Култура

Књига о дијалогу Источне Православне и Оријенталне Цркве

Волоска богословска академија у Грчкој објавила је књигу под насловом „Дијалог Источне Правослане и Оријенталне Цркве“, коју је приредила др Кристина Шеило, позната у свету православна активисткиња. Стручне радове су написали Његова Светост Арам I - Патријарх Велике Куће Киликијске, Митрополит волоколамски Иларион, Митрополит Георгије од Ливанских гора и други угледни теолози и стручњаци. Књига је објављена на 510 страница на енгелском језику.

Главна сврха овог заједничког подухвата јесте унапређење богословског дијалога између Источних Православних Цркава и Оријенталних Православних (дохалкидонских) Цркава, какве су Коптска, Јерменска, Етиопска и Цркве сиријске традиције. Дело ће допринети месусобоном  разумевању и превладавању разлаза који је настао по питању двеју природа Господа Христа.

Завршене Његошеве вечери поезије у Никшићу

Завршене Његошеве вечери поезије у Никшићу
Завршене Његошеве вечери поезије у Никшићу
Завршене Његошеве вечери поезије у Никшићу
Завршене Његошеве вечери поезије у Никшићу

Четврте међународне Његошеве вечери поезије, које су протеклих дана уприличене у неколико градова Црне Горе, приведене су крају програмом, који је 10. новембра 2016. године одржан у просторијама Друштва црногорско-руског пријатељства „Свети Георгије“ у Никшићу.

СЕАВЦ у Србији – SEAVC v Srbsku

Словачка евангеличка аугсбуршке вероисповести Црква у Србији. – Основне информације о СЕАВЦ у Србији са преводом на словачки језик, Београд 2016, стр. 219.

На простору јужне Угарске, односно на територији данашње Војводине, опустошене Турцима, у првој половини 18. века доселили су се Словаци протестантске вероисповести. Ту су пронашли повољне услове за живот и могли су слободно исповедати своју веру, развијати идеје црквене реформе др Мартина Лутера, основати своју Цркву, пише сениор сремски Јан Винкович. Овај угледни сениор истиче да су Словаци заједно с другим народима умногоме допринели различитости живота, развоју верске толеранције и културног богатства делова Србије у којима су се населили.

Повезивање православних народа са простора Балкана

У сали Црквене општине у Врању 10. новембра 2016. године одржана је радна седница Свеправославног друштва „Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски“, коју је сазвао управитељ овог друштва Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије.

Тодор Живаљевић Велички: Прича о Симони

Уоквиру трибине Свободијада, коју у Друштву црногорско-руског пријатељства Свети Георгије у Никшићу, организује Удружење књижевника Црне Горе, у понедељак 7. новембра 2016. године представљен је роман Прича о Симони, књижевника, сликара и есејисте Тодора Живаљевића Величког. Ново Живаљевићево прозно остварење, које се заснива на истинитој и болној причи о страдању српског живља у Велици за вријеме Другог свјетског рата, кроз разговор са аутором, представила је уредница трибине Милица Бакрач. Последњих годиначесто се чујала и читала ријеч критичара о Живаљевићевим дјелима посвећеним завичајима - Метохији и Велици.

Бране на Морачи и Мртвици избрисаће манастир Морачу

Планирана градња пет хидроелектрана у кањону Мораче, са по једном на њеним притокама Мртвици и Сјеверници, значила би брисање Роваца и манастира Мораче са туристичке и сваке друге мапе, упозорио је грађански активиста Драгоје Влаховић. Он истиче да би штета нанесена том крају била огромна, али да би велике последице биле несагледиве и по Подгорицу, Колашин, и Скадарско језеро.