Култура

Став историчара умјетности о подизању брана на Морача

Aктуелна тема градње хидроелектрана на Морачи отворила је низ непознаница. У том мноштву проблема недовољно су на­глашене посљедице које би подизањем брана претрпио манастир Морача. Прича о девастацији ма­настирских комплекса у Црној Гори није нова тема. Познато је да су духовни центри подизани на најљепшим ло­кацијама са којима су градили нераскидиву цјелину. Управо су те пејзажне изузетности на удару непримјерене актив­ности садашњег времена. Ових дана се окончала борба да се сачува остатак Са­винске дубраве, медитеран­ске шуме, вјековног окружења манастира Савине. Но, одавно је прекинута пр­вобитна пејзажна визура ма­настира Прасквице, чији су се маслињаци спуштали до мор­ске обале. На прилазу Цетињу прво вас сусријећу куће у насељу Медовина, најахале на Нову џаду. потискујући у други план Табљу и сам Цетињски Манастир. Манастир Морача је већ доживио једну деградацију, изградњом са­дашње саобраћајнице. која га је отргнула од његовог природног залеђа – камених литица.

У твојим је очима моја реч

У Генералној курији Дружбе Исусове (Језуитског реда) представљена је 11. новембра 2016. године књига Папиних омилија У твојим је очима моја реч која истражује теме и садржи проповеди папе Фрање из времена док је још био надбискуп Буенос Аиреса. Књига се односи на период од 1999. до 2013.године.

У Ижевску представљен зборник девтероканонских књига на удмуртском језику

У Дому пријатељства народā у граду Ижевску 11. новембра 2016. одржана  је научна конференција на тему „Православна просвета народā  Средњег Поволожја и Предњег Урала“, у организацији Удмуртске митрополије. У оквиру конференције уприличено је представљање зборника девтероканонских књига Старога завета у преводу на удмуртски језик. Преводилац овог дела Светога Писма је проф. Удмурског државног универзитета, доктор филолошких наука, протођакон Михаил Атаманов. Истиче се да је на преводу радио 25 година.Иначе, представљање превода протоканонских књига на овом језика било је 2013. године.

Приручник о Карлу Барту

Карл Барт (1886–1968) био је један од најзначајнијих и најутицајнијих протестантских теолога 20. века. Својим телошким изучавањима вршио је велики утицај у западном богословском свету.

Након Првог светског рата под Бартовим непосредним утицајем и њиме инспирисана формирала се ”дијалектичка теологија”, једно од најзначајнијих струјања унутар евангелистичке теологије.

Његово теолошко мишљење је у драматичним обрачунима између Цркве и националсоцијализма добило црквено-политичку снагу оријентације историјских димензија. Као учитељ евангелистичке цркве Барт је у својој ”Црквеној догматици” представио средишње теме реформатске теологије и даље их развио. Његово дело одсликава посебну сензибилност за проблеме ”модерне” према којој Барт није стајао аверзно, већ се, можда и потцењујући њену снагу, креативно упуштао и уплитао у њене изазове.

Манастир Давид-Гареџи у Грузији на списку најлепших местa на свету

Манастирски комплекс Давид-Гареџи у Грузији, по оцени часописа  National Geographic, једно је од најчудеснијих и најлепших места у свету, јавља Спутник-Грузия. „Високо у стенама, на источној грузијској граници где се ова земља граничи са Азербејџаном, налази се Давид-Гареџи, који сачињава комплекс од 19 монашких келија, које се сматрају ремек-делом грузијске уметности. У једној од пећина и надаље функционише манастир, а монашко певање може се надалеко чути у тишини пустињске степе,“ пише часопис.