.

1. Српска Православна Црква у Швајцарској никада није била државно призната (није имала статус цркве), него је од свог оснивања 1969. године па до данас имала статус удружења грађана (Verein), што се може видети из Статута наше Црквене општине из 1969. године.

Саопштење из Канцеларије Епархије аустријско-швајцарске

Поводом текста “Због утаје пореза Српска Православна Црква сведена на ниво секте у Швајцарској“ који је С. Вукашиновић објавила у новинама ”Блиц” 12. маја 2016. године на страни 2-3, и текста ”Православна Црква у Цириху остала без имовине” објављено од истог писца у истим новинама 13. маја 2016. године, истине ради обавештавамо заинтересовану јавност да су навод у ”Блицу” – нетачни.

Даље износимо следеће аргументе:

• Српска Православнa Црква у Швајцарској никада није имала статус државно признате Цркве, него од постојања у Швајцарској 1969. г. била je организована као Удружење грађана (Verein): „Српска православна црквена општина у Цириху је удружење у смислу чл. 60 и следећих чланова Грађанског закона (ZGB)“. Тај статус су имале и имају и данас све Црквене општине у Швајцарској. Статути Црквених општина у Швајцарској су одобрени од Савезне владе Швајцарске и од ”Светог Архијерејског Сабора АС.Бр.24/40 од 05. новембра 1991. године.

Патријарх српски захваљује на васкршњим честиткама

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј разменио је честитке за Васкрс са свим поглаварима аутокефалних и аутономних Православних Цркава, као и са великим бројем архиепископа, митрополита и епископа.

Српски Патријарх је примио честитке од великог броја архиепископа, митрополита и епископа из сестринских Цркава, као и од архијереја наше свете Цркве, чланова Светог Архијерејског Сабора.

Свјатејши Патријарх је такође примио честитке од представника власти Републике Србије и Републике Српске, поглавара других хришћанских Цркава, појединих надбискупа, бискупа и других великодостојника традиционалних верских заједница из Србије и иностранства.

Васкршње честитке су упутили декани и ректори високошколских и средњошколских установа, као и парохијских школа Српске Православне Цркве, управе манастира, свештеници и многобројни верници како из земље, тако и из расејања.

У немогућности да свима појединачно захвали, Кабинет Патријарха српског то чини овим путем, уз молитвене жеље пред Васкрслим Господом за мир, добре међуљудске односе, постојаност и сваки напредак, поздрављајући све вернике и људе добре воље, у радости Празника над празницима, сверадосним поздравом:

Христос васкрсе!

Кабинет Патријарха српског