Епархијска саопштења

Зашто су пропали уцјењивачки преговори

Др Владимир Лепосавић: Коментар анализе коју је објавила чланица експертског тима Владе Црне Горе, проф. др Анета Спаић:

Чланица експертског тима Владе Црне Горе, проф. др Анета Спаић, одлучила је да се post festum укључи у тек завршене разговоре о измјени Закона о слободи вјероисповијести, па се 28. јула огласила текстом „Непристојне понуде и фатална привлачност политике“. Она је званична саопштења наше Цркве о овим преговорима окарактерисала као „неприкладна“ – не примјетивши, при том, начин на који je насловљено њено обраћање Цркви и јавности, као и то да је свештенство назвала „јастребовима“, а своје експертске ставове свела тек на идеолошко-политичко агитовање. Ако је раније и постојала жал због немогућности уважене професорице да присуствује другом кругу разговора, сада је јасно да не би нарочито допринијела позитивном исходу дијалога – барем док постоји сагласност да исти подразумијева елементарно међусобно уважавање.

Митрополија црногорско-приморска: Влада само појачала утисак да јој се не може вјеровати

Саопштење за јавност, Цетиње, 22. јул 2020. године

Српска Православна Црква у Црној Гори у протеклих годину дана има велики проблем са чињеницом да је у Скупштини Црне Горе усвојен Закон о слободи вјероисповјести, на начин да ова Црква није консултована на ”отворен, инклузиван и институционалан начин” како је то препоручивала Венецијанска комисија и друге релевантне међународне адресе. То је учињено без адекватне јавне расправе и без поштовања процедура уобичајних за доношење закона у овој држави.  Поменути закон има претензију да мимо уставних одредби и других прописа ове земље црквену имовину преведе у државну својину. Поред тога, он је начињен и са намјером да преуређује статус и идентитет Српске Православне Цркве у Црној Гори, а све у складу са неуставним настојањем владајуће партије, више пута јавно и недвосмислено објављене, да жели да формира неку своју ”државну цркву”.

Писмо Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори Влади Црне Горе

Епископски савјет Српске православне Цркве је данас, поводом посљедњих разговора о дискриминаторном Закону о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница доставио Влади Црне Горе писмо следеће садржине:

Влада Црне Горе
Подгорица

Експертски тим Епископског савјета нас је веома исцрпно информисао о дијалогу који је 20. јула ове године вођен са Експертским тимом Владе Црне Горе о потенцијалним измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница. И овом приликом напомињемо да смо се, и поред огромне забринутости свештенства, монаштва и вјерног народа, одазвали позиву Владе Црне Горе на дијалог, очекујући и вјерујући да ће се доћи до заједнички прихватљивог рјешења спорних одредби закона на бази Предлога закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који је 11. марта ове године званично достављен Експертском тиму Владе.

Саопштење Епархије источноамеричке

Верном народу богочуване Епархије источноамеричке Српске Православне Цркве: Попис становништва у Сједињеним Америчким Државама

Драга браћо и сестре, верна чада Епархије источноамеричке Наше Најсветије Српске Православне Цркве, овим вас све поново позивамо да се, уколико то нисте до сада учинили, одазовете Попису становништва у САД 2020. године путем следећег линка: https://my2020census.gov. Рок за регистрацију је продужен до 31. октобра 2020. године.

Петровданска порука митрополита Амфилохија

Петровданска порука љета Господњег 2020.

Послије одслужених Светих Литургија свуда по Црној Гори, а понајприје крај ћивота Светог Петра Цетињског, истинског и непролазног духовног пастира, државног господара, миротворца, учитеља и законодавца, на празник Светих Апостола Петра и Павла упућујемо Петровданску поруку свештенству, монаштву, вјерном народу, домаћој и међународној јавности.

Саопштење Митрополије црногорско-приморске

Састанци Цркве са опозицијом ради припреме избора - најгнуснија лаж

Избори само што нијесу, политичке странке раде свој посао, а народ је, са Црквом на челу, у храмовима, као одвајкада, али доскора и на молитвеним литијама, тражећи промјену антицрквених, антиевропских и антицивилизацијских одредби у Закону о слободи вјероисповијести. За овакав сплет околности, као Црква Христова, не осјећамо ни најмању одговорност. Питање антиуставног закона могло се ријешити дијалогом и у складу са међународним стандардима, на наше упорно инсистирање, много прије ове кампање за изборе, чији датум расписивања опет није био ни у интересовању ни у надлежности Цркве.