Епархијска саопштења

Саопштење са заједничке годишње седнице ЕС и ЕУО Митрополије црногорско-приморске

Епархијски Савет и Епархијски Управни Одбор Митрополије Црногорско-приморске на редовној годишњој заједничкој седници, која је одржана у петак 13. марта 2004. године, у Херцег Новом, у обновљеној задужбини Саватија Љубибратића, на Топлој, размотрили су рад и пословање Митрополије и њених институција у току прошле године.

Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије на почетку заседања поднео је извјештај о раду Митрополије у току 2003. године. Потом су усвојени Завршни рачун Митрополије за прошлу и предлог Буџета за текућу годину. Усвојени су и извештаји о пословању Издавачко-информативне установе “Светигора”, Православне богословије Светог Петра Цетињског, Митрополијске поклоничке туристичке агенције “Одигитрија” и Централног епархијског магацина.

Документ који не води стабилизацији већ дестабилизацији региона

Епархија рашко-призренска изражава озбиљну забринутост због најновијег извештаја Хавијера Солане о доприносу Европске Уније стабилизацији ситуације на Косову и Метохији. Нажалост, овај документ пре води ка дестабилизацији целог региона него његовој стабилизацији и путу ка Европи.

У документу се де факто трасира самосталан пут Косова и Метохије ка Европи, која је по Резолуцији 1244 Савета Безбедности Уједињених Нација, саставни део државне заједнице Србија и Црна Гора. Солана, као и до сада, превиђа суштинске проблеме који не омогућавају стабилизацију ситуације у јужној српској покрајини и даје подршку потпуном преносу свих овлашћења на привремене установе Косова и Метохије, које нису показале ни минимум зрелости и политичке одговорности за изградњу једног мултиетничког и демократског друштва. Према најновијем Соланином извештају широко се отвара пут ка успостављају независних представништава покрајине у институцијама Европске Уније што је до сада било омогућено само независним и међународно признатим државама. Овим се у великој мери прејудицира будући статус Покрајине и угрожава територијални интегритет и суверенитет дражве којој Косово и Метохија по међународном праву припадају.

Осим тога, Солана тврди да је на Косову и Метохији постигнут "напредак који је свуда приметан". Након читавог низа неразрешених злочина, бројних примера дискриминације Срба у свим сферама живота, вандализма над српском културном баштином и безобзирне узурпације српске државне и приватне имовине на Косову и Метохији, заиста је тешко одговорити на какав је напредак господин Солана мислио.

Ова нова стратегија Европске Уније која директно угрожава суверенитет заједнице Србија и Црна Гора тражи хитну и одлучну дипломатску акцију Београда као и одговорну и јасно дефинисану политику према Косову и Метохији од стране нове владе која је у формирању.

Сасвим је извесно да је агресивнија политика ревизије резолуције Савета Безбедности Уједињених Нација 1244 од стране УНМИК-а, Европске Уније и неких западних влада последица досадашње амбивалентне политике Београда коју је одликовао недостатак одговорног државничког односа према својој сувереној територији и становништву које живи под петогодишњом кампањом терора и насиља.

Саопштење за јавност Православне Охридске Архиепископије

Дана 11.01.2004.године у недељу Богоотаца, у данима Божићњих празника када Света Православна Црква прославља празник Христовог Рођења, Његово Високопреосвештенство Митрополит Велеско - повардарски и егзарх Охридски Г. Јован служио је у Битољу Свету Архијерејску Литургију уз саслуживање Његовог Преосвештенства Епископа Дремвицког Г. Марка, јеромонаха Максима, игумана Марковог Манастира код Скопља и јеромонаха Давида и молитвеног саборног учешћа монаха и монахиња који су пришли Охридској Архиепископији и верног народа.

У току служења Божанствене Литургије у стану који је власништво Митрополита Јована у ком се налази параклис посвећен Васкрсењу Христовом, упала је по наређењу МУП-а Битољска полиција са налогом да све њих приведе у полицијску станицу у Битољу. Сви су ови притворени и држани у притвору преко 30 часова, а онда ослобођени, изузев Митрополита Јована кога су притворили и одредили му казну у трајању од 30 дана. Архијереји Охридске Архиепископије и остали са њима приведени су у полицијску станицу како наводи полиција и македонски медији, наводно зато што "распирују верску и националну мржњу у македонском народу". Приведени су: Митрополит Јован, Епископ Марко, јеромонаси Максим и Давид, игуманија Кирана  и са њом још 6 монахиња из манастира Светог Илије код Скопља и женског манастира у Јанковцима код Ресна и две монахиње из Битоља као и монаха Дионисија  из Марковог Манстира код Скопља.

Саопштење Православне Охридске Архиепископије

Поводом најновијих дешавања, у којима је, по ко зна који пут, потврђено угрожавање људских права и верских слобода у Републици Македонији, о чему ће бити обавештена демократска европска јавност, Православна Охридска Архиепископија издаје следеће

САОПШТЕЊЕ

Дана 10. јануара 2004. године по одслуженој Божанственој Литургији у параклису Васкрсења Христовог полиција је извршила претрес под изговором да тражи ватрено оружје. Не знамо зашто Министарство унутрашњих послова (МВР) није обавестило јавност да ништа од оног што су тражили, а ни слично томе, није пронађено, о чему постоји записник са потписима двојице сведока.

После претреса полицајци су привели двојицу владика и све монахе и монахиње. Без икаквог образложења су их држали у полицијској станици пуних тридесет часова у недостојним условима. После тридесеточасовног притвора пуштени су са објашњењем да су, служећи Литургију (што је иначе чињено без икаквих проблема годину и по дана), нарушили јавни ред и мир.