Култура
Цвингли у светлу двају нових биографских портрета
14. Децембар 2016 - 12:06Улрих Цвингли (1484–1531) је био реформатор у Цириху и отац швајцарске Реформације. Упркос своме кратком, али испуњеном животу и деловању, он се може с правом сматрати претечом и пиониром реформистичког протестантизма. Поводом предстојећег јубилеја – 500-годишњице Реформације - објављена су и два концизна биографска портрета Цвинглија:
Петер Опиц: ”Улрих Цвингли. Пророк, јеретик, пионир протестантизма”. - Peter Opitz: Ulrich Zwingli. Prophet, Ketzer, Pionier des Protestantismus. Theologischer Verlag (TVZ), Zürich 2016. и Франц Риб: ”Цвингли. Протестни дух са политичким инстинктом”. - Franz Rueb: Zwingli. Widerständiger Geist mit politischem Instinkt. Verlag Hier und Jetzt, Baden 2016.
Потапање Мораче је - злочин!
13. Децембар 2016 - 12:25Када су Немањићи пре осам вjекова, у 13. вијеку, саградили један од најљепших задужбина – Манастир Морачу на обали ријеке Мораче и прелијепог и јединственог водопада Светигора, ни слутили нијесу да би било када и било ко могао доћи на идеју да се до њега долази чамцима и да му прети урушавање јединственог фрескописа.
Издавачка кућа „Дабар”
13. Децембар 2016 - 11:56Зачеци издаваштва у Митрополији дабробосанској били су листови Источник, Братство и Нови Источник, који су у времену од 1887. до 1941. године били најчитанија и једина црквена штампа у Босни и Херцеговини. Посебно мјесто у том сиромашном броју црквених гласила наше Цркве заузима Дабро-босански Источник који је у Сарајеву излазио у периоду од 1887. до 1911. године.
Н.В. Гогољ и Православље
12. Децембар 2016 - 11:51Издање је уприличио Међународни фонд јединства православних народа у серији „Руски писци и Православље“, која има нарочити значај за културни и духовни живот савремене Русије. Књиге из ове серије добили су високу оцену од Патријарха руског Алексеја II, Свјатјејшег Патријарха московског и све Русије Кирила, предстојатеља појединих помесних православних Цркава. На представљању књиге говориће: председник Издавачког савета Руске Цркве Митрополит калушки и боровски Климент, председник Међународног фонда јединства православних народа В.А. Алексејев, ректор Литерарног института А.Н. Варламов и професор универзиета В.А. Воропајев.
Луча микрокозма на руском језику
11. Децембар 2016 - 17:50Издавачка кућа Некомерцијалног партнерства за заштиту и очување објеката културног наслеђа „Спаскоје дело“ у серији књига „Хришћанска поезија“ објавила је први руски превод богословске поеме Митрополита и песника Петра Петровића „Луча микрокозма“.
Постоје личности без којих је немогуће замислити културу и историју неке земље. За Србију и Црну Гору таква личност је Петар Његош, владар Црне Горе (1830-1850), Митрополит црногорски и брдски, а уз то је изванредни песник чија су дела ушла у златни фонд српске и светске књижевности.
Схватање душе у хришћанству, исламу и будизму
9. Децембар 2016 - 13:59У четвртак, 1. децембра 2016. године, у организацији Светосавске омладинске заједнице Архиепископије београдско-карловачке и Дома омладине Београда, у Клубу Дома омладине Београда одржана је трибина на тему „Схватање душе у хришћанству, исламу и будизму“. Учесници ове трибине били су презвитер доц. др Александар Ђаковац са Православног богословског факултета Универзитета у Београду, др Техран Халиловић из Центра за религијске науке „Ком“, и проф. др Радосав Пушић са Филолошког факултета Универзитета у Београду.