Култура

Лексикон библијске ерминевтике: појмови – методе – теорије- концепти”

(Lexikon der Bibelhermeneutik: Begriffe - Methoden - Theorien – Konzepte. De Gruyter Studium, Berlin)

Лексикон библијске ерминевтике  уводи у основне појмове, методе, као и специјалне појмове ове дисциплине, али и у историјске и актеуелне концепције учења о разумевању Библије. Теолошки модели библијске ерминевтике налазе се у иновативном дијалогу саопштим културно-начним моделима и генералном теоријом разумевања текста.

Васељенска Патријаршија жали се на Принстон што не жели повратак византијских рукописа

Универзитет Принстона одбио је да подржи захтев Цариградске Патријаршије да се поврате древни православни рукописи. У питању су три византијска рукописа са илуминацијама стара више од 1.000 година које Принстон већ деценијама држи у својој збирци.

У питању су рукописи Тумачења Светог Јована Златоуста на Матејево Јеванђеље, које је исписао Никифор Писар 955. године, затим Лествица Светог Јована Лествичника, коју је исписао писар Јосиф у Цариграду 1081. године и неколико страница једног рукописа из 9. века које су део Тумачења Светог Јована, а  које су својевремено биле повезане заједно са Лествицом. Тужиоци траже повратак и преписа једног Тумачења из 16. века.

Средњовековни манастир Аја Напа биће претворен у музеј

Средњовековни манастир Аја Напа биће претворен у музеј. Према наводу кипарског листа „Политис“, митрополит Констанције и Амохостоса Василије, поводом потписивања грађевинских уговора, истакао је да се за годину дана очекује да музеј буде отворен за своје прве посетиоце.

Библиотека Епархије зворничко-тузланске

Већ три године за ширу јавност је отворена библиотека Епархије зворничко-тузланске, која својим књишким фондом и ретким фототипским издањима представља ретку ризницу културе и науке. Судећи према више стотина учлањених љубитеља књиге, полако али сигурно Епархијска библиотека постаје место интелектуалне надоградње и духовне  спознаје.

Музеј Епархије зворничко-тузланске

Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је 27. фебруара 2019. године у Бијељини директора Секријата за вере у Влади Републике Српске г. Драгана Давидовића, управника Музеја Српске Православне Цркве у Београду ђакона Владимира Радовановића и гђу Изабелу Мартинов Томовић из Историјског музеја Србије.

Повод за састанак био је утврђивање неопходних корака који претходе отварању поставке Музеја Епархије зворничко-тузланске. После сагледавања свих чињеница утврђена је неопходност формирања стручног тима који ће извршити избор експоната и пројектовање поставке и указати на неопходне рестаураторско-конзерваторске радове. Планирано је да музејска поставка буде отворена у току наредне године у оквиру обележавања јубилеја осам векова аутокефалије Српске Православне Цркве.

Свети Антим са острва Хиос

(прославља се 15. фебруара)

Свети Антим (Вајанос) је рођен у селу Ливадја на острву Хиосу 1. јула 1869. од побожних родитеља Константина и Аргире. На крштењу је добио име Аргирије. Његов старији брат често је виђао Пресвету Богородицу како нежно покрива младенца Аргирија својом царском порфиром, који је за то време био обасјан божанском светлошћу. Будући да је његова породица била веома сиромашна, завршио је само основну школу и затим изучио обућарски занат којим је издржавао своје родитеље.

Још као дечак молио се Богу и постио. У раној младости духовно се везао за великог исихасту и подвижника, „Светог старца чувеног по врлини“, преподобног Пахомија – оснивача манастира Светог Константина и скита Светих отаца Јована, Никите и Јосифа на брду Проватас на Хиосу – који је био духовник и Светог Нектарија егинског. Као осамнаестогодишњи младић Аргирије је посетио скит 1889. г. да би монасима иконописцима однео своје породично благо, икону Пресвете Богородице Помоћнице, коју је наследио од мајке, на рестаурацију. Ово познанство са старцем Пахомијем било је пресудно да у њему разгори огањ жеље за монашким животом. Под духовним руковођењем старца Пахомија предао се подвигу бдења и поста, трудећи се у стицању умне молитве, у једној подрумској собици у кући својих родитеља.