Епархијска саопштења

Саопштење за јавност - 14. јун 2009.

Преносимо, у целини, саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске од 14. јуна 2009. године:

Интересна група антитеиста окупљена око анатемисаног и проклетству предатог бившег свештеника Мираша Дедеића већ годинама у Црној Гори лансира неистине са циљем да што већи број људи одбије од спасења кроз Цркву Христову.

Саопштење Митрополије црногорско-приморске – 23. мај 2009.

Реаговање  на изјаве др Живка Андријашевића

Јуче, у петак, 22. маја у једној веома гледаној телевизијској емисији историчар др Живко Андријашевић је изнио низ ставова у вези са устројством Православне Цркве у Црној Гори, те осјећамо дужност  да реагујемо на неке од  њих.

Наиме, др Андријашевић је о устројству Православне Цркве говорио на један веома анахрон и превазиђен начин, обазирући се на чињеницу да су Православне Епархије у Црној Гори под јурисдикцијом помјесне Српске православне цркве. Епархије Српске православне Цркве, како на територији данашње државе Црне Горе, тако и на територијама Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, од самог свог зачетка непрекидно су дио, најприје Жичке Архиепископије, затим Пећке Патријаршије, а данас и Српске православне цркве, али нису и не могу бити, с обзиром на модерно државно уређење, а нарочито због саме суштине Цркве, као Божанске а не људске установе, под влашћу Републике Србије нити било које од држава на којој постоје и дјелују.

Примједбе и сугестије Митрополије црногорско-приморске на нацрт Менаџмент плана историјског језгра Цетиња

Правни савјет Митрополије Црногорско-приморске доставио је, у склопу јавне расправе о Нацрту Менаџмент плана историјског језгра Цетиња, Влади Црне Горе своје примједбе и сугестије на овај документ. У прилици смо да јавности на увид ставимо овај документ Правног савјета Митрополије у његовом интегралном облику:

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Злоупотреба слободе вјероисповијести православних вјерника, а посебно јеванђелске мисије и правног положаја Митрополије Црногорско-Приморске постаје, на жалост, пословична ствар када је у питању политички живот савремене Црне Горе. Тим, за политичаре неприпадајућим послом, наставио је да се бави и Мехмед Бардхи, посланик Демократског савеза Албанаца, својим, по ко зна који пут поновљеним, захтјевом да се са вјековног православног црквишта на Румији насилно уклони Црква Свете Тројице.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

„Ако неки презвитер, презревши свога епископа, одвоји себе од Цркве и организује сопствену, и одбије позив епископа и не жели му се повиновати, за таквога заповједају свети канони да буде потпуно лишен чина".

Овим ријечима 31. Апостолског правила и 4. Васељенског сабора, започиње акт о рашчињењу г. Дедеића, који је тачно прије 12 година срочио Свети Синод Цариградске патријаршије, на челу са Патријархом Вартоломејем. Из њих се јасно види, да је нејасноћа и смутњи у народу око дјеловања самозваних свештеника, било од самог настанка Цркве Христове, и да их има до данас. Управо зато постоје читаве библиотеке црквеног права, које регулишу питања како неко може постати свештеник и под којим условима он ту службу губи.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске, Цетиње, 13. април 2009.

Православна Митрополија Црногорско-приморска ће поднијети кривичну пријаву против Мираша Дедеића и његова три сарадника, зато што су неовлашћено упали на црквени посјед, лажно се представљали као православни свештеници и недозвољено користили црквене предмете. Јуче су, на празник Цвијети, Дедејићеви људи пореметили и оскрнавили вјековни богослужбени поредак цркве Св. Николе на Чеву, која не памти да је под њеним сводом икада боравио рашчињени свештеник.