Саопштења

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

У дневном листу ”Побједа” од 22. августа 2016. године, објављен је текст К. Крсмановић под насловом ”СПЦ ван домашаја правде” и наднасловом ”Како је Амфилохије легализовао отимачину црквене имовине”.

У најкраћем, у тексту се, очевидно на основу идеолошко-племенске сарадње уредништва овог листа са Стевом Вучинићем, на крајње површан и дилетантски начин ауторка бави питањем својинских права Митрополије Црногорско-Приморске, а све са циљем да на перфидан, али провидан начин Митрополију и Српску Православну Цркву прикаже као криминалну организацију која се, да са опроштењем цитирамо, ”дочепала огромне и вриједне (црквене) имовине”.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Поводом забране и онемогућавања од стране Управе полиције Црне Горе свештенству Митрополије црногорско-приморске да на Преображење одслужи Литургију у цркви на Ивановим Коритима, достављамо Вам сљедеће сопштење:

Управа полиције Црне Горе је и ове године најприје забранила, а потом и онемогућила свештенству и вјерном народу да одслуже службу Божију на празник Преображења Господњег у Цркви посвећеној овом светом и свештеном празнику на Ивановим Коритима подно оскрнављеног Ловћена. Јаке полицијске снаге су од ране преображењске зоре биле распоређене око Цркве Преображења на Ивановим коритима тако да свештенство и вјерни народ на челу са Архијерејским протопрезвитером цетињским протопрезвитером-ставрофором Обреном Јовановићем и предсједником Црквене општине Цетиње г. Рајком Радусиновићем није могло да уђе у свети храм ради служења свете литургије.

Међухришћански дијалог у Љубљани

Међухришћански дијалог у Љубљани
Међухришћански дијалог у Љубљани
Међухришћански дијалог у Љубљани
Међухришћански дијалог у Љубљани

У Љубљани је 29. јула 2016. године у просторијама Љубљанске надбискупије одржан међухришћански дијалог представника Руске Православне Цркве, Српске Православне Цркве и Католичке Цркве у Словенији са којег доносимо саопштење за јавност у цијелости:

Саопштење за јавност: „Да Европа сачува своју душу“

Међухришћански дијалог између представника Руске православне цркве, Српске православне цркве и Католичке цркве у Словенији

Јулска комеморативна свечаност код руске капелице под Вршичем, сваке године пружа могућност да се молитвени помен на пострадале руске заробљенике повеже са међухришћанским сусретом представника Православне и Римокатоличке Цркве. Мјесто страдања и смрти међу словеначким планинама током Првог свјетског рата, посљедњих година обратило се у мјесто молитве и братских сусрета међу народима и међу хришћанским Црквама. Ратови су сијали непријатељство и подјеле, а Божија благодат је учинила да су из трагичних догађаја израсле нове везе и пријатељство између два народа, које сваке године јачају приликом руско-словеначких сусрета.

Дан сећања на страдање и прогон Срба у „Олуји“

СВИМ ЕПАРХИЈСКИМ АРХИЈЕРЕЈИМА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НА ТЕРИТОРИЈАМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

У братској љубави, а поводом Дана сећања на страдање и прогон Срба у оружаној акцији „Олуја“, умољавамо Преосвећену браћу Архијереје да 5. августа 2016. године у свим храмовима градова подручних им Епархија наложе да се служи парастос невино пострадалим жртвама у овом егзодусу. Парастос одслужити у 11 часова, а потом у 12 часова да звоне сва звона са свих храмова и манастира у трајању од 3 минута.

Истовремено умољавамо браћу Архијереје да, по могућству, лично одслуже парастос у предвиђено време. Препоручујемо да се тога дана не организују никакве прославе или свечаности секуларног карактера, а да се свим намесницима и старешинама храмова стави у дужност да о овоме благовремено обавесте своје вернике.

Ваш у Христу брат и саслужитељ,

Патријарх српски
ИРИНЕЈ

Саопштење Митрополије загребачко-љубљанске

Саопштење

Из текста г. Емилија Полигениса под насловом „Васељенски Патријарх се вратио у Фанар”, објављеног на сајту Ромфéа 27. јула текуће године, сазнали смо да је Његова Светост заиста провео неколико дана у Словенији ради одмора (место његовог боравка није наведено у реченом тексту), те су тако потврђене гласине које су кружиле последњих дана. Ту се наводи да је Васељенски Патријарх после свога краткотрајног боравка у Словенији боравио – са истим циљем, опет накратко – у Француској, где су га, по дужности и по канонском реду, посетили митрополит Швајцарске г. Јеремија, архиепископ телмиски г. Јов, епископ Лампсака г. Макарије и одређени број клирикâ.

Телеграм саучешћа председнику Немачке

Његовом Превасходству
Председнику Немачке г. Јоахиму  Гауку

Берлин

Господине Председниче,

Дубоко смо потресени јучерашњим атентатом услед којег су грађани Минхена постали невине жртве нељудског и насилничког акта, а многи повређени. Са своје стране узносимo молитве Христу Спаситељу за покој душа невино пострадалих, утеху породицā и сродникā, брзо оздрављење повређених, као и за снагу и наду целокупном народу Немачке да одоли изазовима.